Letalec in raziskovalec podnebnih sprememb Matevž Lenarčič je uspešno zaključil še eno misijo v okviru projekta GreenLight World Flight. Tokrat se je odpravil na dolgo pot nad bližnji vzhod in indijsko podcelino. Opravil je več kot 20.000 km dolge meritve, ki so pokazale zaskrbljujoče stanje ozračja. Hkrati pa so bili pogoji za letenje izjemno težavni.
Matevž Lenarčič zaključil novo misijo meritev ozračja
Lenarčič je meritve izvajal dvajset dni nad Jordanijo, Indijo, Bangladešem in Nepalom. Ves ta čas je beležil izjemno visoke temperature zraka, ki so se dvignile do 40 stopinj Celzija. To je povzročilo dvig višine mešalne plasti, z zelo visokimi koncentracijami delcev do višine 4 do 5 kilometrov. Letenje v takih razmerah je velik napor za pilota in letalo. Letalo Advantic – WT10 REsearch bo po letošnji misiji tako potrebno vrsto podrobnih testiranj in servisov.
Matevž Lenarčič je v dvanajstih državah iskal odgovore na vprašanje, kako onesnažene so zračne mase, ki se premikajo proti severu. Te segrevajo ozračje in se premikajo nad območje himalajskih vrhov, kjer se usedejo na tamkajšnje ledenike in ustvarjajo temno plat, ki še naprej absorbira sončno svetlobo in pospešuje njihovo taljenje.
Lenarčičeva misija je ugotovila alarmantno stanje ozračja
Vodja raziskovalne ekipe pri projektu GreenLight World Flight in vodja Centra za raziskave atmosfere na Univerzi v Novi Gorici, dr. Griša Močnik, je pojasnil, da mednarodne raziskave kažejo na zaskrbljujočo hitrost napredovanja taljenja ledenikov v zadnjih letih. Lani so se švicarski ledeniki zmanjšali za 6%. Ker pa nad območjem himalajskih ledenikov ni bilo veliko raziskav, je stanje teh ledenikov praktično neznano. Zato so meritve, ki jih je letos opravil Lenarčič, zelo pomembne.
Lenarčičeva misija je pokazala, da so podnebne spremembe in njihovi učinki že povzročili alarmantno stanje ozračja in da je nujno potrebno ukrepati. Poleg tega so bile meritve pomembne tudi za razumevanje vpliva onesnaženega zraka na ledenike in pitno vodo, ki jo zagotavljajo. Če se ledeniki nad Himalajo stopijo, bo to imelo hude posledice za milijone ljudi in ekosisteme.