Honor 90 nadaljuje Number oz. številčno Honor serijo, ki se tradicionalno uvršča v srednji cenovni razred. A vedno prinese nekaj bombončkov višjega. Honor 90 pri tem vsekakor ni izjema, saj poleg atraktivnega izgleda prinaša še napreden 6.7 inčni zaslon in zelo dober nabor fotoaparatov (200MP, 50MP, 12MP ultraširoki in 2MP globinski).
Honor je pri modelu 90 na zadnji strani ohranil dva kroga s fotoaparati, a jima je vdahnil nekaj svežine in elegance. Poimenovali so ju »Moon Phase Rings«. Tako telefon na prvi pogled izgleda zelo premium. Kljub velikem 6.7 inčnem zaslonu in 5.000 mAh bateriji je Honor 90 zelo tanek in lahek. V debelino namreč meri 7.8mm, njegova teža pa je 183g. Honor se pri oblikovanju odločil, da bodo prav vsi robovi zaobljeni. To velja tudi za zaslon. Vse to poskrbi, da je držanje telefona pravi užitek. Nekoliko je škoda le, da telefon nima IP certifikata za zaščito pred prahom in vodo.
Super Amoled zaslon
Honor 90 ima vgrajen 6.7 inčni Amoled zaslon z ločljivostjo 1200 x 2664 pik in gostoto 435 ppi. Prav tako je zaslon zelo svetel. Honor pravi, da dosega 1.600 nitov. Tako z gledanjem v zaslon ob neposredni sončni svetlobi ne bo težav. Zaslon, ki je na vseh štirih straneh zaobljen, ima 120Hz osveževanje in podporo za HDR10+. Seveda zgolj določen delež aplikacij podpira 120Hz osveževanje.
Android 13 z Magic OS 7.1 preobleko poganja Snapdragon 7 Gen 1 z Adreno 644 GPU. To je Qualcommov procesor srednjega razreda, kar se sklada s pričakovanji, ki jih imamo od telefona Honor 90. V Sloveniji je dostopna različica z 8GB RAM-a in 256GB spomina. Procesor zagotavlja dovolj moči, da vse aplikacije lepo tečejo. Tudi igrice s 60 slikami na sekundo nimajo težav. Vseeno pa je treba tukaj dodati, da Honor zaradi uravnavanja temperature precej agresivno spušča in dviguje moč procesorja. To pa se npr. pri igranju iger lahko pozna. Ima pa takšno početje tudi pozitivno stran, saj se telefon praktično ne segreva.
Pohvalno je, da Honor 90 podpira tudi eSIM. Njegov predhodnik, Honor 70, tega ni omogočal. Že vedno pa ima uporabnik možnost v SIM podajalnik namestiti dve nanoSIM kartici. Nekoliko manj razveseljivo pa je dejstvo, da se je Honor odločil zgolj za en zvočnik. To pomeni, da Honor 90 nima stereo zvočnikov ali vsaj tiste hibridne izvedbe z uporabo slušalke, kar od telefonov tega cenovnega razreda že nekako pričakujemo. Sicer pa se zvočnik obnese v pričakovanih parametri.
Vgrajena 5.000 mAh baterija se polni prek USB-C vhoda. Priloženi 66W hitri polnilec omogoča, da telefon do 100% napolnimo v nekoliko manj kot 1 eni uri. Ker ga skoraj nikoli ne polnimo, ko je povsem prazen, pa bo za polnjenje potrebnih okoli 45 minut. Baterija z lahkoto zdrži cel dan in še malo, kar je zelo dobro. Morda pa bi Honor pri številčni seriji že lahko dodal tudi brezžično polnjenje.
Trojna kamera, a zvezda je 200MP
Honor 90 ima tri fotoaparate na zadnji strani. Primarni 200MP, 12MP širokokotni in 2MP globinski. Slednji ni tako pomemben, kot sta to prva dva. 200MP fotoaparat uporablja Samsung ISOCELL HP3 (1/1.4″, 0.56µm), žal sicer brez optične stabilizacije, a s PDAF. 12MP širokokotna, ki ima 112° kot, pa ponuja samodejno ostrenje. Aplikacija za fotografiranje je že dobro uveljavljena. Širokokotni zajem je 0.6x, za 1x in 2x zoom pa se uporablja primarna kamera.
Pri dnevni svetlobi primarni fotoaparat naredi zelo dobre fotografije. Tudi pri slabši se dobro obnese z živahnimi barvami in ostrimi slikami. Na voljo je tudi nočni način, ki vse skupaj še za odtenek izboljša, predvsem pri uporabi zooma. Širokokotni fotoaparat se pri dobri svetlobi obnese po pričakovanjih. Nekoliko slabše pa pri slabi svetlobi, kjer je vsekakor priporočljivo uporabiti nočni način. Snemanj videa je možno v 4K ločljivosti s 30 slikami na sekundo in EIS podporo.
Za zaključek
Honor 90 je vsekakor zelo zanimiv telefon srednjega razreda, pri katerem si zaslon zasluži posebne izpostavitve. Zelo svetel OLED zaslon s HDR10+ podporo bi marsikdo uvrstil v telefon višjega cenovnega razreda. Zanimiv dizajn, dober glavni fotoaparat in odlična avtonomija delovanja, so prav tako dejavniki, ki govorijo v plus temu telefonu. Tisto, kar pa je moč pogrešiti, so stereo zvočniki in možnost brezžičnega polnjenja. Pa tudi dejstvo, da telefon nima IP certifikata za zaščito pred vodo. A cenovna privlačnost mora pomeniti, da je nekatere funkcionalnosti treba opustiti, da se ohrani takšna cena. Hkrati pa je celostna izkušnja, ki jo ponudi Honor 90, zelo pozitivna.