Na letošnjem ocenjevanju Decanter World Wine Awards 2024 je slovenska penina Bjana Cuvée Prestige Extra Brut dosegla vrhunski uspeh. Dosegla je namreč 97 točk in tako prejela najvišje priznanje – platinasto medaljo. Ta dosežek potrjuje, da se Bjana enakovredno postavlja ob bok najboljšim šampanjskim hišam, kot so Taittinger, Laurent Perrier in Rare, ki imajo za seboj stoletja tradicije. To ni le velik uspeh za slovensko vinsko hišo, temveč tudi za celotno jugovzhodno Evropo.
Edinstven uspeh za jugovzhodno Evropo
V svetovnem merilu je platinasta medalja redek in prestižen dosežek. Letos jo je prejelo le 17 penečih vin. Večina jih prihaja Francije, ki je domovina šampanjca. Med temi vrhunskimi peninami je Bjana edina iz jugovzhodne Evrope, kar njeno kakovost še dodatno poudarja. Penina Bjana Cuvée Prestige Extra Brut je žirijo navdušila s svojo kompleksnostjo, prepletom arom citrusov, maslenega rogljiča in harmonično svežino zelenega jabolka, kar je žirija opisala kot »resnično neverjetno«.
Tradicionalni uspeh Bjana na Decanterju
To ni prva platinasta medalja za penine Bjana, saj je vinska hiša iz Goriških Brd to prestižno nagrado osvojila že petič. Njihova dolgoletna tradicija pridelave vrhunskih penin je obrodila sadove že 47-krat, kolikor medalj so skupno prejeli na Decanterju. Penina Cuvée Prestige Extra Brut tako ne potrjuje le kakovosti slovenske pridelave penečih vin, temveč tudi Mirana Sirka, človeka za to zgodbo o uspehu.
Vizija in predanost Mirana Sirka
Za uspehom hiše Bjana stoji vizija in predanost njenega glavnega enologa, Mirana Sirka. Njegovo natančno delo, raziskovalni duh in sposobnost prilagajanja klimatskim razmeram so ključni dejavniki, ki so omogočili razvoj penin najvišje kakovosti. Ob prevzemu nagrade je Miran Sirk povedal:
Nagrada je plod dolgoletnega fokusa, raziskovanja in natančnosti, ki so potrebni za ustvarjanje penin, ki izstopajo tudi na svetovnem odru.
Bjana kot del svetovne elite penečih vin
V svetovni konkurenci penečih vin je Bjana Cuvée Prestige Extra Brut letos prejela eno izmed 17 platinastih medalj, medtem ko jih je osem odšlo v Francijo, po dve v Tasmanijo in Veliko Britanijo ter po ena v Španijo, Kanado, Italijo in Slovenijo. To kaže na globalno priznanje in uveljavitev slovenskih penin, še posebej tistih iz Goriških Brd, kjer se že stoletja prideluje vrhunsko vino.