Xiaomi 13T in Xiaomi 13T Pro sta povsem nova Xiaomi telefona, ki sodita v srednji oz. srednji višji razred. Xiaomi tako nadaljuje serijo T, ki je še posebej namenjena tistim, ki bi radi zelo dobro razmerje med ceno in kakovostjo. Pri tokratni generaciji sta telefona navzven praktično identična, tudi barvne kombinacije so enake, je pa nekaj razlik v notranjosti telefonov. Predvsem pri fotoaparatu (snemanje videa), procesorju in polnjenju. V primerjavi s prejšnjo generacijo pa je zagotovo treba izpostaviti sodelovanje z družbo Leica. Do zdaj so bili Leica fotoaparata deležni zgolj premium Xiaomi telefoni. S 13T serijo se ta nabor širi in predvsem prihaja v cenovno bolj dostopne telefone.
Xiaomi 13T in Xiaomi 13T Pro
Kot rečeno, sta Xiaomi 13T in Xiaomi 13T Pro navzven identična, saj merita 162.2 x 75.7 x 8.5 mm. Razlika je v teži, saj 13T Pro tehta 200 oz. 206g, 13T pa 193 od 197g. Odvisno od barve, ki jo izberemo. V Sloveniji sta na voljo Alpine Blue in črna. Obstaja pa tudi Meadow Green. Alpine Blue je tista lažja različica, saj ima telefon na zadnji strani umetno usnje. Gre za prijetno oblikovano zadnjo stran, ki v rokah daje zelo mehak občutek, a hkrati zagotavlja stabilnost. Xiaomi je pojasnil, da je tukaj zadnja stran narejena iz treh slojev. Zunanji sloj je ekološki organski silikon, ki daje strukturo, nato sledi usnjeni sloj, ki je 100% veganski in v 26% narejen iz rastlin. Na koncu pa je tukaj še bazni sloj, ki je iz 100% PET materiala. Ostali dve različici pa imata na zadnji strani steklo. Ta telefonu daje premium občutek in tisto kar je izjemno pomembno, prstni odtisi se praktično ne vidijo.
Obroba je v vseh primerih narejena iz aluminija. Velik napredek v primerjavi s prejšnjo generacijo je tudi certifikat IP68. To zdaj pomeni, da sta Xiaomi 13T in Xiaomi 13T Pro odporna na prah in skladno s standardom 30 minut potopa do globine 1.5 metra.
Odlična svetilnost zaslona
6.67 inčni Amoled zaslon z ločljivostjo 1220 x 2712 pik ponuja res zelo dobro svetilnost. Xiaomi v specifikacijah navaja, da je tipična svetilnost 1.200 nitov, vrh pa doseže pri 2.600 nitih. V praksi se pokaže, da je zaslon zelo dobro viden pri sončni svetlobi. Podprta sta tako Dolby Vision kot HDR10+, igralci igric pa bodo zelo veseli dejstva, da gre za 144Hz zaslon, kar je sicer osveževanje, ki ga vidimo v premium segmentu. Žal pa to osveževanje podpirajo zgolj nekatere aplikacije. Zaslon, ki je povsem raven in ob robovih ni zaobljen, skoraj v celoti zaseda sprednjo stran telefona. Ima le nekaj roba in seveda krožno odprtino za selfi fotoaparat. Čitalec prstnega odtisa je vgrajen v zaslon, a morda malenkost prenizko. Zaslon je zaščiten s Corning Gorilla Glass 5 steklom, ki zagotavlja zelo dobro zaščito pred praskami. Prav tako pa zaslon prihaja tudi z že prednameščeno zaščitno folijo.
Zmogljiv procesor
Zdaj pa počasi že začnejo kazati razlike med telefonoma. Na obeh sicer teže Android 13 z MIUI 14 preobleko, a Xiaomi 13T poganja 4nm osemjedrni MediaTek Dimensity 8200 Ultra z Mali-G610 MC6 GPU. Pri Xiaomi 13T Pro pa gre za 4nm osemjedrni MediaTek Dimensity 9200+ z Immortalis-G715 MC11 GPU. Večina proizvajalcev se za telefon srednjega razreda v letu 2023 odločila za Qualcommov Snapdragon, a Xiaomi ostaja pri MediaTek. Primerjalno gledano je Dimensity 9200+ povsem v rangu z najboljšimi Snapdragon procesorji. Tako ne bo nikakršnih težav z večopravilnostjo ali pa z igranjem tistih najbolj procesorsko zahtevnih igric. Čeprav je Xiaomi vgradil veliko večjo izparilno komoro, ki skrbi za hlajenje, pa se po daljši močni obremenitvi telefon kar dobro segreje. Ne gre za neprijetno toploto, a se ta občuti. Xiaomi 13T ima vgrajen nekoliko slabši procesor, a še vedno zelo zelo dober za cenovni rang v katerega se uvršča. Tukaj pa se segrevanje skorajda ne občuti.
