Elektro Ljubljana je skupaj s konzorcijskimi partnerji predstavil projekt Digit Bela. Kot so pojasnili družba Elektro Ljubljana sledi razvoju energetike s pomočjo inovativnih rešitev in naprednih storitev. Izvajanje 2.8 mio € vrednega projekta so začeli aprila 2022. Trajal bo vse do konca marca 2024, Evropska unija pa bo iz naslova Sklada za okrevanje in odpornost – NextGenerationEU sofinancirala 1.4 mio €.
Nadgradnja informacijskih storitev
Pri Elektro Ljubljana so poudarili, da velik del sredstev namenjajo informacijskim storitvam. V lanskem letu so tako ustvarili digitalni dvojček svojega VN, SN in NN omrežja. Matjaž Osvald, izvršni direktor OE obratovanje in razvoj omrežja pa je dodal, da projekt predstavlja digitalizacijo na področju vzdrževanja in investicij.
Maja Savinek, vodja projekta je pojasnila, da je glavni namen projekta digitalna preobrazba ekosistema Elektra Ljubljana, na način, da bo podpiral energetski prehod in izboljšal uporabniško izkušnjo. V okviru digitalne preobrazbe sledijo ciljem, ki vključujejo razvoj digitalne strategije, preoblikovanje poslovnih funkcij razvoja in vzdrževanja elektrodistribucijskega omrežja, izboljšanje zanesljivosti, prožnosti ter pospešitev adopcije obnovljivih virov energije. Cilj, ki so si ga zadali, je spodbujanje povezljivosti, interoperabilnosti in nemotene izmenjave podatkov med različnimi akterji. Pa tudi vzpostavitev digitalnih orodij, ki bodo integrirana s storitvami za uporabnike omrežja.
Projekt vključuje sedem novih inovativnih produktov, ki bodo s trajnostno digitalno preobrazbo poslovnih funkcij. Hkrati pa omogočili avtomatizacijo procesov prispevali k zagotavljanju stabilne in zanesljive oskrbe z obnovljivimi viri energije. Prav tako bodo podprli zeleni prehod z optimalnimi vlaganji v omrežje ter vplivali na dinamično tarifiranje in trg prožnosti.
Foto: Miha Fras