SES Spar European Shopping Centers, ki v Sloveniji upravlja s petimi nakupovalnimi središči (Citypark Ljubljana, Aleja Ljubljana, Center Vič Ljubljana, Citycenter Celje in Europark Maribor), je za vse centre dobil certifikat za energetsko učinkovitost. Hkrati pa so razkrili, da bo vseh pet lokacij dobilo tudi fotovoltaične panele, ki bodo pokrili del potreb po električni energiji.
V zadnjih letih so porabo energije zmanjšali za 30%
Vsi SES-ovi nakupovalni centri imajo sistem upravljanja z energijo v skladu s standardom EN ISO 50001:2018, ki ga je zdaj uspešno certificiral TÜV AUSTRIA. V zadnjih nekaj letih so porabo električne energije zmanjšali za do 30%. Ta številka se sicer med centri nekoliko razlikuje. Cilj sistema upravljanja z energijo je zmanjšati porabo in doseči trajnostne prihranke. SES v vseh svojih 30-ih centrih v Evropi že več let aktivno zmanjšuje porabo energije. Tako so v preteklosti popolnoma prešli na energetsko varčno tehnologijo LED za zunanjo in notranjo razsvetljavo. Uporabljajo rekuperacijo toplote (črpanje toplega zraka in shranjevanje zbrane toplote) in nočnega prezračevanja za klimatizacijo. Nadzor prezračevanja v nakupovalnem središču pa se prilagaja frekvenci obiska.
Nove razmere so prinesle nove ukrepe varčevanja energije
Od avgusta 2022 tako zunanja in reklamna razsvetljava nakupovalnih središč SES vklopi le 1 uro pred odprtjem trgovin in ostane vklopljena 1 uro po zaprtju. Ko pa je na prostem dovolj svetlobe, se raven osvetlitve zmanjša. Toni Pugelj, direktor družbe SES Slovenija je povedal:
Uvedli smo tudi še nekatere druge ukrepe, denimo v zimskem času bo najvišja temperatura v nakupovalnih središčih 20°C. Poleti smo že letos hladili nekje do najmanj 25, 26°C, če bo treba, bomo prihodnje poletje tudi manj hladili.
Fotovoltaika prihaja na vsa nakupovalna središča SES po Sloveniji
Kot je pojasnil Toni Pugelj, na vseh petih lokacijah intenzivno delajo na implementaciji fotovoltaičnih sistemov. Za postavitev fotovoltaike imajo na vseh lokacijah že pridobljena vsa soglasja, saj so s projektom pričeli še pred energetsko krizo. S sončno energijo, ki jo bodo proizvedli, bodo pokrili okoli petino potreb po električni energiji.