Z uporabniškim vmesnikom mobilnega telefona se srečamo že pri prvem vklopu. Nato pa je z nami vsak trenutek njegove uporabe. Zato je poleg širokega nabora funkcionalnosti in premišljenega vmesnika vitalnega pomena, da tudi po daljšem času uporabe deluje tako kot prvi dan. Večletno zagotavljanje nadgradenj operacijskega sistema in varnostnih popravkov pa je tisto, ki poskrbi, da smo deležni najnovejših funkcionalnosti in izboljšav. Hkrati nam to zagotavlja tudi najvišjo raven varnosti telefona. Za kupca je zato zelo pomembno, da proizvajalec veliko mero pozornosti usmerja tudi v telefone srednjega razreda. Samsung je tako na primer telefona Galaxy A54 5G in Galaxy A34 5G predstavil z njihovim najnovejšim uporabniškim vmesnikom One UI 5.1. Tega bodo še posebej veseli mlajši uporabniki, saj omogoča neskončno število prilagoditev po lastnih željah. Tako na koncu dobimo povsem unikaten in personaliziran telefon.
Ne le tehnične specifikacije, pomemben je tudi uporabniški vmesnik
Pri nakupu telefona se praviloma osredotočamo na tehnične specifikacije, a pomemben je tudi uporabniški vmesnik. Ta namreč tehnologijo pripelje do uporabnika in omogoči, da izkoristimo ves njen potencial. Nič nam ne koristijo najbolj napredne komponente, če jih uporabniški vmesnik ne zna izkoristiti in na enostaven način ponuditi uporabniku. Zadnje generacije vmesnikov v vedno večji meri vpeljujejo tudi umetno inteligenco, predvsem na področju fotografije. Ta s pomočjo različnih algoritmov poskrbi, da uporabnik v samodejnem načinu prejme najboljšo možno fotografijo ali video, ne glede na to, ali gre za lep sončen dan, ali večerni sprehod z najljubšo osebo. Takšen primer je npr. Samsung Nightography. Funkcionalnost samodejnega preklopa na nočno fotografijo poskrbi za živahne fotografije tudi ob slabši svetlobi.
Kaj torej iščemo pri uporabniškem vmesniku?
Najbolje je, da proizvajalec na vseh serijah ponudi svoj najboljši uporabniški vmesnik. To predvsem daje veliko prednost telefonom srednjega razreda, saj so deležni številnih funkcionalnosti, ki jih poznamo iz premium linij. Samsung je pri uporabniškem vmesniku One UI 5.1 na novi seriji Galaxy A naredil prav to. Telefona Samsung Galaxy A54 5G in Samsung Galaxy A34 5G je oblekel v eleganten dizajn v modernih modernih živahnih barvah in opremil z zmogljivo baterijo ter Amoled zaslonom. Pri A54 5G je 16,2 cm (6,4-palčni), pri A34 5G pa 16,7 cm (6,6-palčni).
One UI 5.1 je pregleden, intuitiven in prilagodljiv uporabniški vmesnik, ki temelji na operacijskem sistemu Android 13. Prilagodljivost v veliki meri izhaja že iz operacijskega sistema Android, One UI 5.1 pa temu dodaja še nekatere druge zanimive možnosti in prilagoditve.
Uporabniški vmesnik z neskončnimi možnostmi prilagoditev
Unikatnost je pomembna, še posebej mladim. Zato je zelo dobrodošlo, če je poleg barve ohišja telefona moč telefon prilagoditi svojim potrebam in željam ter tako ustvariti svoj unikaten telefon. One UI 5.1 je na tem področju profesionalec, saj je možno prilagoditi skoraj čisto vse elemente telefona od zaklenjenega telefona pa vse do prikaza ozadja v sklopu aplikacije Telefon.
Kaj vse je torej možno prilagoditi v sklopu One UI 5.1?
