Google Bard je Googlov odgovor na konkurenčno pogovorno AI tehnologijo, o kateri je zadnje čase precej govora, ChatGPT. Google Bard je trenutno v testne namene na voljo omejenemu številu uporabnikov. Pri Googlu pa so ga predstavili kot naslednji pomemben korak na področju umetne inteligence (AI).
Google Bard kot odgovor na ChatGPT
Sundar Pichai, izvršni direktor Googla in Alphabeta je povedal: »Bard želi združiti širino svetovnega znanja z močjo, inteligenco in ustvarjalnostjo naših velikih jezikovnih modelov.« Bart uporablja nekoliko bolj omejeno različico zmogljive umetne inteligence (AI) z imenom LaMDA, ki jo je Google prvič predstavil maja 2021. V osnovi pa je zasnovan podobno kot ChatGPT, ki ga ponuja OpenAI. Google Bard, ki je trenutno dostopen omejenemu številu oseb, pa naj bi v prihodnjih tednih bila na voljo splošni javnosti.
Za razliko od ChatGPT-ja Google Bard vsebino pripravlja s pomočjo interneta. ChatGPT je namreč brez dostopa do svetovnega spleta in je »po pameti« ostal v letu 2021. Sundar Pichai je na Twitterju objavil primer uporabe Barda. Tako se npr. lahko v nekaj točkah seznanimo z najpomembnejšimi odkritji teleskopa Jamesa Webba.
Microsoft v OpenAI vlaga že od leta 2019. Pred mesecem dni so napovedali nov več milijard vreden vložek v podjetje. Precej blizu je tudi integracija ChatGPT-ja v Microsoftov iskalnik Bing. Google je bil tako že nekoliko prisiljen predstaviti svojo rešitev. Kako bodo dopolnitve nato izkoriščene pri dopolnitvi iskanj na spletnih iskalnikih, bo pokazal čas. Prav tako pa bo zanimivo videti tudi odziv lastnikov spletnih strani, ki jih spletni iskalniki indeksirajo, saj bodo zaradi ponujenih odgovorov kar na brskalniku lahko ostali brez klika na spletno stran. Posledično pa tudi brez finančnih stredstev oglaševalcev.