Kavcijski sistem za embalažo je način pri katerem kupec ob nakupu steklenice, plastenke ali pločevinke plača kavcijo. Ko prazno embalažo vrne, pa mu to kavcijo vrnejo. V Sloveniji se o uvedbi kavcijskega sistema govori že nekaj časa. Pri Lidl Slovenija so zapisali, da prizadevanja za njegovo uvedbo pozdravljajo, saj bi z njim lažje dosegli okoljske cilje, ki jih narekuje direktiva Evropske unije.
Kavcijski sistem za embalažo pomaga spreminjati navade in odnos do odpadkov
Skladno z direktivo EU bomo v Sloveniji in vseh drugih državah EU morali do leta 2025 zagotoviti, da plastenke vsebujejo vsaj 25% reciklirane plastike in da ločeno zberemo 77% odpadnih plastenk pijač. Do leta 2030 se bo količina reciklirane plastike morala dvigniti do 30%, odstotek ločeno zbranih plastenk pa bo do leta 2029 moral zrasti na 90%. Siniša Safin, vodja logistike v Lidlu Slovenija je povedal:
V direktivi o plastičnih izdelkih za enkratno uporabo za države članice Evropske unije je kavcijski sistem opredeljen kot ena od možnosti, ki jih države članice lahko uporabijo za doseganje okoljskih ciljev. Izkušnje v evropskih državah, kjer kavcijski sistem že deluje, kažejo, da je uvedba kavcijskega sistema ena od boljših rešitev. To potrjujejo tudi naše izkušnje iz mednarodnega prostora, saj kavcijski sistem deluje že v kar nekaj državah, kjer posluje Lidl. Zato sami dobro poznamo različne pristope in oblike kavcijskih sistemov.
Transparentnost, učinkovitost in prijaznost do kupcev
Vzpostavitev kavcijskega sistema je kompleksna, saj vključuje različne deležnike. Hkrati pa mora sistem delovati učinkoviti, transparentno in nenazadnje mora biti prijazen do potrošnikov. Ti ga morajo namreč vzeti za svojega in ga uporabljati. Od njih se namreč pričakuje, da bodo po uporabi embalaže to tudi vrnili nazaj. Embalaža, ki se skozi kavcijski sistem vrne se nato preda v recikliranje ali ponovno uporabo. Transparentnost sistema zagotovo pripomore k temu, da ga potrošniki vzamejo za svojega in predvsem razumejo načelo krožnega gospodarstva. Hkrati pa se s tem spreminjajo navade in odnos do odpadkov.