RTV Slovenija oz. bolj natančno njihov oddelek Oddajniki in zveze je skladno z napovedmi 1.2.2024 ugasnil multipleks C (MUX-C) za prizemno digitalno televizijo. To pomeni, da je s sobno in hišno anteno možno ujeti zgolj še programe, ki jih oddaja multipleks A (MUX-A). Je pa vprašanje, če je ugašanje multipleksa dejansko kdo sploh opazil. Uporabnikov DVB-T omrežja v Sloveniji nikoli ni bilo prav dosti.
RTV Slovenija je 1.2.2024 ugasnil multipleks C (MUX-C) za digitalno oddajanje televizije
Da bo prišlo do izklopa enega od dveh delujočih DVB-T multipleksov v Sloveniji se je aktivno govorilo od sprejetja RTV Slovenija za leto 2024. Ta je izjemno varčevalno naravnan in zato ni nenavadno, da je vključeval tudi izklop MUX-C. Na spletni podstrani Oddajnikov in zvez RTV Slovenija je naslednje obvestilo
RTV Slovenija s 1. 2. 2024 ugaša upravljanje multipleksa C, s čimer multipleks A postaja edino omrežje prizemne digitalne radiodifuzije z obsegom pokritosti po celotni Sloveniji. RTV Slovenija se iskreno zahvaljuje vsem uporabnikom za njihovo zaupanje
MUX-C je bil v veliki meri neizkoriščen, saj sta prek njega oddajali zgolj dve televiziji. To sta bili Golica TV in Nova24TV. V sklopu MUX-A, ki je prav tako v upravljanju RTV Slovenija, pa še vedno oddaja šest televizijskih programov. To so trije nacionalni programi TV SLO 1, TV SLO 2, TV SLO 3, dva regionalna programa Tele M (Televizija Maribor) in Televizija Koper Capodistria. Pa tudi lokalni program Vaš kanal iz Novega mesta.
DVB-T oddajanje v Sloveniji nikoli ni zares zaživelo
V Sloveniji imamo že tradicionalno visok delež IPTV in kabelskih uporabnikov. Temu smo hkrati dodali slabo zamišljen prehod na digitalno prizemno oddajanje televizije. Dejstvo, da je ta način oddajanja pri nas izjemno neatraktiven, pa je že lep čas jasno. Od leta 2017, ko sta januarja prek DVB-T prenehala oddajati POP TV in Kanal A, julija pa še Planet TV, je jasno, da ta način oddajanja nobeni od večjih komercialnih televizij ni zanimiv. Če temu dodamo, da v Sloveniji nikoli nismo prešli na DVB-T2 tehnologijo (Hrvaška npr. je), nikoli nismo uvedli plačljivega multipleksa, AKOS pa je zadnje čase več pozornosti posvečal digitalnemu radiu (DAB+) kot televiziji.
Uporabniki, ki so se na začetku morda še zanašali na to, da bodo televizijo v relativno dobrem obsegu lahko spremljali »prek antene«, so to v veliki meri že opustili. Predvsem zaradi dodatnega povečanja deleža IPTV in kabelske televizije. Pa tudi možnosti spremljanja programov RTV Slovenija prek računalnika ali mobilnega telefona. Morda še ne danes, čez par let pa zagotovo, se bo začelo glasno razmišljati tudi o ukinitvi edinega delujočega multipleksa. Predvsem z vidika izkoriščenosti frekvenčnega prostora. RTV Slovenija uporablja DVB-T tehnologijo, ki je že zastarela, saj se že nekaj let komercialno uporablja DVB-T2. Pretehtati bo namreč treba, če je investicija v novo tehnologijo smiselna in ne bi osebam, ki si ne morejo zagotoviti druge oblike spremljanja televizije, priskrbeli drugačno obliko dostavljanja televizijskega signala.