Če začnemo pri zaklenjenem zaslonu. Tukaj lahko poleg stila ure (digitalna/analogna) izberemo med šestimi različnimi pisavami, prilagodimo barvo in velikost. Tudi prikaz obvestil je možno prilagoditi, da prikazuje več informacij ali pa zgolj ikone. “Podatki o stiku” so sicer v osnovi namenjeni kontaktu uporabnika, a tudi ta del lahko prilagodimo in npr. zapišemo besedilo navdiha.
Ozadje je naslednji element uporabniškega vmesnika One UI 5.1, ki ga prav tako povsem personaliziramo. Poleg prednastavljenih možnosti je moč izbrati tudi zgolj barvo in nato prilagoditi stil ter nasičenost. Tako lahko ustvarimo povsem unikatna ozadja. Seveda je moč izbrati tudi galerijo fotografij. Tako dosežemo, da se z vsakim odklepom telefona ozadje spremeni. Tisti, ki so ljubitelji dinamičnih vsebin, pa bodo veseli, da lahko za ozadje uporabijo tudi video.
Marsikdo ne ve, ampak Samsung Galaxy naprave omogočajo tudi vklop ohranjevalnika zaslona, ki se npr. vklopi med polnjenjem naprave. Always On Display pa poleg ure lahko prikazuje tudi različne GIF-e in nalepke.
One UI 5.1 novosti prav tako prinaša tudi na domači zaslon. Funkcija “Ustvari sklad” omogoča zlaganje pripomočkov na kup. Tako na domačem zaslonu zasedejo manj prostora, premikanje med njimi pa je možno s potegom levo ali desno. Pripomoček “Pametni predlogi” je prav tako unikaten element vmesnika, saj se nabor predlaganih aplikacij spreminja glede na preteke uporabniške navade posameznika.
Domači zaslon seveda omogoča prilagajanje barv. To omogočimo z vklopom barvne palete. Po izboru želene barve, seveda ne smemo pozabiti vklopiti tudi možnosti “Uporabi palete za ikone aplikacij”. Ta možnost ikone aplikacij prilagodi izbrani barvni paketi in povsem spremeni izgled telefona.
Tudi oblaček s prikazom obvestil je možno prilagoditi. Poleg barve besedila in oblačka je moč določiti njegovo transparentnost in širino. Ena izmed zelo skritih, a precej zanimivih funkcij je “Utripajoče obvestilo”. Ta omogoča, da ob prejemu obvestila zaslon zasveti v želeni barvi in tako ustvari unikaten efekt. Seveda je to funkcijo moč omejiti na aplikacije, ki so nam najbolj pomembne.
O varnosti več v nadaljevanju, a pri personalizaciji je morda dobro izpostaviti, da je “Varna mapa“, v katero varno shranimo zasebne stvari, prav tako lahko deležna prilagoditev. Da jo res dobro skrijemo, lahko spremenimo njeno ime in ikono. Tako samo mi vemo, kje se zares skrivajo naše najbolj varovane datoteke, slike in videi.
Odlična video in fotografija polna kreativnih možnosti
Največji del novosti uporabniškega vmesnika proizvajalci zadnje čase predstavljajo na področju fotografije in obdelave le-te. Od telefona namreč pričakujemo odlične fotografije in video ter obilico kreativne svobode. Še posebno pozornost pa se posveča snemanju videa in fotografiranju v nočnem času.
Samsung je tako Galaxy A54 5G kot Galaxy A34 5G opremil z optičnim stabilizatorjem slike (OIS) in video digitalno stabilizacijo slike (VDIS). Nočni način brez tresljajev, ki ga prinaša One UI 5.1, zagotavlja zajem ostrih fotografij in videa tudi ob slabših svetlobnih pogojih. Dve zelo koristni funkcionalnosti, ki ju Galaxy A serija prinaša z One UI 5.1, pa sta izboljševanje slik in GIF-ov ter radiranje objektov. Prva omogoča, da s pomočjo aplikacije Galerija s slik odstranimo sence in odseve. GIF-e pa lahko predelamo in odstranimo šum. Druga funkcionalnost (Radirka predmetov), ki je del urejevalnika v sklopu aplikacije Galerija, pa uporabniku omogoča, da z enim klikom slik odstrani neželene objekte s fotografije.
