Pametne hiše in povezane pametne naprave že dolgo niso več stvar znanstvene fantastike, ampak realnost, ki jo lahko izkusimo na vsakem koraku. Seveda najprej pomislimo na pametne luči, termostate in morda zvočnike. Marsikdo pa se niti ne zaveda, da ima lahko pametno napravo že lep čas doma, a je ne uporablja v polni meri. Take naprave so Samsung OLED in Samsung Neo QLED televizije, ki v sebi nosijo podporo za Samsung SmartThings. Tako televizija ne služi le gledanju televizijskih programov, filmov in igranju iger, ampak lahko delujejo tudi kot osrednji del sistema Samsung SmartThings.
Pametni dom nam olajša vsakdanje življenje
Marsikdo si pametni dom predstavlja le kot veliko v celoti povezano hišo v kateri lahko vsako napravo upravljamo na daljavo prek telefona, tablice ali računalnika. Vse od luči, termostata in varnostnih kamer do hladilnika, kavomata in celo zaves. A temu ni čisto tako. Je že res, da je prej opisan primer pametni dom, a hkrati je pametni dom v osnovi lahko tudi zgolj ena povezana naprava, ki nam dela življenje bolj udobno. Vse pa se seveda začne z osrednjo točko (hub), ki nadzoruje vse ostale in nam tudi omogoča vstop v svet interneta stvari (IoT). Tukaj se pri marsikomu zatakne, saj so igralci na trgu šele pred kratkim začeli svoje samostojne vrtičke povezovati in začeli uporabljati standarde, ki omogočajo povezovanje naprav različnih znamk. Takšen primer je npr. Matter. Izbor podprtih naprav je tako neprimerno lažji tudi za povprečnega uporabnika. Prav to pa je glavno vodilo pametnih naprav, da bi olajšale delo pri našem vsakdanu.
Samsung Neo QLED in OLED televizije kot osrednje stičišče pametnih naprav in pametnega doma
Samsung že nekaj let razvija svoje pametne naprave pod okriljem SmartThings, pod katerega so povabili številne znane blagovne znamke in zagotovili brezhibno delovanje njihovih naprav z eno SmartThings App aplikacijo. Kot omenjeno, pa se vsak uporabnik, ki si zaželi pametni dom, najprej sreča z nakupom osrednjega stičišča, prek katerega nato upravlja vse ostale naprave. Samsung, ki je že 17 let dominanten v segmentu televizij, je to težavo elegantno preskočil, saj je SmartThings hub podporo vgradil v Samsung Neo QLED in OLED televizije. Vse njihove televizije z letnikom 2023 pa to še nadgrajujejo, saj imajo vgrajen Matter Thread One-Chip modul. To pomeni, da Samsung televizija postaja osrednje stičišče pametnih naprav in pametnega doma.
Z vgrajenim modulom, ki podpira Matter, je Samsung zagotovil široko podporo različnih pametnih naprav blagovnih znamk, kot so IKEA, BOSE, Ring, Sonos, Philips Hue in Amazon. Uporabnik se tako lahko posveti tistim bolj pomembnim vidikom pametnih naprav.
Kaj še ponujajo Samsung Neo QLED in OLED televizije?
Vključitev SmartThings segmenta v Samsung pametne televizije, je le drobec lastnosti. Televizije so seveda primarno namenjene gledanju vsebin. Tisto, kar je zelo dobrodošlo, pa je, da je SmartThings podpora vgrajena v zelo širok nabor Samsung televizij, ki zadostijo željam in potrebam uporabnikov. Samsung OLED televizije s 4K ločljivostjo, nevralnim procesorjem z umetno inteligenco in Quantum dot tehnologijo zagotavljajo globoko črno s sijočimi barvami. To dopolnjuje Infinity One dizajn, ki zagotavlja, da se televizija zliva z okolico v prostoru. Za tiste najbolj zahtevne uporabnike pa Samsung Neo QLED ponuja 8K ločljivost s Quantum Matrix Pro tehnologijo. Pri obeh televizijah za čist in fenomenalen zvok skrbijo Dolby Atmos zvočniki.
Da so Samsung Neo QLED in OLED televizije odlična izbira, so s svojimi ocenami med drugim potrdili TechRadar, ki je televiziji Samsung S95C podelil nagrado »Izbor urednika«. Expertreviews pa je televiziji Samsung S95C in Samsung S90C ocenil z »Najboljši nakup«.
