Toča alarm, ki ga sproži ARSO, je del regijskega alarmiranja z opozorili. V osnovi se toča alarm skriva pod oznako »Nevihte« (grafično je to strela), glede na intenzivnost pa potem ARSO določi rumeni alarm, oranžni alarm ali rdeči alarm. ARSO ima na voljo tudi toča radar animacijo. Na dnu članka pa je nekaj informacij tudi o aplikacijah, ki omogočajo toča alarm za Slovenijo.
Toča alarm ARSO nevihte / rumeni alarm, oranžni alarm, rdeči alarm
Agencija Republike Slovenije za okolje na spletni strani objavlja opozorila za Slovenijo v sklopu sistema MeteoAlarm. MeteoAlarm ima poenoten sistem alarmiranja glede na stopnjo intenzivnosti, ki jo označuje barva. Tako imamo potem rumeni alarm (bodite pozorni), oranžni alarm (bodite pripravljeni), rdeči alarm (ukrepajte). Hkrati pa je oznaka, ki nakazuje razlog za opozorilo. Na voljo so Veter, Dež, Nevihte, Sneg, Poledica/Žled, Nizka temperatura, Visoka temperatura, Požarna ogroženost, Obalni dogodek in Snežni plazovi.
Poleg slikovnega alarma za točo in nevihte ARSO poda tudi opis. Opozorilo izgleda nekako tekole:
Opozorila
Danes v večernem času bodo predvsem na severovzhodu Slovenije nastala krajevna neurja.
Aktualna obvestila izdana s strani ARSO lahko najdete TUKAJ ali TUKAJ.
Toča alarm ARSO animacija Slovenija
Arso posebne animacije za toča alarm ne pripravlja. Pripravljajo pa opozorila z alarmi za pet dni. Vsak dan je razdeljen na štiri časovne intervale, vsaka grafika pa Slovenijo deli na pet regij (Slovenija – severozahod, Slovenija – jugozahod, Slovenija – osrednja, Slovenija jugovzhod in Slovenija – severozahod). Je pa na voljo Radar toča ARSO animacija, ki prikaže verjetnost pojavljanja toče na zemljevidu v živo.
Toča alarm aplikacija
Aplikacija Toča alarm, ki jo je pred leti ponujala Zavarovalnica Triglav, žal ne obstaja več. V Sloveniji so nekateri ponujali tudi SMS obveščanje v sklopu toča alarma. ARSO pa prav tako nima vzpostavljenega sistema alarmiranja za primer toče ali nevihte. Je pa na voljo nekaj alternativnih poti. ARSO ima Twitter profil ARSO vreme: opozorila (@meteoPozorSI) in uporabnik si lahko nastavi, da prejema obvestila, ko ta račun objavi tvit ali pa s kombinacijo IFTTT rešitve nastavi, da dobi obvestilo, ko se pojavi točno določen niz besed.
Druga možnost pa je aplikacija z radarsko sliko, ki ponuja push notification. Primer takšne aplikacije je Rain Alarm. Tukaj si lahko uporabnik nastavi, da aplikacija pošlje alarm v primeru približevanja dežja lokaciji na kateri se nahajamo.
Foto: ARSO