Televizija Hisense 55U7HQ sodi v serijo U7H, ki je bila predstavljena v letu 2022. Pri tem ni nepomembno, da je prav U7H serija uradna televizija FIFA World Cup Quatar 2022, ki bo potekal novembra in decembra letos. Poleg 55 inčne (138 cm) različice, ki je bila na testu, je na voljo tudi 65 inčna (164 cm) različica te serije televizije. Hisense se pri svojih televizijah prav tako rad pohvali, da so sestavljene v Sloveniji.
Hisense s U7HQ cilja na športne in igričarske navdušence
Hisense je v TV s ceno okoli 800€ za 55 inčno različico vgradil kar nekaj zanimivih tehnologij. ULED tehnologija, ki jo uporablja Hisense, je skupek različnih patentov, je pri U7HQ seriji nadgrajena s Quantum Dot Colour tehnologijo. Zato bi lahko rekli, da gre hkrati tudi za QLED zaslon, ki ponuja več kot milijardo odtenkov barv. Dve tehnologiji, ki se ju bodo razveselili predvsem tisti, ki radi gledajo športne vsebine ali igrajo igrice na igralni konzoli pa sta 120Hz osveževanje slike in Game Mode Pro. Slednji namreč ponuja Auto Low Latency Mode (ALLM), kar zmanjšuje zakasnitev signala med igralno konzolo in televizijo.
Televizijo boste z veseljem postavili v dnevno sobo
Pri televizijah uporabniki več ali manj iščemo minimalistični dizajn, a mora ta hkrati dajati videz elegance. Z zelo majhnim robom okoli zaslon, najširši del je spodaj in je širok 13 mm, je Hisense zagotovil minimalizem. Stojalo je oblikovano enovito s sprednjim lokom v temno srebrni barvi. To pa daje tisti kanček elegance. Televizije Hisense 55U7HQ tako ne bo problem postaviti v središče dnevne sobe.
Na zgornjem delu je televizija povsem tenka, spodaj pa je debelejša. V primeru montaže na steno, bi si uporabnik morda želel nekoliko tanjše televizije, pri postavitvi pa stojalu, pa ta podrobnost ne igra nikakršne vloge. Na debelejšem delu se nahajajo tudi vsi priključki. Od DVB-T2, DVB-T/C, DVB-S2 in optičnega avdio vhoda (S/PDIF) do HDMI 2.1, USB 3.0 in LAN priključka. Televizija ne potrebuje zunanjega napajalnika, saj se vanjo neposredno priklopi električni kabel. Zanimivo je, da se je Hisense odločil dodati tudi AV IN vhod, ki omogoča tudi priklop naprav iz časov, ko HDMI še ni obstajal. Pri priklopih so tako pomislili na vse, tudi možnost priklopa kakšnih zelo starih naprav.
V televizijo je vgrajen 4K Ultra HD zaslon z ločljivostjo 3840×2160. Poleg prej omenjenih tehnologij je vgrajena tudi Full LED Local Dimming s 32 conami lokalne zatemnitve. Na tak način je Hisense zagotovil še bolj ostro sliko in intenzivnejšo črno barvo. Televizija podpira tehnologiji Dolby Vision HDR. Dva 10W zvočnika z Dolby Atmos podporo zagotavljata dovolj kakovosten in čist zvok, ki bo zadovoljil potrebe povprečnih gledalcev. Za tiste, ki želijo na tem področju še nekaj več, pa lahko pogledajo v smeri soundbara ali pa Hisensove U8H serije.
Nov operacijski sistem VIDAA 6 z enostavnim vmesnikom
Hisense z letošnjo generacijo televizij predstavlja tudi operacijski sistem Vidaa U 6.0. Uporabnik bo takoj opazil velike mozaike z ikonami in vsebinami. Prehod na tak način je predvsem z vidika dobre uporabniške izkušnje korak v pravo smer. Že tradicionalno izjemno hitro in stabilno delovanje vmesnika je prav tako zelo dobrodošlo. Hi-View Engine procesor in tipalo za okoliško svetlobo s pomočjo Dolby Vision IQ, HDR 10+ Adaptive in Hisensovih lastnih algoritmov samodejno prilagajata določene nastavitve televizije. Če nam nastavitve, ki jih prilagodi umetna inteligenca niso všeč, pa je vse možno tudi ročno nastaviti.