Samsung SmartThings povezuje vse od televizije in telefona do sesalca in hladilnika
Samsung si je SmartThings zamislil kot celosten ekosistem, pod okriljem katerega najdemo številne pametne naprave. Zamislite si, da se usedete na kavč, saj ste si zaželeli ogled najljubšega filma, a ste pozabili izklopiti robotski sesalec, priklopiti pralni stroj in prilagoditi klimatsko napravo. Samsung SmartThings vmesnik na televiziji omogoča, da to naredimo z le nekaj kliki. Družina pametnih gospodinjskih naprav za domove Samsung Bespoke med drugim vključuje hladilnike, pralne in sušilne stroje, pomivalne stroje, AirDresser ter sesalnike.
Popoln nadzor s Samsung SmartThings aplikacijo
Samsung SmartThings aplikacija, ki na Samsung Galaxy mobilnih telefonih prihaja že prednaložena, je tisti osrednji komunikacijski center, prek katerega upravljamo vse povezane naprave. Po tem, ko najprej povežemo televizijo in tako aktiviramo vse njene SmartThings funkcionalnosti, lahko nato v pametni dom dodajamo druge naprave. Funkcionalnosti lahko nastavljamo prek televizije, ki ima prav tako nameščeno SmartThings aplikacijo ali pa prek mobilnega telefona. Slednje pa omogoča tudi, da naprave upravljamo na daljavo. To se v marsikateri situaciji pokaže kot izjemno praktična rešitev, ki nas odreši vsakodnevnih skrbi.
Nekaj zanimivih primerov uporabe
Pozabili smo vklopljen likalnik
Marsikomu se je že pripetilo, da je odšel od doma in se šele čez čas spomnil, da morda ni izklopil likalnika. Saj praviloma smo ga, a tisti notranji nemir je včasih tako močan, da se odpravimo domov preverit. V primeru uporabe pametne vtičnice s stikalom pa ta skrb odpade. V aplikaciji SmartThings preprosto izberemo pametno vtičnico v katero je bil vklopljen likalnik in ga na daljavo izklopimo. Tako z gotovostjo vemo, da smo likalnik izklopili in lahko brezskrbno nadaljujemo dan.
Nenapovedan obisk prijateljev
Ravno se odpravljamo iz službe in prejmemo klic prijateljev, ki so pravkar v bližini in bi se radi oglasili, saj se že dolgo nismo videli. Z le nekaj kliki lahko postorimo marsikaj. Vklopimo robotski sesalec, da na hitro opravi svoje delo. Ker je zelo vroč dan, vklopimo klimatsko napravo in hladilnik prestavimo na povečano delovanje, saj bomo iz trgovine prinesli nekaj pijače, ki se mora dobro ohladiti. Prav tako pa na pečici vklopimo predgretje, da lahko pripravimo prigrizke, ki jih imajo vsi radi. Z oddaljenim upravljanjem si lahko olajšamo delo in predvsem prihranimo čas, ki ga v nekaterih situacijah preprosto nimamo dovolj.
Baby monitor z obvestili kar na televiziji
Če sta bila prejšnja primera bolj povezana z nadzorom pametnih naprav prek mobilnega telefona, pa je naslednji primer povezan prav s televizijo. Ena izmed pametnih naprav, ki jo lahko povežemo pod SmartThings, je pametna kamera, ki jo uporabimo kot Baby monitor. Na Samsung televiziji lahko nastavimo, da se prikaže potisno sporočilo v kotu zaslona, ko pride do premikanja ali ko pride do povišanja glasnosti v prostoru v katerem spi dojenček. Poleg samega obvestila se prikaže tudi slika v živo, kar staršem omogoči takojšen vpogled. Podobno funkcionalnost lahko uporabimo tudi s pametnim zvoncem. Le da se takrat obvestilo aktivira, ko nekdo pozvoni.
Prvi koraki do pametnega doma so bližje kot si mislimo
Samsung je z odločitvijo, da televizijo postavi kot osrednji del ekosistema pametnih naprav SmartThings vsem uporabnikom približal funkcionalnosti pametnega doma. Prvega koraka, ki je velikokrat povezan tudi s skrbjo glede kompatibilnosti, jim namreč ni treba več narediti. Vgrajena podpora za standard Matter v televizije Samsung OLED in Samsung Neo QLED pomeni, da sledi le še izbira združljivih pametnih naprav, ki jih uporabniki povežejo v ekosistem SmartThings. Nato pa sledi ustvarjanje različnih avtomatiziranih scenarijev in upravljanje prek Samsung televizije iz udobja svojega kavča. Ali pa oddaljeno z uporabo pametnega telefona. Zato, če razmišljate o nadgradnji vašega doma v pametni dom, ne pozabite na vlogo, ki jo lahko igra vaša televizija.