V sodobnem času, ko je tehnologija že globoko ukoreninjena v vsakdanjem življenju, se pogosto znajdemo pred dilemo izbire med različnimi napravami, ki obljubljajo lažje in učinkovitejše opravljanje gospodinjskih nalog. Med takšne spadajo tudi robotski sesalniki, ki so postali nepogrešljiv del mnogih domov. Posebno pozornost zaslužijo robotski sesalniki iRobot Roomba, ki prihajajo v dveh osnovnih različicah: kot klasični robotski sesalniki in kot kombinirani modeli, ki poleg sesanja ponujajo tudi funkcijo pomivanja. Kateri tip robotskega sesalca izbrati za svoj dom?
Kdaj izbrati klasični robotski sesalnik?
Klasični robotski sesalnik Roomba je idealna izbira za tiste, ki potrebujejo zanesljivo napravo zgolj za suho čiščenje. Takšni modeli so še posebej primerni za domove s preprogami ali občutljivimi talnimi oblogami. Ni težava, če se občutljiva tla občasno rahlo zmočijo. Hitro se bodo posušila in ne bo kakšnih posebnosti. Čisto nekaj drugega pa je, če jih robot moči vsak dan več let zapored. Ni nujno, a ne gre popolnoma izključiti možnosti, da se bodo sčasoma pokazale poškodbe.
Kombinirani robot, da ali ne, je močno odvisno od tal v stanovanju. Če jih večinoma prekrivajo preproge ali topli pod, trdnih golih površin pa ni oziroma jih je zelo malo, potem se nima smisla ukvarjati s kombiniranimi napravami. Tistih nekaj m2, ki so primerni za mokro čiščenje je pametneje občasno pomiti na roko. Zato se je v takih primerih bolje odločiti za robotski sesalnik z odličnim sesalnim mehanizmom in dokazano učinkovitostjo sesanja, kot sta na primer Roomba j9 ali Roomba j7, ki se po zaslugi kamere spredaj izogiba predmetom na tleh.
Ta dva modela imata zaradi številnih vgrajenih tehnologij tudi nekoliko višjo ceno, a so na voljo tudi modeli prijaznejši do denarnice. Tak je npr. Roomba i7 ali celo Roomba i3, ki se še posebej dobro obnese v manjših stanovanjih. Vsi so opremljeni z dvema krtačama iz gume. Ti jamčita, da bodo tla ob rednem sesanju vedno čista, naj bodo pokrita s preprogami ali ne.
Kdaj izbrati robota, ki sesa in pomiva?
Kombinirani robotski sesalniki so zelo primerni za domove, kjer prevladujejo trda tla, kot so keramične ploščice ali laminat. V takšnih prostorih je funkcija mokrega čiščenja zelo učinkovita in priročna. Vendar pa je treba biti previden, če imamo občutljiva tla, ki niso primerna za pogosto vlažno čiščenje. Hkrati pa moramo upoštevati tudi, kako pogosto so tla umazana. Pa tudi, ali je v hišni ljubljenček ter ali se po stanovanju sprehajamo v čevljih namesto copatih.
Če je površine primerne za pomivanje manj oz. jo nameravamo brisati redkeje, potem se splača razmisliti o robotih Roomba i5 Combo ali Roomba i8 Combo. Zanju sta značilna dva koška. Eden je običajen in uporaben takrat, ko robot samo sesa, medtem ko ima drugi posodo za tekočino in pod sabo še krpo za brisanje. Ko torej želimo, da robot sesa in briše, se košek zamenja. Ni namreč potrebe, da bi robot, ko to ni potrebno, s sabo vozil krpo in tekočino. Enako zasnovo ima model Roomba j5, le da ima kamero spredaj in se zna izogibati predmetom.
Kaj pa, če je vsega po malem in imamo veliko prostorov?
Za to delo sta potem najbolj primerna najbolj zmogljiva sesalca iRobot Roomba. To sta Roomba Combo j9+, pri katerem plus označuje postajo s funkcijo praznjenja koška in polnjenja posode za tekočino, in Roomba Combo j7. Primerna sta za velika stanovanja, kjer na tleh najdete marsikaj. Sposobna sta se izogibati predmetom, predvsem pa krpo dvigneta na hrbet, kadar je ne potrebujeta. Ponujata dodatno mero avtonomije, saj robota samodejno zaznata površine, ki niso primerne za brisanje oziroma jih hitro in preprosto označite v aplikaciji.
Bi vseeno morda izbrali dve ločeni napravi namesto ene?
Ta možnost pride v poštev, ko niti kombinirani robot niti robotski sesalnik, ne zadostita potrebam in specifikam prostorov. Takrat še posebej pride prav možnost, da ima isti proizvajalec na voljo tako sesalca kot pomivalca. Nekateri Roomba roboti se lahko »pogovarjajo« s samostojnim pomivalcem tal Braava jet M6, da ta začne pomivati tisti hip, ko se sesalnik vrne na polnilno postajo. Samostojni pomivalec ima kar nekaj prednosti pred kombinirano napravo, zaradi katerih tla učinkovitejše pobriše. Premika se počasneje ter naprej in nazaj, kar drastično vpliva na njegovo učinkovitost. Sama krpa pa sega od enega roba do drugega roba. Tako Braava zlahka pomije tudi robove in kote, ki jih kombinirane naprave zgrešijo.
Praznična akcijska ponudba
V decembru 2023 je pri vseh trgovcih posebna akcijska ponudba za robotska sesalca Roomba Combo j7 ter Roomba Combo j7+.