Trisat-R je nov slovenski satelit, ki se bo predvidoma 13. julija 2022 pridružil dvema, ki sta že bila izstreljena v vesolje. Nov satelit Trisat-R so junija že prepeljali v Francosko Gvajano, kjer bodo satelit izstrelili na prvem poletu rakete VEGA-C, je poročala STA.
Trisat-R bo meril ionizirano sevanje v srednji Zemeljski orbiti
Nova nosilna raketa VEGA-C ima satelit Trisat-R nameščen na strukturo LARES-2. TRISAT-R je institucionalna nekomercialna misija nanosatelita. Mariborska fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (FERI) misijo izvaja v sodelovanju z Evropsko organizacijo za jedrske raziskave (CERN) in slovenskim podjetjem SkyLabs Kot osrednji namen satelita pa je opravljanje meritev ionizirajočega sevanja v srednji Zemljini orbiti z namenom modeliranja okolja magnetosfere in boljšega razumevanja vesoljskega vremena.
Na Univerzi v Mariboru so pred časom pojasnili:
Gre za izjemno tvegano misijo v osrčje ionosfere v srednjih Zemljinih orbitah na višini 6000 kilometrov oziroma za misijo v okolje z izjemno povišanim ionizirajočim sevanjem. Zaradi zelo visoke stopnje sevanja je predvidena življenjska doba satelita Trisat-R približno dve leti, ob tem pa samo tveganost misije povečujejo tudi dodatni dejavniki, kot sta uspešnost radijske komunikacije na izjemni razdalji z zelo majhnim objektom v vesolju in uspešnost prvega poleta nosilne rakete VEGA-C,
Pri satelitu bo zanimivo tudi to, da se zaradi visoke Zemljine orbite po utirjenju ne bo približeval Zemlji in izgorel. Počasi oddaljeval od Zemlje in v vesolju ostal za vedno. Sam satelit Trisat-R je v celoti zasnovan, načrtovan in izdelan v Sloveniji. Njegova teža je 4.965 gramov, velik pa je 30x10x10 cm. Tako spada v razred nanosatelitov standardne velikosti treh enot.
Prva dva slovenska satelita sta bila septembra 2022 izstreljena na isti raketi Vega. Gre pa za NEMO-HD ter Trisat.