Brezžične slušalke Huawei FreeBuds Pro 2 so nadgradnja vušesnih slušalk s silikonskimi čepki FreeBuds Pro. Huawei se je pri nadgradnji posvetil predvsem kakovosti zvoka, ki ga predvajajo slušalke. Da bi s slušalkami ponudili res najbolje, so jih razvili v sodelovanju s Francosko družbo Devialet specializirano za avdio tehnologijo. Dvojni zvočni sistem, podora za visoko ločljivost zvoka ter trojno prilagodljivim izenačevalnikom, ki samodejno nastavi zvok, že kažejo v smeri zelo visoke kakovosti slušalk.
Huawei FreeBuds Pro 2
Slušalki se nahajata v polnilni škatli, ki se v primerjavi s prejšnjo generacijo na videz skoraj ne razlikuje. Še največja razlika je pravzaprav napis, ki poleg Huawei dodaja še Devialet. Huawei FreeBuds Pro 2, ki so bile na testu, so bile v srebrni barvi. V ponudbi pa sta še bela in modra barva. Škatlica poleg toka za shranjevanje slušalk služi tudi polnjenju, povezovanju in je hkrati indikator napolnjenosti. Škatlica se lahko polni prek USB-C kabla (kratek kabel USB-C to USB-A je priložen) ali pa prek brezžičnega Qi polnjenja. Za brezžično polnjenje mora biti škatlica obrnjena tako, da je napis obrnjen navzgor. Slušalke tako lahko s povratnim polnjenjem napolnimo tudi z uporabo telefona.
Elegantna škatlica za shranjevanje slušalk z možnostjo brezžičnega polnjenja
Vgrajeni ima tudi dve LED lučki. Lučka na zunanji strani prikazuje napolnjenost baterije same škatlice, na notranji stran pa lučka prikazuje napolnjenost slušalk, ki smo jih vstavili. Barve so zelena, oranžna in rdeča. Podatek napolnjenosti je uporabniku sicer na voljo tudi prek aplikacije Ai Life. Slušalki imata vsaka na voljo 55 mAh baterijo, škatlica pa ima 580 mAh baterijo. Samo polnjenje škatlice z vstavljenimi slušalkami od skoraj povsem praznih slušalk in škatlice z žičnim polnjenjem traja okoli 1 uro. Brez slušalk pa okoli 45 minut. Brezžično polnjenje pa je precej bolj zamudno, saj se sama škatlica polni okoli 2 uri. A včasih je prav brezžično polnjenje tisti izhod v sili je ta možnost zelo dobrodošel dodatek.
Poleg USB-C to USB-A kabla in seveda slušalk FreeBuds Pro 2 ter škatlice, je Huawei priložil še dva dodatna para silikonskih čepkov. Uporabnik tako dobi tri pare čepkov S, M in L. Za kar najboljšo uporabniško in zvočno izkušnjo je treba izbrati sebi pravilne čepke. Pravilnost prileganja le teh lahko v aplikaciji Ai Life preizkusimo s klikom na »Preizkus prilagajanja obročka«.
Brez skrbi tudi v primeru vadbe ali dežja
Ena izmed zelo dobrodošlih novosti slušalk, ki vsaka tehta ~6g, je IP54 certifikat. Huawei je namreč zagotovil, da so slušalke odporne na pršenje vode. V praksi pa to pravzaprav pomeni, da ni nobene potrebe za skrb v primeru potenja pri vadbi ali pa da bi nas z njimi ujel dež.
Aplikacija Ai Life ponuja širok nabor nastavitev
Aplikacija Ai Life je tista, ki uporabniku nudi polno uporabniško izkušnjo, saj omogoča vrsto prilagoditev. Huawei je v slušalke FreeBuds Pro 2 vgradil štiri mikrofone (en mikrofon zaznava vibracijo kosti), ki pokrivajo od 50 do 3000Hz. Hkrati pa nudijo kar 47 dB zmanjšanje hrupa iz okolja. V primerjavi z FreeBuds Pro je to kar 15% bolje. V sklopu aplikacije ali pa z uporabo »poteze« stisk in zadržanje slušalke, lahko uporabnik izbere med tremi načini. Izklopljen nadzor hrupa, Dušenje hrupa in Zaznavanje zvokov iz okolice. Dušenje hrupa je tisto, ki v največji meri odstrani zvok iz okolice.