Za tiste prave filmoljubce so med »Načini slike« dodali tudi FILMMAKER način. Ta način za režiserje ohranja nastavitve slike in zvoka takšne kot jih je želel režiser in so vdelane v metapodatke video/avdio zapisa. Tako je poskrbljeno tudi za tisti najbolj avtentičen ogled filma.
Osrednji del vmesnika je »Home« pogled. Ta ima na vrhu velik pas, ki se prilagaja glede na izbrano aplikacijo v drugi vrstici. Tako se npr. Netflixu in Disney+ prikaže izpostavljena vsebina. S pomikom navzgor in klikom nanjo, pa se ta tudi takoj zažene. Nekatere aplikacije tega ne omogočajo, žal so med njimi tudi vse slovenske. Že prednaložene slovenske aplikacije so VOYO, EON, T-2 in RTV SLO.
Pomik navzdol pa uporabnika popelje po dodatnih vrsticah z vsebino, ki je dostopna pri različnih ponudnikih. Poleg dobro poznanih SVOD storitvah kot so Netflix, Prime Video in Disney+, se najde tudi precej brezplačne vsebine. Tako Hisense že takoj na začetku ponudi »Brezplačni filmi podjetja PLEX«. Med vsebino pa je moč najti tudi Kidoodle tv, Toon Goggles, Redbull TV, UEFA TV, NBA … Pohvalno je, da so se pri Hisensu odločili izpostavljati vsebino v sklopu posameznega vira. Uporabniku je tako precej olajšano iskanje zanimivih in aktualnih video vsebin.
Upravljanje z mobilno aplikacijo ali z glasovnimi ukazi
Še dve podrobnosti si zagotovo zaslužita nekaj pozornosti in obe sta povezani z upravljanjem televizije. Daljinski upravljalnik, ki je priložen televiziji Hisense 55U7HQ na prvi pogled ni prav nič posebnega. Zaradi svoje velikosti deluje še celo nekoliko staromodno. Hisense se je odločil, da na zgornji del daljinca umesti bele gumbe s hitrimi povezavami do VOD in SVOD storitev npr. Disney+, YouTube, Prime Video, PLEX … A to ni tista najbolj zanimiva stvar. Na desni strani je gumb s katerim aktiviramo prostoročno glasovno upravljanje.
Daljinec tako lahko odložimo ali pa postavimo pokonci in s ključno besedo »Hi Vidaa« aktiviramo govornega asistenta, ki mu diktiramo ukaze. Na tak način ni potrebno več pritiskati na gumb za aktivacijo glasovnih ukazov, saj je ta funkcija vključena vse dokler gumba ob strani ponovno ne premaknemo. Hisense je zapisal, da funkcionalnost deluje na razdalji do 3 metre, a v praksi se pokaže, da dobro deluje na razdalji do ~1.5 metra. Čeprav je npr. podprta tudi Alexa, je v Sloveniji žal moč koristiti zgolj Vidaa Voice, a tudi ta ne podpira slovenščine. Zagotovo bi bila to dobra nadgradnja za kakšno izmed prihodnjih izdaj.
Druga, morda še bolj koristna, stvar pa je mobilna aplikacija VIDAA. Po povezavi televizije in mobilne aplikacije lahko mobilni telefon preprosto uporabljamo namesto daljinskega upravljalnika. Pisanje vsebine je posledično še lažje, marsikomu pa bo lažja tudi sama navigacija po vmesniku ali uporaba različnih funkcij. Tiste najljubše namreč lahko shranimo med priljubljene in tako do njih še lažje dostopamo.
Za zaključek
Hisense je s televizijo 55U7HQ, ki je cenovno precej dostopna, pokril tudi precej specifične zahteve igričarjev. S tem pa je hkrati boljšo uporabniško izkušnjo zagotovil vsem uporabnikom. 120Hz osveževanje, Quantum Dot Colour, ALLM, Dolby Vision in Dolby Atmos predstavljajo le del teh funkcionalnosti. Hiter in odziven vmesnik, možnost glasovnega upravljanja ter upravljanja prek mobilne aplikacije zagotovo govorijo v prid tej televiziji. Kritiko bi lahko podali na ne tako privlačen izgled daljinca v primerjavi s konkurenco in na zvočnike, ki so (zgolj) povprečni.