Družba Skaza iz Velenja že 46 let narekuje vlogo trendov v plastični industriji, predvsem skozi vidik trajnosti. Da bodo temu trendu lahko sledili še naprej, so si zadali nekaj ciljev, s katerimi se približujejo industriji 5.0. Del tega pa je tudi projekt Digitalizacija 5.0, ki prinaša digitalizacijo in avtomatizacijo.
Digitalizacija Skaza 5.0. prinaša digitalizacijo in avtomatizacijo
Niko Medved, pomočnik generalnega direktorja Skaze je povedal:
Za uspešno izvajanje naročil globalnih multinacionalk je ključnega pomena, da Skaza vlaga v nadaljnji razvoj proizvodnje. Tudi za lažje soočanje z posledicami globalne energetske krize. Vendar pa se uspešno spopadamo s tem izzivom tudi s pomočjo projekta digitalizacije in avtomatizacije Skaza 5.0.
Projekt Digitalizacija Skaza 5.0., ki je vreden več kot 4.2 mio €, od tega Evropska unija iz sklada NextGenerationEU prispeva več kot 1.9 mio €, je prvi korak Skaze proti industriji 5.0. V podjetju so izpostavili, da njihov cilj ni popolna avtomatizacija, ampak opolnomočenje njihovih zaposlenih. Ena ključnih inovacij, ki jih projekt prinaša, je digitalni potni list izdelka. Ta bo omogočal dostop do podatkov o nastanku, sestavi in deležu reciklata.
Projekt prinaša tudi avtomatizacijo interne logistične verige, kar se bo predvsem poznalo pri energetski in proizvodni učinkovitosti. Med projekti je tudi izgradnja sončne elektrarne, implementacija strojnega vida za pregledovanje izdelanih kosov ter sistem prediktivne analitike. Slednji bo prinesel boljše ustvarjanje prihodnjih proizvodnjih scenarijev. Nekatere izmed rešitev so že implementirali. Eden takšnih je npr. kolaborativni robot, ki delo opravlja poleg delavca v tovarni.
Kot glavne prednosti projekta so pri Skazi izpostavili, da bodo s tem delavcem olajšali delo, jim omogočili proste vikende, izboljšali ergonomiko delovanja in omogočili prehod iz upravljavske v nadzorno funkcijo. Seveda pa digitalizacija omogoča tudi zagotavljanje bolj natančnih, pravočasnih in zanesljivih informacij, ki omogočajo hitrejše odločanje.