Ljubljansko podjetje AquafilSLO, del skupine Aquafil, vodilnega izdelovalca najlona 6, in E.ON Energy Infrastructure Solutions (EIS), del skupine E.ON SE, sta združila moči pri naslavljanju energetskih izzivov. Sodelovanje vključuje izgradnjo nove kogeneracijske enote za soproizvodnjo električne in toplotne energije, ki bo oskrbovala Aquafilovo tovarno v Ljubljani. Ta enota bo letno proizvedla 59 GWh električne energije in 220.000 ton 10-barske pare, kar bo zadostovalo za pokritje potreb tovarne po pari. Hkrati pa zadostilo približno 50% potreb po električni energiji.
Razvoj kogeneracijske enote
Kogeneracijsko plinsko turbino z močjo 7,5 megavatov sta razvili in dobavili podjetji E.ON EIS in Mercurio. Ta enota predstavlja ključni del Aquafilove zaveze k varovanju planeta za prihodnje generacije in sledenju strogi trajnostni strategiji. Z izgradnjo visokoenergetske učinkovite elektrarne AquafilSLO krepi svojo energetsko neodvisnost in zagotavlja neprekinjeno, učinkovito in čisto energijo za svoje proizvodne procese.
Strategija in pomen trajnosti
Aquafil, nekdaj znano pod imenom Julon, izdeluje regenerirani najlon Econyl iz odpadkov in je v ospredju industrije sintetičnih vlaken. Za svoje proizvodne procese pa potrebuje precejšnje količine toplotne in električne energije. Zato ni nepričakovano, da so se odločil postaviti visoko energetsko učinkovito elektrarno, ki bo omogočala tudi uporabo soproizvedene toplote v industrijskih procesih.
Denis Jahić, generalni direktor AquafilSLO, poudarja, da je tovarna v Ljubljani središče naprednih tehnologij. Te omogočajo Aquafilu biti izjemen primer krožnega gospodarstva in inovator v industriji. V luči visokih cen in negotove dobave energije, je izgradnja centralne kogeneracijske enote korak k večji energetski neodvisnosti in zagotavljanju zanesljive lokalne dobave energije.
Vpliv partnerstva na slovenski trg
Partnerstvo med AquafilSLO in E.ON EIS je pomemben korak za slovenski energetski sektor. E.ON EIS, v skladu s svojo strategijo iz leta 2017, strankam nudi raznovrstne in prilagojene storitve za nižje stroške in večjo učinkovitost. Nejc Lahne, direktor E.ON EIS v Sloveniji, poudarja, da to sodelovanje potrjuje zavezo k gradnji čistejše in bolj trajnostne energetske družbe za Slovenijo.
Tehnološka dovršenost in prihodnje perspektive
Obrat temelji na najsodobnejši tehnologiji, vključno s trenutno najbolj učinkovito plinsko turbino M7A-03D (paket GPB80D), ki lahko deluje tudi na vodik in ima najnižjo raven emisij. Maurizio Domenichini, projektni manager družbe Mercurio, izpostavlja, da je ta projekt združil inovativnost, ekološko osveščenost in gospodarsko učinkovitost, ki so ključni za uspešno prihodnost v energetski in industrijski panogi.