Mobilna infrastruktura iz dneva v dan postaja pomembnejši element naših življenj. Še posebej pa se nanjo zanašamo ob izrednih dogodkih. A ker ta ni imuna na izredne dogodke in naravne nesreče, so infrastrukturni operaterji po svetu že pred časom pričeli s pop-up kompaktnimi mobilnimi baznimi postajami, ki jih postavijo na lokacijah, kjer je nujno potrebno zagotoviti mobilno omrežje. Telekom Slovenije pa je zdaj naznanil, da so vzpostavili mobilno intervencijsko enoto, ki bo uporabnikom na prizadetih območjih v najkrajšem času ponovno omogočila storitve.
Mobilna intervencijska enota za hitro ponovno vzpostavitev mobilnega omrežja v primeru naravnih nesreč
Mobilna intervencijska enota Telekoma Slovenije, kot so enoto poimenovali pri Telekomu je zaokrožen tehnološki sistem, ki obsega vse za vzpostavitev javnega mobilnega ter Wi-Fi omrežja ob izrednih okoliščinah. To pomeni, da ima sistem lastno baterijo in agregat za napajanje ter zmogljivo povezavo v hrbtenično omrežje Telekoma Slovenije. V primeru, da povezava z običajnimi načini ni mogoča, pa je na voljo tudi satelitska povezava.
Zagotovljena je popolna avtonomija delovanja. Celotna oprema je namreč pripravljena v večjem kovčku in jo lahko Telekom na prizadeto območje dostavi s posebnim terenskim kombijem. Če pa to ni mogoče, je dostava možna tudi s helikopterjem. Oprema je torej »ready to go« in omogoča hitro aktivacijo, kar je v ključnih trenutkih zelo pomembno. Kot so še pojasnili pri Telekomu Slovenije, so v lanskem letu v času poplav, ki so prizadele celotno Slovenijo v treh dneh zagotovili ponovno delovanje celotnega omrežja. Hkrati pa so prek nacionalnega roaminga na prošnjo drugih operaterjev omogočili delovanje tudi za njih.
Ob vzpostavitvi mobilne intervencijske enote je Matjaž Beričič, direktor Omrežja in infrastrukture v Telekomu Slovenije povedal:
Ob poplavah avgusta 2023 je na prizadetih območjih do prekinitev delovanja mobilnih komunikacij prišlo predvsem zaradi dolgotrajnega izpada električnega napajanja. V omrežju Telekoma Slovenije smo na terenu situacijo reševali tudi z agregati, s čimer smo zagotavljali delovanje baznih postaj in mobilnega omrežja. Fiksno omrežje pa je bilo ponekod poškodovano neposredno in je situacija terjala začasno in trajno sanacijo predvsem kabelskega dela omrežja. Na morebitne tovrstne izjemne okoliščine želimo biti v prihodnje še bolje pripravljeni, zato smo pripravili dodatno rešitev za hitro vzpostavitev zasilnega mobilnega in brezžičnega omrežja v prizadetem kraju, če bi bilo to potrebno, hkrati pa si želimo, da bi bilo tovrstnih posredovanj čim manj.