Biblos, slovenska elektronska knjigarna in knjižnica z e-knjigami, za katero skrbi Beletrina, bo predvidoma jeseni 2023 doživela precejšnjo spremembo. Spremenili bodo namreč upravljanje pravic digitalnih vsebin, ki ga bolje poznamo pod angleško kratico DRM (Digital rights management). Iz Adobe DRM zaščite bodo prešli na odprtokodno Readium LCP (Licenced Content Protection). Na ta standard je prešlo že lepo število knjigarn v Evropi, Kanadi in ZDA.
Kaj to pomeni za elektronske bralnike KOBO, pa v nadaljevanju.
Biblos prehaja na Readium LCP z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje
Elektronske knjige so velik skok v popularnosti doživele med korono. Ker je bil dostop do knjižnic otežen ali celo onemogočen, je bil to skoraj edini način dostopa do leposlovja. Biblos, ki letos praznuje 10 let delovanja, je bil pionir na tem področju pri nas. Čeprav omogočajo tudi nakup knjig, je njihov največji skok prišel z možnostjo izposoje knjig in sodelovanja s slovenskimi knjižnicami. To pa je pomenilo, da se za e-knjige niso odločali več le tehnološki entuziasti, ampak čisto vsi. Posledično je prišlo tudi do veliko večjega števila težav.
Čeprav je Adobe DRM nekako sprejet kot »univerzalni DRM« za knjige, pa prinaša cel kup težav. Še posebej na področju interoperabilnosti in enostavnosti uporabniške izkušnje. Zato se je že pred časom začelo iskati nove načine za upravljanje digitalnih pravic. Readium LCP je luč sveta ugledal leta 2012, a tisti pravi zagon se je začel decembra 2015, ko je European Digital Reading Lab (EDRLab) prevzel vodilo pri implementaciji. Readium LCP sloni na dobro poznanih tehnikah zaščite (AES 256 enkripcija, SHA 256 hash, X.509 certifikati), a skozi celoten razvoj je bila interoperabilnost glavno vodilo. To pa posledično pomeni tudi manj težav pri uporabnikih. Prav težave z delovanjem Adobe DRM in sodelovanje z Adobe in posledično težave pri končnih uporabnikih, so vodile knjižnice in knjigarne, da so iskale druge možnosti.
Prvi so Readium LCP zagrabili v Franciji, zdaj se je že precej razširil
Francija je bila prva, kjer so se odločili za Readium LCP. Največji Francoski servis za izposojo e-knjig PNB (Prêt Numérique en Bibliothèque), ki storitve ponuja precejšnjemu številu javnih francoskih knjižnic, ponuja tako LCP kot Adobe zaščito. A LCP posebej priporočajo LCP za EPUB in PDF naslove. Pri knjigarna pa ePagine, ki med drugim skrbi tudi za Place des Libraires, Bookeen, Gibert in Gallimard ponuja celoten katalog e-knjig v LCP in Adobe.
Če nadaljujemo v Nemčiji, kjer je Die Onleihe glavni ponudnik izposoje e-knjig, je od leta 2019 za nemške naslove na voljo zgolj LCP zaščita. Kot glavni bralnik pa priporočajo Tolino, ki podpira LCP zaščito in so ga razvili v družbi Rakuten Kobo. V Veliki Britaniji so LCP izbrali pri Firsty Group za platformi Glassboxx in Ulverscroft. V Belgiji e-knjige in zvočne knjige z LCP ponuja Lirtuel. V Španiji sta to Libranda in Xercode. Pa tudi nacionalna rešitev eBiblio za izposojo knjig. V Italiji na LCP rešitvi sloni MLOL. To DRM tehnologijo pa uporabljajo tudi storitve na Norveškem, Švedskem, v Romuniji in Bolgariji. V ZDA od januarja 2022 HarperCollins za svojo multimedijsko storitev Harlequin Plus uporablja LCP zaščito. Drugih ponudnikov je še precej, med drugim BiblioVault, ki ima knjižnico več kot 40.000 knjig.
Odločitev Biblosa sledi trendom iz tujine
Readium LCP se je pokazal kot edina resna alternativa Adobe DRM. Velik skok oz. prehod je bil narejen v lanskem letu. To je tudi spodbudilo proizvajalce bralnikov, da svojo programsko rešitev nadgradijo in podprejo Readium LCP. Med bralniki, ki podpirajo LCP so npr:
- Bookeen
- Pocketbook
- Vivlio
- Tolino
- Boox
- InkBOOK
Ker se dviguje uporabniška izkušnja, zmanjša količina težav pri uporabnikih in skoraj zagotovo so nižji tudi stroški licence za Readium LCP v primerjavi z Adobe DRM, je odločitev knjigarn in knjižnic logična. Kot so napovedali pri Biblos, bodo jeseni 2023 tudi sami sedli na ta vlak in prešli na Readium LCP. Zelo pomembno dejstvo je tudi, da bo v Evropski uniji Uredba o dostopnosti od leta 2025 zahtevala, da vsi distributerji digitalnih publikacij ponujajo dostopne storitve končnim uporabnikom, DRM pa je del takih storitev.
Kobo bralniki brez podpore, ker se proizvajalec zadnjo (še) ni odločil
Kobo bralniki, ki jih proizvaja kanadska družba Rakuten Kobo, so v Sloveniji izjemno popularni. Veliko je k temu pripomoglo tudi dejstvo, da so bili marsikdaj predlagani kot primarna izbira za branje e-knjig. Prav zaradi tega bo prehod za te uporabnike Biblosa najbolj problematičen. Rakuten Kobo se namreč (še) ni odločil podpreti Readium LCP DRM. Glede na to, da so razvili Tolino, ki podpira Readium LCP, je povsem možno, da resnično nimajo interesa poleg Adobe DRM na bralnikih podpreti tudi Readium LCP. A povsem možno je tudi, da se bodo obrnili proti zaslužku. Če se bo dovolj ponudnikov odločilo za Readium LCP in bo hkrati dovolj pritiska s stani obstoječih uporabnikov Kobo bralnikov, bodo programsko opremo nadgradili. Ter tako podprli Readium LCP. Upanje sicer umere zadnje, a velika verjetnost obstaja, da uporabniki Kobo bralnikov ne bodo mogli več uporabljati Biblosa. Vsaj ne takoj, ko bo Biblos izvedel spremembo na Readium LCP.