Telefon nam lahko olajša marsikatero opravilo
A zmogljivost telefona se ne konča pri napredni fotografiji in videu. Ker vedno več dela opravimo na telefonu, so pomembne tudi funkcionalnosti, ki omogočajo večopravilnost. Nekoliko bolj plastično to pomeni, da bi npr. želeli imeti hkrati odprt urejevalnik besedil Word in Gmail ter enostavno prepisovati iz enega v drugega. Brez nepotrebnega vsakokratnega odpiranja aplikacije in pomnjenja podrobnosti. Na tak način pa bi si olajšali delo in povečali storilnost. Samsung prav takšno funkcionalnost omogoča z rešitvijo deljeni zaslon (Multi Window). Ta omogoča, da uporabnik zaslon telefona razdeli na pol. Ker pa je hitrost včasih ključna, si lahko priljubljen par aplikacij uporabnik tudi shrani. Hiter dostop je nato mogoč prek stranske orodne vrstice.
Varnost je na prvem mestu
Včasih je veljalo, da proizvajalci po nekaj letih na kupce pozabijo in telefoni prenehajo dobivati posodobitve. To je težava tako z vidika nepridobivanja novih funkcionalnosti kot tudi z vidika varnosti. Samsung pri najnovejših telefonih serije Galaxy A zagotavlja do 4 leta posodobitev operacijskega sistema in 5 let varnostnih popravkov. Kupcem tako ni treba skrbeti, da bi telefon ostal brez izboljšav ali še huje, da bi zaradi varnostnih pomanjkljivosti postal nevaren.
Področje varnosti in zasebnosti postaja iz dneva v dan bolj pomembna. Telefon je naš vsakodnevni spremljevalec, ki hrani tudi nekatere naše zelo osebne informacije, fotografije in videe. Zato je pomembno, da imamo možnost dodatnega varovanja teh datotek. Samsung varnost podatkov zagotavlja v okviru storitve Samsung Knox. One UI 5.1 tako med drugim prinaša Private Share, ki omogoča, da prejemnik datoteke ne more deliti naprej. Secure Folder pa je posebna mapa, ki skrije aplikacije in datoteke. Dostop do njih je namreč mogoč le z geslom.
Ob nakupu pomislimo tudi na uporabo telefona
Zelo dobrodošlo je, če je nakup telefona premišljeno dejanje, saj bo to naš vsakodnevni spremljevalec. Če je tehnični segment pomemben, pa je morda uporabniški vmesnik za odtenek še bolj pomemben. Z njegovo pomočjo namreč dostopamo do vseh funkcionalnosti telefona. Zato je pomembno, da deluje stabilno in omogoča enostaven dostop do vseh funkcionalnosti. Hkrati pa ima zagotovljene redne posodobitve, ki izboljšujejo funkcionalnosti in odpravljajo varnostne grožnje.
Brezplačen dostop do YouTube Premium, Microsoft 365 Basic ter 100 GB v OneDrive
Kupci telefonov Samsung Galaxy A54 5G in Samsung Galaxy A34 so upravičeni do kar dveh promocij. Izkoristijo lahko do dvomesečno brezplačno uporabo storitve YouTube Premium. Ta med drugim omogoča ogled brez reklam. Druga promocija pa omogoča do 6 mesecev brezplačne uporabljaje storitve v okviru rešitve Microsoft 365 Basic. Skupaj z njo uporabnik pridobi tudi 100 GB prostora v oblaku storitve OneDrive za enostavno varnostno kopiranje fotografij in dokumentov.
* Zajem zaslona je bil narejen na napravi Samsung Galaxy S23 Ultra z namenom grafičnega prikaza uporabniškega vmesnika One UI 5.1. Ta je namreč enak na Galaxy S23 seriji kot na Galaxy A seriji.