Slovenski kruh je projekt družb Argeta, Mercator in Pekarna Grosuplje s katerim želijo podpirati lokalno gospodarstvo, hkrati pa tudi kulturno dediščino. Za pripravo kruha, ki sliši na ime Slovenski kruh uporabljajo slovenske sorte žitaric. Za polkilsko štruco kruha uporabljajo pšenico, proso, rž in koruzo, ki ji za konec dodajo še kanček rustikalnosti. Slovenski kruh je na prodaj v 470 trgovinah Mercator po Sloveniji.
Slovenski kruh »Za kratek čas in za vedno«
Projekt Slovenski kruh pa je mnogo več od le kruha Slovenski kruh, ki ga lahko kupimo. V okviru projekta sta namreč Argeta in Mercator podprla prizadevanja Slovenske rastlinske genske bank, ki deluje znotraj kmetijskega inštituta Slovenije. S tem pa podprli prizadevanja pri ohranjanju lokalnih semen za prihodnje rodove.
Enzo Smrekar, podpredsednik Atlantic Grupe za delikatesne namaze, Donat in internacionalizacijo je povedal:
Izbrana žita, ki so rasla na poljih slovenskih kmetov, smo zmleli v slovenskih mlinih in po tradicionalni slovenski recepturi pri slovenskih pekih spekli kruh, ki ne more biti bolj naš, slovenski. In to kulturno dediščino je pomembno negovati in varovati, da bo za vedno na voljo vsem prihodnjim generacijam.
Smrekar tako dodaja:
Cilj je naša lokalna semena shraniti v svetovni semenski banki na Svalbardu. Zavedamo se, da je ta proces dolgotrajen in zahteven, a verjamemo, da bodo naša semena v bližnji prihodnosti uspešno hranjena za prihodnje generacije.
Svetovna semenska banka je vkopana več kot 100 metrov globoko v vznožje gore. Varuje jo trajno zamrznjena okolica, poznana kot permafrost. Tomislav Kramarić, generalni direktor in predsednik poslovodstva Mercatorja je povedal:
Projekt, kot je Slovenski kruh, ki nosi tudi večjo družbeno vrednost, je priložnost za udejanjanje našega poslanstva, ki ga imamo do lokalnega gospodarstva in družbe. Slovenski kruh je zato našim kupcem ponujen ekskluzivno, saj želimo s tem poudariti tudi zavedanje o pomembnosti ohranjanja kulturne dediščine in tradicije.