V praksi slušalke delo odpravijo odlično. Privzeti način delovanja je dinamičen, ki stopnjo dušenja zvoka prilagaja glede na okolico. Glede na lastne preference si lahko izberemo tudi Udobno, Splošno ali pa Zelo visoko, ki je še posebej primeren za zelo hrupno okolje. Zaznavanje zvokov iz okolice pa je še posebej uporaben v okolju kjer bi radi uživali v poslušanju glasbe, a moramo hkrati biti pozorni na zvoke iz okolice.
Huawei Ai Life je na voljo za Android in iOS uporabnike. Prenos je možen prek Huawei AppGallery knjižnice aplikacij ali prek njihove spletne strani kot .apk. V Google Play store je aplikacija prav tako na voljo, a bo po njeni namestitvi takoj potrebna posodobitev, saj različica v Googlovi knjižnici ni najnovejša. To sicer ni težava, saj aplikacija vse uredi sama, uporabnik si mora le vzeti dodatno minutko časa.
Dobrodošla funkcionalnost, ki jo nudijo slušalke je tudi dvojna povezljivost. Tako imamo lahko slušalke priklopljene na računalnik in telefon. Zaznavanje vstavljanja slušalk v ušesa deluje odlično. »Poteze« pa so že ustaljena funkcionalnost Huaweijevih slušalk (Stisk, Stisk in zadržanje ter Podrsanje).
Slušalke tudi pri zvoku ne razočarajo
Če se ustavimo še pri najpomembnejši podrobnosti slušalk. Dvojni zvočni sistem slušalk ne razočara, saj nudi čist in barvit zvok z dobro izraženimi basi. Privzete nastavitve razvite z Devialet so dinamične in živahne. V aplikaciji pod Zvočnimi učinki se skrivajo še tri že prednastavljene možnosti (Ojačevalnik nizkih tonov, Ojačevalnik visokih tonov in Glasovi). Za tiste prave avdiofile pa je na voljo 10 vrstični izenačevalnik. Nekaj razlik je tudi, ko ima uporabnik vklopljeno ali izklopljeno dušenje šuma iz okolice (ANC). Ker v primeru vklopljene funkcije nimamo zvokov iz okolja, je glas bolj bogat.
Seveda se je treba dotakniti tudi avtonomije delovanje. Huawei je navedel, da z izklopljenim ANC lahko z enim polnjenjem slušalk dosežemo 6.5 ur predvajanja, z uporabo škatle pa 30 ur. V primeru vklopljenega ANC pa sta ti številki 4 ure in 18 ur. V praksi se pokaže, da so številke vseeno nekoliko nižje, a pri vklopljenem ANC te približno držijo. Čeprav je tudi tukaj precej odvisno od hrupa, ki ga imamo v okolici in od samih nastavitev, a 3 ure in pol delovanja lahko pričakujemo v vsakem primeru.
Za zaključek
Sodelovanje Devialeta in Huaweija je pripeljalo do izjemno dobrih slušalk. Eleganco, ki smo jo lahko pripisali že prejšnji generaciji slušalk, so pri FreeBuds Pro 2 dodali še boljši oprijem v ušesih. Dodatne funkcionalnosti in predvsem izboljšana zvok ter delovanje dušenja hrupa iz okolice, pa premium slušalke naredita še precej bolj atraktivne. Predvsem za tiste, ki si od slušalk želijo nekaj več. Kritika bi lahko šla le na račun nekoliko slabše avtonomije, ki pa bi se z novo programsko opremo lahko še izboljšala. Podobno kot to proizvajalci naredijo pri mobilnih telefonih.