ARSO je razglasil rdeči alarm oz. rdeče opozorilo za večino Slovenije, preostali del pa ima oranžni alarm / opozorilo. Rdeči alarm je izdan za severozahod, jugozahod in severovzhod Slovenije. Na vseh delih zaradi dežja in možnosti poplav, na severozahodu in jugozahodu pa tudi zaradi močnega vetra. Rdeči alarm trenutno velja za petek, 27.10.2023 od 00.00 pa vse do 12.00.
! V ŽIVO ! Trenutna satelitska slika padavin v Sloveniji in Evropi
Rdeči alarm Slovenija opozorilo za poplave 27.10.2023
Na novinarski konferenci je vremenoslovec Branko Gregorčič povedal, da bo dež začel padati že danes v večernih urah vendar bo tja do polnoči še razmeroma enakomeren. Zato ne pričakujejo ekstremnih nalivov. Potem pa se bodo razmere zaostrile. V nekaj urah, to pomeni v drugi polovici noči in zjutraj se bo močno okrepil tudi jugozahodni veter. Na izpostavljenih legah zahodne in delno severne Slovenije tako pričakujejo veter vse do 100 km/h. Količina padavin pa bo v hribovitih predelih med 60 in 140 l/m2.
Vremensko obvestilo na spletni strani ARSO je sledeče:
V noči na petek in v petek dopoldne bodo Slovenijo zajele obilne padavine s krajevno močnimi nalivi. Zapihal bo močan jugozahodni veter. Morje bo v petek v dopoldanskem času ob visoki plimi poplavljalo okoli 50 cm.
Poplave in možnost proženja plazov
Hidrolog Andrej Golob pa je dodal, da ponoči in v petek zjutraj lahko pričakujemo hitro naraščanje rek in hudourniških vodotokov, saj je namočenost tal velika. Vodnatost rek pa po torkovem deževju ostaja srednja do velika. To pa posledično pomeni, da bo dež hitro napolnil rečne struge in dvignil gladino vode. Ta pa posledično lahko povzroči poplave. Posebno pozornost je treba nameniti porečju Vipave, območje Idrijsko-Cerkljanskega hribovja, Škofjeloškega hribovja in območje Kamniško-Savinjskih Alp. Težave bo povzročala tudi jutranja plima, ki se bo sovpadala s padcem zračnega tlaka ob prihodu ciklona. Miloš Bavec z geološkega zavoda je še opozoril, da je verjetnost proženja zemeljskih plazov zelo povečana po vsej državi z izjemo jugovzhoda.
Foto: meteo ARSO