Tudi starejši danes živijo v svetu, ki je prepleten in odvisen od informacijsko-komunikacijskih tehnologij (IKT). Zato je ključnega pomena, da jih izobrazimo in podamo informacije o pravilni rabi teh tehnologij. Na tak način lahko povečamo njihovo samostojnost, neodvisnost in kakovost življenja. Prav tako pa dosežemo njihovo boljšo informiranost, učinkovito komunikacijo z družino in prijatelji ter izboljšamo dostop do informacij, storitev in možnosti za izobraževanje. Krepitev digitalnih kompetenc starejših, je zato zelo pomembno, da lahko varno in samostojno uporabljajo IKT tehnologije.
Velenje je v sklopu Vzorčnega mesta predstavilo projekt Mobilni heroji, ki ga je organiziral Andragoški zavod Ljudske univerze Velenje skupaj z ministrico za digitalno preobrazbo, dr. Emilijo Stojmenova Duh. Mobilna enota, ki potuje po ruralnih področjih, prinaša delavnice o digitalnih kompetencah do starejših v njihovem lokalnem okolju. Tak projekt namreč pomembno prispeva k zmanjšanju izobraževalne vrzeli na področju IKT med mestnimi in podeželskimi območji. Hkrati pa zmanjšuje razkorak med starejšim prebivalstvom v Sloveniji in hitrim napredkom tehnologije.
ministrica za digitalno preobrazbo je povedala:
Za ta projekt smo se odločili, ker smo želeli pomagati starejšim, da v svojem okolju s pomočjo pametnega kombija pridobijo nove veščine. V okviru tega projekta je predvideno, da bo približno 2000 ljudi dobilo številna znanja in kompetence, da bodo lahko bolj učinkovito uporabljali nove tehnologije.
Mobilna učilnica je že krenila na pot
Večnamensko vozilo z mobilno učilnico je bilo pospremljeno na pot, da omogoči starejšim nad 55 let krepitev osnovnih digitalnih kompetenc za varno in samostojno uporabo informacijsko-komunikacijskih tehnologij. Usposabljanje bo izvedeno v vseh regijah. Zainteresirani starejši pa bodo imeli možnost udeležiti se štiriurnih usposabljanj na različnih lokacijah v maju. Za tiste udeležence, ki ne bodo imeli lastne opreme, bodo v okviru delavnic projekta omogočili uporabo pametnih telefonov, tablic in prenosnih računalnikov.
Brigita Gorjup, direktorica Andragoškega zavoda Ljudske univerze Velenje je povedala:
Ponosna sem, da smo začeli s tem projektom, s katerim dokazujemo, da uspešno izvajamo usposabljanja za starejše ljudi. Po pametnem Vzorčnem mestu, ki te dni praznuje 5 let delovanja, po prvi pametni podeželski učilnici, se sedaj s pametnim večnamenskim vozilom podajamo še po pametni Sloveniji, da bomo pomagali ta prehod v digitalno družbo narediti prijazen in zanimiv za čisto vse prebivalce Slovenije