V Trstu je Telekom Slovenije skupaj s partnerji, predstavil rezultate evropskega projekta 5G-SITACOR, ki se osredotoča na uporabo 5G tehnologije za izboljšanje varnosti in povezljivosti cestnega prometa med Slovenijo in Italijo. Cilj študije je bil oceniti tehnične zahteve za vzpostavitev naprednih cestnih koridorjev, s poudarkom na čezmejnih odsekih med Furlanijo-Julijsko krajino in Slovenijo.
Poudarek na strateških koridorjih TEN-T
Konzorcijski partnerji so v sklopu projekta analizirali obstoječo 5G infrastrukturo v povezavi z zmogljivostmi sredozemskih in baltsko-jadranskih koridorjev TEN-T. Študija je vključevala ključne odseke v Furlaniji-Julijski krajini in zahodni Sloveniji, vključno s povezavami od Vidma do Palmanove, od Latisane prek Fernetičev do Sežane ter od Kopra prek Divače do Postojne. Skupaj ti koridorji obsegajo več kot 200 kilometrov cestnih povezav, od katerih jih je 147 v Italiji in 128 v Sloveniji.
Optimalna uporaba 5G tehnologije za pametno prometno infrastrukturo
Rezultati študije so opredelili najboljše načine uporabe 5G tehnologije za pametno prometno infrastrukturo, vključno s povezanim in avtomatiziranim prometom, varnostnimi sistemi (eKlic), izboljšanim pretokom prometnih informacij ter upravljanjem prometnih tokov v domačem in čezmejnem prometu. Pametna infrastruktura bo prispevala k boljši izrabi obstoječih virov, optimizaciji prometa, večji energetski učinkovitosti in zmanjšanju izpustov CO2. Raziskane so bile tudi širše družbene koristi, vključno s sinergijami na področju logistike, pametnih mest, e-mobilnosti, e-zdravja in digitalne transformacije.
Temelj za prihodnji razvoj mobilnosti
Študija predstavlja osnovo za nadaljnji razvoj omrežij in storitev na področju mobilnosti in čezmejne povezljivosti. Projekt 5G-SITACOR si prizadeva za izboljšanje prometne infrastrukture z vzpostavitvijo naprednih 5G omrežij vzdolž cestnih koridorjev, kar bo izboljšalo varnost in pretočnost prometa ter komunikacijo med različnimi deležniki, kot so prometni operaterji, vozila in pametne prometne naprave. Posebna pozornost je namenjena učinkovitemu upravljanju zasebnih 5G omrežij v povezavi z javnimi omrežji, kar omogoča razvoj številnih pametnih digitalnih rešitev.
Partnerji projekta 5G-SITACOR
Konzorcij sestavljajo partnerji iz Slovenije in Italije, med njimi avtonomna dežela Furlanija-Julijska krajina, Univerza v Trstu, upravljavci državnih cest ANAS in Autostrade Alto Adriatico, Retelit, Fakulteta za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, DARS, Luka Koper in Telekom Slovenije.
Vesna Prodnik, članica uprave Telekoma Slovenije, je ob predstavitvi poudarila, da je Telekom Slovenije sodeloval pri razvoju celovitega omrežnega načrta in tehničnih rešitev za učinkovito implementacijo 5G infrastrukture. Hkrati pa je dodala:
Z uporabo 5G tehnologije lahko zagotovimo hitrejšo in zanesljivejšo komunikacijo, potrebno za pametno upravljanje prometa. Najsodobnejša tehnologija omogoča tudi razvoj novih digitalnih rešitev, kar bo še izboljšalo čezmejno povezljivost. V Telekomu Slovenije bomo tudi v prihodnje aktivno sodelovali pri projektih, ki spodbujajo digitalno transformacijo in povezujejo regije znotraj Evropske unije.
Študija kot del Instrumenta za povezovanje Evrope
Študija 5G-SITACOR je del digitalnega segmenta Instrumenta za povezovanje Evrope (CEFDigital) in je ena izmed štirih študij o čezmejnih koridorjih 5G, ki so se začele izvajati v letih 2023 in 2024. Študija je zagotovila podlago za postavitev pilotnih omrežij na čezmejnih odsekih sredozemskega in baltsko-jadranskega koridorja TEN-T med Italijo in Slovenijo, kar bo sledilo v nadaljevanju projekta.