Sončna skupnost Ajdovščina je stavljena iz petih ločenih sončnih elektrarn, ki skupaj obsegajo 5.432 m2 sončnih panelov. Skupna moč vseh sončnih elektrarn v sklopu skupnosti bo skoraj 700 kW. Nova sončna skupnost, pri kateri je Občina Ajdovščina lastnica objektov, Skupina GEN-I pa, bo tako omogočila zeleni prehod tudi tistim, ki ne morejo imeti lastne sončne elektrarne.
Največja elektrarna v sklopu Sončne skupnosti Ajdovščina je na strehi Športnega parka Ajdovščina
Sončno skupnost Ajdovščina že predajajo prvim lokalnim odjemalcem. Med petimi elektrarnami, ki so del skupnosti, je z 2.105 m2 največja tista na strehi Športnega centra Ajdovščina z močjo 266,6 kW. Na leto bo proizvedla do 367.000 kWh elektrike, kar pomeni skoraj 190 ton prihranka CO2. Z velikostjo 1.050 m2 in dobro polovico moči največje (155,61 kW), je tista na osnovni šoli Šturje. Sončna elektrarna vrtca ob Hublju obsega 815m2 in ima 100 kW moči. Na stadionu Ajdovščina sončni paneli obsegajo 784 m2 in skupno močjo 91.6 kW. Tista najmanjša sončna elektrarna pa je na strehi zdravstvenega doma Ajdovščina, saj ima moč 72 kW. Vse sončne elektrarne skupaj bodo zeleno električno energijo omogočale približno 180 gospodinjstvom.
Tadej Beočanin župan Ajdovščine je povedal, da so veseli pozitivnega odziva občanov na javni poziv za vključitev v sončno skupnost, ki je povsem izpolnil njihova pričakovanja. S sodelovanjem v skupnosti so si občani zagotovili trajnostno energijo po nižji ceni od tržne. Hkrati pa so se izognili stroškom investicije, pridobivanju soglasij, gradbenim delom, vzdrževanju in zavarovanju, ki bi jih sicer imeli pri lastni sončni elektrarni. Predsednik uprave GEN-I Maks Helbl pa je o prihodnosti skupnosti sončnih elektrarn dodal:
Prvi uspešni dogovor je bil sklenjen z občino Ajdovščina, kjer bomo prek lokalne sončne skupnosti elektriko lahko ponudili predvsem najbližjim prebivalcem iz te občine. Po zgledu iz Ajdovščine želimo v prihodnjih letih posamezne sončne elektrarne postaviti čim bolj razvejano po vsej državi.