Zdravljenje multiple skleroze praviloma pomeni neprekinjeno jemanje zdravil za vzdrževanje učinkovitosti, kar ves čas vpliva na bolnikov imunski sistem. Posledično je odpornost teh bolnikov nižja in zato hitreje in pogosteje obolevajo za različnimi infekcijami. Nov pristop k zdravljenju multiple skleroze pa predstavlja imunorekonstitucijska terapija (IRT). Ta bolniku omogoča, da zdravila jemlje krajše obdobje, učinek delovanja pa je dolgotrajen.
Z imunorekonstitucijsko terapijo (IRT) omogočijo, da se imunski sistem ponovno vzpostavi
Kot pojasnjuje nevrologinja asist. dr. Lina Savšek, dr. med imunorekonstitucijska terapija (IRT) omogoča remisijo bolezni tudi po obdobju prejemanja zdravila. IRT namreč deluje na določene celice, vpletene v neustrezen odziv imunskega sistema (limfociti B in T), ter prehodno zmanjša njihovo število, nima pa vpliva na zarodne (matične) krvotvorne celice. Posledično se skozi čas število limfocitov obnovi in s tem omogoči delovanje imunskega sistema. To strokovnjaki imenujejo imunorekonstitucija in pomeni, da se pridobljeni imunski sistem ponovno vzpostavi.
Hkrati pa je asist. dr. Lina Savšek, dr. med dodala:
Učinkovin, ki delujejo po principu IRT v zdravljenju multiple skleroze, je več, med seboj pa se razlikujejo po možnih stranskih učinkih in načinu odmerjanja. Pri tovrstnem načinu zdravljenja je največ zapletov, predvsem v smislu neželenih okužb, moč pričakovati v obdobju ob in neposredno po samem odmerjanju zdravila, zato je potrebno bolnike na zdravljenje dobro pripraviti, s čimer tveganje za zaplete pomembno zmanjšamo.
V Sloveniji je bila izvedena raziskava, ki jo je med petnajstimi bolniki iz dveh slovenskih društev za multiplo sklerozo opravilo podjetje Bonnier Healthcare Slovenija. Pokazala je, da je pri bolnikih z multiplo sklerozo najbolj pomembna učinkovitost. Naslednji po pomembnosti je način apliciranja zdravil. Raje imajo tablete kot injekcije. Na tretjem mestu pa je število zahtevanih kontrol pri zdravniku. Bolniki tukaj dajejo prednost zdravilom z enostavnejšim režimom jemanja.
Porast prehladov in virusnih obolenj v jesenskem in zimskem času
Jesenski in zimski čas že sam po sebi poveča število prehladov in virusnih obolenj. Strokovnjaki vsem bolnikom z multiplo sklerozo predlagajo cepljenje proti sezonski gripi in tudi novem koronavirusu. asist. dr. Lina Savšek, dr. med je pojasnila:
Cepljenje je pri bolnikih z multiplo sklerozo v splošnem varno in ne poslabša poteka osnovne bolezni. Izjema je cepljenje z živimi ali živimi oslabljenimi cepivi v času zdravljenja z določenimi oblikami imunomodulatornih zdravil, vendar cepivi proti sezonski gripi in novemu koronavirusu ne spadata med tovrstne oblike cepiv.
Na koncu pa je za preprečevanje okužb izjemnega pomena tudi ustrezna higiena rok in kašlja. V zaprtih prostorih pa uporaba zaščitnih mask. Za dodatno krepitev imunskega sistema se priporoča tudi več gibanja v naravi in zadostno uživanje vitamina D v prehrani.