Zakaj je morje slano? Vprašanje, ki si ga marsikdo postavi, je znanstvenike zanimalo že stoletja. Slanost morij in oceanov se precej razlikuje, a nanjo predvsem vplivata dva dejavnika, ki pa se jima včasih pridruži tudi tretji. V osnovi pa je morje slano zaradi ionskih reakcij med natrijem in klorom.
Zakaj je morje slano ter kaj vpliva na slanost morja in oceanov
Slanost morja izvira iz dveh glavnih virov. Prvi je voda, ki priteče po skalah v morje, drugi pa so hidrotermalni globokomorski izviri. Kot tretji dejavnik se pojavljajo tudi vulkanski izbruhi, ki prav tako prispevajo k slanosti morja. Dva najpogostejša iona v morski vodi sta klorid in natrij. Skupaj predstavljata približno 85% vseh raztopljenih ionov v oceanu. Od tega je 55% kloridov, 30% pa je natrijevih ionov. Magnezijevi in sulfatni ioni pa predstavljajo okoli 10%.
Če pogledamo prvi razlog, ki je tudi glavni. Deževnica, ki pada na zemlji, je rahlo kisla, zato erodira kamnine. To sprošča ione ki jih po potokih in rekah odnese do morja in oceana. Številni izmed raztopljenih ionov se uporabljajo pri organizmih v oceanu in se odstranijo iz vode. Nekateri pa se ne in se posledično kopičijo. Drugi razlog pa so o hidrotermalne tekočine, ki prihajajo iz odprtih mest na morskem dnu. Ti globokomorski izviri izločajo minerale, kot so natrij in klor, v morsko vodo. Tretji dejavnik pa so izbruhi morskih vulkanov. Morska voda se namreč preliva v razpoke na morskem dnu in se segreva z magmo iz zemeljskega jedra. Voda običajno izgubi kisik, magnezij in sulfate ter pobira kovine, kot so železo, cink in baker iz okoliških skal.
Kot eden izmed zanimivih razlogov, ki prispevajo k slanosti morja so tudi solne kupole, ki so pogoste na celinski polici severozahodnega Mehiškega zaliva. Te kupole so namreč obsežne usedline soli, ki nastajajo v geoloških časovnih obdobjih.
Različna slanost morij in oceanov
Slanost morij in oceanov se lahko močno razlikuje. Na primer, Mrtvo morje je 9x bolj slano od Jadranskega morja. Obstajajo pa tudi jezera, ki so bolj slana od morja. Tak primer je Veliko slano jezero v ZDA. Slovensko morje sodi med povprečno slana morja. Zanimivo dejstvo pa je, da je bila prav v slovenskih vodah izmerjena najvišja gostota slanosti na Jadranu. Povprečna slanost oceanov je 35,8, več kot 90% morske vode pa ima slanost med 34 in 36.
Ali se slanost morja povečuje zaradi neprestanega nalaganja?
Slanost morij in oceanov se skozi čas pravzaprav ni bistveno spremenila. Čeprav bi zaradi izhlapevanja to marsikdo pričakoval. Višek raztopljenih soli se iz morske vode izloča s tvorbo novih mineralov na dnu oceanov. To pomeni, da se slanost morja ohranja na približno enaki ravni že sto milijonov let.
Kako pa je slanost povezana z gostoto morske vode?
Na gostoto vode vplivata tako slanost kot temperatura. Gostejša in hladnejša voda se pogrezne na dno, toplejša voda pa plava na površju. Te temperaturne razlike med površjem in globino morske vode ustvarjajo gibanje morskih tokov. Ti skrbijo za prenos materije in ustvarjajo ekološko ravnovesje.
Slanost morja je tako precej zanimiva tema, ki povezuje več znanstvenih disciplin, od kemije do geologije.