V dobi digitalne transformacije se finančna industrija razvija ne le v smislu tehnologije, temveč tudi v svojem pristopu k trajnosti. Ena takšna pobuda, ki izstopa, je globalni program recikliranja plačilnih kartic družbe Mastercard (Mastercard Global Card Recycling Program). Ta program je pomemben korak k zmanjšanju plastičnih odpadkov in spodbujanju trajnosti v finančnem sektorju.
Mastercard s pionirsko zavezo o izdelavi trajnostnih kartic do leta 2028
Ocenjuje se, da je obtoku okoli 25 milijard plačilnih kartic in skoraj vse so narejene iz nove plastike. Mastercard zato že od leta 2018 analizira trajnostne materiale, ki se lahko reciklirajo. Vse to z željo, da bi njihove debetne in kreditne kartice bile bolj trajnostne. Hkrati pa sledijo pionirski zavezi, da bodo od leta 2028 vse nove kartice v sklopu mreže Mastercard izdelane iz trajnostnih materialov. Hkrati pa opustiti uporabo polivinil klorida (PVC) pri izdelavi kartic. Posledično to pomeni, da bodo s časoma vse kartice nosile eko certifikat. S to misijo dopolnjujejo program Digital First card v sklopu katerega se lahko uporabniki odločijo, da imajo plačilno kartico zgolj v digitalni obliki.
Kakšna je pravzaprav življenjska doba plačilnih kartic?
Plačilne kartice same po sebi nimajo življenjske dobe, ki bi bila vezana na iztrošenost materiala. Se pa izdajatelj kartice odloči, da veljavnost kartice postavi v času od treh do sedmih let. Odločitev o tem je praviloma odvisna od različnih dejavnikov. Od želje po prenovljenem dizajnu na karticah, varnosti, poteku varnostnih ključev na čipu kartice, trpežnosti plastike in še marsičem drugem. Praviloma pa je življenjska doba posamezne fizične kartice v povprečju okoli štiri leta.
Uporabnik kartico v reciklažo prinese v svojo banko
Da bi omogočili enostavno reciklažo plačilnih kartic, je Mastercard zagnal globalni program recikliranja. Z njim so začeli v Veliki Britaniji skupaj z banko HSBC Group. Nato pa ga bodo razširili na druge poslovne subjekte v Veliki Britaniji in drugih državah sveta. Da bi zbiranje odsluženih plačilnih kartic kar se da poenostavili, so razvili posebne zbiralnike, ki se nahajajo v bančnih poslovalnicah. Zbiralniki kartico samodejno razsekajo in tako zagotovijo varno uničenje. Ko je zbiralnik, ki sprejme do 10.000 razrezanih kartic poln, pogodbeni partner te prevzame in odpelje v reciklažo. Različni materiali, ki so uporabljeni v kartici, so nato ločeni, pretopljeni in pripravljeni za ponovno uporabo.
Okolju prijazne plačilne kartice potrošniki že uporabljajo
Od leta 2021 se je več kot 403 finančnih institucij in fintech podjetij iz 92 držav pridružilo Mastercard programu za bolj trajnostni način plačevanja (Mastercard Card Eco-Certification). V sklopu tega so že izdali 235 milijonov kartic Mastercard, ki so izdelane iz odobrenih recikliranih, reciklabilnih in bio materialov, vključno z reciklirano oceansko plastiko in bioplastiko iz sladkorja ali koruze. Zato se nekatere plačilne kartice Mastercard že ponašajo s statusom okolju prijazna kartica. Tak certifikat prejmejo le tiste, ki izpolnjujejo stroge standarde trajnostne kartice v sklopu katerega gledajo tudi na količino energije, emisij ogljika in odpadkov pri sami proizvodnji kartice.