V dobi digitalizacije je kibernetska varnost postala ključna komponenta poslovne strategije za mala in srednja podjetja v Evropi. Z rastočo zaskrbljenostjo glede kibernetskih napadov in groženj je za povečanje zavedanja in širjenja znanja izšla slovenska različica “Vodnika o kibernetski varnosti za MSP v Evropi“. Vodnik so pripravili Huawei, EIT Digital ter Global Digital Foundation in je dragocen vir informacij za MSP, ki se soočajo z izzivi na področju digitalne varnosti.
Vloga malih in srednjih podjetij v evropskem gospodarstvu
Mala in srednja podjetja so ključnega pomena za gospodarsko rast in inovativnost v Evropi. V Sloveniji predstavljajo 99,8% vseh podjetij, zaposlujejo skoraj 70% delovne sile in ustvarjajo 65% prihodkov vseh podjetij. Zaradi svoje osrednje vloge v gospodarstvu in povečane izpostavljenosti digitalnim grožnjam je bistveno, da prav mala in srednja podjetja sprejmejo učinkovite strategije za zaščito svojih kibernetskih sredstev in informacij.
Ključne značilnosti in vsebine vodnika o kibernetski varnosti
Vodnik je zasnovan tako, da malim in srednjim podjetjem omogoča razumevanje in obvladovanje kibernetskih tveganj. Nudi praktične nasvete in smernice za izboljšanje kibernetske varnosti, vključno z izboljšanjem nadzora dostopa, upravljanjem ranljivosti, varnostnim kopiranjem podatkov in vzpostavitvijo načrtov za obnovo po incidentih. Prav tako vodnik tudi pojasnjuje različne vrste kibernetskih napadov in kako se jim je najbolje izogniti ali jih obvladati.
Huawei spodbuja kibernetsko varnost
Huawei je v sodelovanju z EIT Digital in Global Digital Foundation igral ključno vlogo pri pripravi vodnika. Tony Jin, podpredsednik Huaweia za Evropo, je ob predstavitvi vodnika izpostavil:
Namen tega vodnika je dati praktične nasvete malim in srednjim podjetjem o ukrepih, ki jih je mogoče sprejeti za uvedbo višjih ravni kibernetske varnosti v strukturi njihovih podjetij. Vodnik pojasnjuje različne narave kibernetskih napadov. Kibernetska varnost malih in srednjih podjetij je ključnega pomena za zavarovanje dobavne verige v Evropi.
Vencel Cserhati, vodja za kibernetsko varnost in varstvo zasebnosti pri Huawei Technologies Madžarska in regija Adriatik, pa je dodal:
Ključni cilj tega vodnika je zagotoviti, da lahko mala in srednja podjetja v Sloveniji uvedejo celovitejše strategije kibernetske varnosti: Kako izboljšati postopke nadzora dostopa, kot je izboljšanje upravljanja gesel? Kako izboljšati upravljanje ranljivosti znotraj proizvodnih linij malih in srednjih podjetij? Kako poteka varnostno kopiranje podatkov? Pomen vzdrževanja načrta za obnovo po incidentih in nesrečah. Kako lahko požarni zidovi izboljšajo kibernetsko varnost za mala in srednja podjetja?
Pomen kibernetske varnosti v sodobnem gospodarstvu
Kibernetska varnost ne predstavlja le zaščite informacij, ampak je tudi ključna za ohranjanje konkurenčnosti in zaupanja strank. Mala in srednja podjetja morajo biti zmožna obvladovati kibernetske grožnje in zaščititi svoje poslovanje pred potencialnimi napadi. Vodnik prav ta podjetja opremlja z znanjem in orodji, potrebnimi za izgradnjo robustne kibernetske obrambe, kar jim omogoča varnejše poslovanje in rast.