Solidarnostna sobota in obvezni solidarnostni prispevek sta del predloga Vlade RS za Interventni zakon za pomoč po poplavah. Po seji Vlade sta ministra za javno upravo in za delo pojasnila nekaj podrobnosti o tem, kaj bo obvezni solidarnostni prispevek Slovenije in kaj solidarnostna sobota. Predlog zakona mora potrditi še Državni zbor, a tukaj težav ni pričakovati.
Solidarnostna sobota in obvezni solidarnostni prispevek 2023 in 2024
Minister za delo je pojasnil, da bo uveden obvezni solidarnostni prispevek, ki se bo stekal v Solidarnostni sklad Slovenije (sklad SOS). Plačevalo se ga bo v letu 2023 in 2024. Ministrica za javno upravo pa je dodala, da smo nekaj podobnega poznali že v času popotresne obnove Posočja. Obvezni prispevek je takrat zajemal delojemalce. Tokrat bo obvezni solidarnostni prispevek širijo na vse družbene skupine. Tako na gospodarstvo, na podjetja, na fizične in pravne osebe, kmete in samozaposlene.
Višina obveznega solidarnostnega prispevka
Višina še ni točno določena, bo pa znana v kratkem. Kot je pojasnil minister za delo naj bi višina obveznega solidarnostnega prispevka znašala približno 0.3% dohodnine. Zaposleni bodo to plačali kot delež dohodnine. Gospodarstvo bo pa bo v enakem deležu kot prebivalstvo prispevalo s svojim prispevkom. Namesto obveznega solidarnostnega prispevka pa bo moč oddelati solidarnostno soboto.
Solidarnostna sobota
Solidarnostna sobota bo torej opcijska in jo bo podjetje lahko izvedlo ob soglasju zaposlenih. Ker se bo obvezni solidarnostni prispevek plačeval v letu 2023 in 2024, bo torej moč oddelati dve solidarnostni soboti. Eno v letošnjem letu in eno v prihodnjem letu. Izbira sobote bo prosta. Dobiček tega dne pa bo podjetje namenilo v sklad za obnovo Slovenije (sklad SOS).