Portal za paciente Zdravstveni dom Ljubljana (ZD Ljubljana) je nov in predvsem varen način elektronske komunikacije z ambulanto. To v osnovi pomeni naročanje, komunikacijo z zdravnikom, naročanja napotnic, zdravil in podobno. Portal za paciente so že uvedle ambulante družinske medicine v enoti Šiška, v enoti Bežigrad in v enoti Vič-Rudnik. Portal za paciente bo do konca leta uveden v vseh enotah Zdravstvenega doma Ljubljana.
Portal za paciente Zdravstveni dom Ljubljana (ZD Ljubljana) na začetku za ambulante družinske medicine
Do Portala za paciente ZD Ljubljana lahko posameznik dostopa po registraciji. Kot so pojasnili bodo IRIS Portal na začetku uvedli v ambulantah družinske medicine. Npr. v pediatričnih ambulantah bo do uvedbe prišlo nekoliko kasneje. S prehodom na Portal za paciente se ukinja komunikacija po elektronski pošti. Vse ostale možnosti (prek telefona, navadne pošte ali osebno) dostopa do ambulante in posledično do zdravnika, pa seveda ostajajo.
POVEZAVA – Portal za paciente ZD Ljubljana
Zdravstveni dom Ljubljana enota Bežigrad, enota, Center, enota Moste-Polje, enota Šentvid, enota Šiška, enota Vič-Rudnik
Portal za paciente so 1. junija 2022 uvedli v ZDL Šentvid. Trenutno Portal za paciente uvajajo v ZDL Bežigrad in ZDL Vič-Rudnik. ZDL Center, ZDL Moste-Polje in ZDL Šiška pa bodo na Portal za paciente prešli do konca leta 2022.
Portal za paciente registracija
Registracija na Portalu za paciente je možna na dva načina. Prva pot je z uporabo certifikata SIGEN-CA, SIGOV-Ca ali SI-PASS. Druga pa z osebno identifikacijo v ambulanti, ko medicinsko osebje pacienta doda v sistem.
- Registracija z digitalnim certifikatom je možna TUKAJ.
- Registracija z osebno identifikacijo v ambulanti. Tukaj pacient prejme dve kodi za registracijo, eno po elektronski pošti, drugo pa po SMS-u, ki veljata 24 ur in omogočata registracijo. Za vnos v sistem bodo v ambulanti potrebovali: osebne podatke, mobilno telefonsko številko in elektronski naslov.
Pacient lahko pooblasti drugo osebo
Če pacient nima lastnega elektronskega naslova in mobilne številke, lahko za registracijo v Portal za paciente pooblasti drugo osebo. V tem primeru pooblaščena oseba opravi sam postopek registracije, pacient pa podpiše pooblastilo.
Kako je, če so otroci mlajši od 15 let?
Če so otroci mlajši ob 15 let pooblastila ni potrebno podpisati, saj starš oz. zakoniti skrbnik opravi postopek registracije. V posameznih primerih je poleg postopka registracije potrebno še ročno dodajanje pooblastitelja s strani zdravstvenih delavcev
Kako pa, če so starejši od 15 let?
Če pa je otrok starejši od 15 let je obvezno pooblastilo otroka z lastnoročnim podpisom. Seveda to velja, če bodo registracijo (njihove email in telefonska številka) prek Portala za paciente opravili starši oz. zakoniti skrbniki.