Dobra avtonomija in hitro polnjenje baterije
Oba telefona sta opremljena s 5.000 mAh baterijo. Ker je zaslon pri obeh enak, razliko v avtonomiji dela predvsem procesor. Xiaomi 13T Pro tako z lahkoto zdrži cel dan in še malo povprečne uporabe. Pri Xiaomi 13T pa se ta čas podaljša vsaj na dan in pol. Razlika med telefonoma je tudi pri polnjenju. Xiaomi 13T Pro namreč podpira 120W, Xiaomi 13T pa 67W. Xiaomi trdi, da je Pro različico moč napolniti do 100% v 19 minutah, klasično pa v 42 minutah. Ker telefona skoraj nikoli ne damo polniti pri 0%, to v praksi nekako pomeni, da je število minut kar pravšnje. Xiaomi 13T Pro je s 120W polnilcem, ki je priložen v škatli od 15% do 100% potreboval 18 minut.
Rezultati sodelovanja z Leico so očitni
Fotografija pa je tista na katero pri Xiaomiju precej stavijo, še posebej zaradi sodelovanja z Leico. Oba telefona imata enak fotografski nabor. Primarni fotoaparat je 50MP z optično stabilizacijo in Leica Summicron lečami. Telefoto je prav tako 50MP in ponuja 2x optični zoom. Širokokotna pa je 12MP. Leica je fotografskemu delu dodala tudi Authentic in Vibrant vizualni stil, ki ga uporabnik izbere takoj ob prvem zagonu fotoaparata. Stila omogočata izbiro med bolj naravno reprodukcijo barv z močnejšim kontrastom in definiranimi sencami ali bolj živimi in izraznimi odtenki. Razlike so v določenih prizorih komaj opazne, v drugih pa bolj izstopajoče, zato je vredno eksperimentirati in oceniti, kateri stil nam je ljubši.
Ob dnevni svetlobi so fotografije polne podrobnosti, barvite in brez vidnega šuma. Telefoto leča prav tako poskrbi, da je pri 2x zoomu fotografija na ravni primarnega fotoaparata. Pri obeh je obdelava slike nagnjena rahlo v smer bolj živahnih barv. Ker gre za telefon srednjega razreda, si predvsem zoom zasluži pohvale, saj so rezultati za ta cenovni razred izjemno dobri. So pa pri ultraširoki kameri zgolj povprečni, še posebej, če to primerjamo s primarno in telefoto kamero. To se še posebej pozna pri slabši svetlobi, ko je veliko bolje izbrati katero od teh dveh kamer. Obe se za telefon srednjega razreda zelo dobro obneseta tudi ob slabših svetlobnih pogojih.
Če so pri fotografiji stvari pri obeh enake, pa so razlike pri videu. Razlog seveda tiči v procesorju. Tako lahko Xiaomi 13T Pro snema v 8K z 24 slikami na sekundo ter v 4K tudi s 60 slikami, pri Xiaomi 13T pa je najvišja ločljivost 4k s 30 slikami na sekundo.
Za zaključek
Xiaomi z modeloma Xiaomi 13T in Xiaomi 13T Pro dobro zapolnjuje potrebe srednjega in srednjega višjega razreda. Predvsem pri fotografiji so se zelo potrudili. Izbira med telefonoma bi bila nekako tako, če radi snemate videe in igrate igrice ali pa naredite veliko fotografij, potem zagotovo izberite Xiaomi 13T Pro. Slednji je v Sloveniji na voljo v različici s 512GB spomina. Xiaomi 13T, ki je v Sloveniji na voljo z 256GB spomina, pa bo ustrezen za vse ostale, saj gre za zelo zmogljiv telefon za cenovni rang v katerega je postavljen. O ceni in akcijski ponudbi, ki je na voljo ob lansiranju, pa TUKAJ.