V današnjem digitalnem svetu, kjer se prevaranti nenehno trudijo najti nove načine tehnoloških zlorab, je zaščita finančnih transakcij postala izjemnega pomena. Mastercard je zato naredil pomemben korak naprej v boju proti prevaram s plačilnimi karticami. Z uvedbo generativne umetne inteligence (AI) je Mastercard podvojil hitrost zaznavanja potencialno kompromitiranih kartic, kar prinaša večjo varnost za uporabnike in stabilnost plačilnega ekosistema.
Kako deluje nova Mastercardova tehnologija podprta z generativno umetno inteleigenco?
Prevaranti s pomočjo zlonamerne programske opreme in drugih prikritih načinov, kot je branje zapisov kartic (ang. card skimming), ukradejo na milijone številk plačilnih kartic. Ti podatki se pogosto znajdejo na temnem spletu, kjer kriminalci prodajajo dele 16-mestnih številk kartic. V preteklosti so prevaranti verjeli, da lahko z objavljanjem delnih podatkov ostanejo neopaženi. Vendar pa Mastercard s pomočjo generativne umetne inteligence zdaj lahko te drobce podatkov sestavi skupaj kot sestavljanko, kar omogoča hitrejše in natančnejše prepoznavanje kompromitiranih kartic.
Johan Gerber, izvršni podpredsednik za varnostne in kibernetske inovacije v podjetju Mastercard je povedal:
Zahvaljujoč naši vodilni kibernetski tehnologiji lahko zdaj delce podatkov sestavimo skupaj kot sestavljanko. Tako lahko povečujemo zaupanje bank in njihovih komitentov ter zaupanje v digitalni ekosistem kot celoto.
Prednosti, ki jih prinaša generativna umetna inteligence
Nova tehnologija deluje tako, da pregleduje podatke o transakcijah več milijard kartic in več milijonov prodajnih mest hitreje kot kdaj koli prej. To omogoča zaznavanje novih zapletenih vzorcev prevar in obveščanje Mastercarda o teh vzorcih. Na podlagi teh izboljšav lahko Mastercard hitreje in natančneje opozarja banke na možnost, da je bila določena kartica zlorabljena. To pa nenazadnje omogoča, da jo banke hitro blokirajo in uporabnikom izdajo nove kartice.
Ključne izboljšave vključujejo:
- dvakrat hitreje zaznava kompromitirane kartice;
- do 200 % bolje zaznava lažne pozitivne zadetke med odkrivanjem zlonamernih transakcij potencialno kompromitiranih kartic;
- do 300 % hitreje odkriva prodajna mesta, ki so izpostavljena tveganju za zlorabo ali so že zlorabljena s strani prevarantov.
Pomemben je proaktivni pristop k preprečevanju prevar
Nova Mastercardova tehnologija omogoča, da banke in plačilna omrežja delujejo proaktivno, kar pomeni, da lahko kompromitirane kartice zamenjajo še preden jih kriminalci uspejo uporabiti. Johan Gerber pojasnjuje:
Generativna umetna inteligenca bo omogočila ugotavljanje kje je najverjetneje prišlo do kompromitiranja podatkov o vaši kartici, odkrivanje kaj se je najverjetneje zgodilo in zelo hitro ukrepanje. To bo pomagalo ne samo vam temveč tudi drugim uporabnikom, ki še ne vedo, da je njihova kartica kompromitirana.
Tehnološki napredek v zaznavanju prevar
Posodobljena programska oprema Mastercard omogoča uporabo kontekstualnih podatkov, kot so geografski podatki ter čas in naslovi transakcij. Pa tudi njihovo povezovanje z nepopolnimi, a kompromitiranimi številkami kartic. Takšno prepoznavanje vzorcev močno presega to, kar lahko s poizvedbami v podatkovnih zbirkah ali z drugimi standardnimi načini doseže človek.
Na temnem spletu kroži na milijarde ukradenih številk kreditnih in debetnih kartic, ki jih lahko kupi kateri koli kriminalec. Večina je bila v preteklih letih z vdori v informacijske sisteme ukradena trgovcem, veliko številk kartic pa je bilo ukradenih tudi nič hudega slutečim uporabnikom, ki so svojo kreditno ali debetno kartico uporabili na zlorabljenem prodajnem mestu, bankomatu ali spletni trgovini.
Čaka nas prehod na dinamične številke kartic
Kompromitirane kartice lahko več tednov, mesecev ali celo let ostanejo nezaznane. Šele ko se ponudniki plačilnih omrežij sami posvetijo podatkom objavljenim na temnem spletu in začnejo iskati ukradene številke kartic, lahko trgovci izvedo, da so bili žrtev zlorabe, s katero so kriminalci pridobili podatke o karticah uporabnikov. Banke pa lahko nabor kompromitiranih kartic zaznajo šele, ko jih kriminalci uporabijo za plačila v plačilnih omrežjih.
“Toda zdaj lahko dejansko delujemo proaktivno in banke obvestimo naj uporabnikom izdajo nove kartice s čimer kar najbolj zmanjšamo nevšečnosti komitentov v vsakodnevnem življenju,” je poudaril Gerber.
Plačilna omrežja si sicer vse bolj prizadevajo za premik od “statičnih” številk kreditnih in debetnih kartic k dinamičnim. Pri statičnih so številke in datumi veljavnosti kartic enaki za vsa plačila, pri dinamičnih pa so številke za konkretne transakcije unikatne. A žal bi do izvedbe takšnega prehoda lahko minilo še veliko let. To še zlasti velja za ZDA, kjer uvajanje novih plačilnih tehnologij običajno poteka počasneje.
Učinek na globalno raven
Medtem ko je skoraj 90 % vseh osebno opravljenih transakcij po svetu opravljenih s karticami s čipom, podatki organizacije EMVCo kažejo, da so številka v ZDA bliže 70 %. EMVCo namreč skrbi za čipe v kreditnih in debetnih karticah. Posodobitev podjetja Mastercard prihaja v času, ko tudi njegov največji tekmec išče načine za opustitev 16-mestne številke na kreditnih in debetnih karticah. To pomeni, da bodo Američani v svojih denarnicah v prihodnje nosili manj fizičnih kartic, 16-mestna številka natisnjena na vsaki kreditni in debetni kartici pa bo vse bolj izgubljala svoj pomen.
Mastercard s pomočjo umetne inteligence strankam zagotavlja brezskrbno uporabo kartic
Generativna umetna inteligenca je tako postala ključno orodje v boju proti nenehno razvijajočim se grožnjam v svetu plačilnih kartic, prinaša pa tudi večje zaupanje v digitalno ekonomijo. S to novo tehnologijo Mastercard ne samo da zaščiti finančne transakcije, ampak tudi omogoča svojim strankam, da brezskrbno uporabljajo svoje kartice v vsakodnevnem življenju.