Biometrična osebna izkaznica bo od aprila 2023 uporabna tudi kot kartica zdravstvenega zavarovanja ZZZS. To informacijo je Ministrstvo za notranje zadeve navedlo na spletni strani. Prav tako pa jo je za Delo potrdil Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Biometrične osebne izkaznice bodo tako poleg identifikacije z digitalnim kvalificiranim potrdilom in možnostjo elektronskega podpisa omogočale tudi uporaba v sistemu zdravstvenega zavarovanja. To pomeni, da bo z biometrično izkaznico možno obiskati zdravnika, dvigniti zdravila v lekarni ali pa npr. uveljavljati pravice zdravstvenega zavarovanja pri okulistu.
Biometrična osebna izkaznica kot zdravstvena kartica pri zdravniku in v lekarni
Delovanje biometrične osebne izkaznice kot zdravstvene kartice je še zadnja funkcionalnost, ki je bila obljubljena ob njenem lansiranju, pa še ni bila izvedena. Za vzpostavitev delovanja so morali pri ZZZS vzpostaviti sistem kartice zdravstvenega zavarovanja. Tega so razvijali z ministrstvom za notranje zadeve in ministrstvom za javno upravo. Da bo biometrična osebna izkaznica, ki vsebuje čip, tako kot zdravstvena kartica, lahko uporabna pri zdravniku, v lekarni ali pri okulistu, bodo izvajalci zdravstvenih storitev morali izvesti prilagoditev informacijskih sistemov. Zato se vsaj v prvih tednih aprila priporoča, da imajo uporabniki s sabo tudi kartico zdravstvenega zavarovanja.
Mobilna aplikacija eOsebna omogoča elektronsko podpisovanje in identifikacijo
Od 28. marca 2022 do 13. marca 2023 je bilo izdanih več kot 400.000 biometričnih osebnih izkaznic. Letos pa po informacijah notranjega ministrstva poteče več kot 130.000 osebnih izkaznic. To pomeni, da se bo konec leta število dvignilo na več kot 500.000 biometričnih izkaznic. Uporabniki biometrične osebne izkaznice lahko s pomočjo mobilne aplikacije eOsebna izvedejo elektronski podpis dokumentov, pa tudi prijavo prek storitve SI-PASS.