Honor 200 Pro je najnovejši in hkrati tudi najnaprednejši model Honororjeve number serije. Gre sicer za oblikovnega naslednika telefona Honor 100 Pro, a slednji ni bil globalno lansiran. Tako da gre v Sloveniji dejansko za naslednika telefona Honor 90 (Pro v Evropi ni bil na voljo), ki pa je bil odlično sprejet. Pričakovanja od tega telefona so kar visoka, še posebej, ker gre tukaj za Pro različico, ki predstavlja še večji napredek.
Honor 200 Pro ponuja atraktiven in svojstven dizajn
Honor 200 Pro ima sicer enako oblikovno zasnovo kot Honor 200, a ta je precej drugačna od te, ki jo ima Honor 90. Na testu je bila barva Moonlight White, ki z matirano zasnovo odlično zakriva prstne odtise. Vzorci, ki se prelivajo, pa telefonu dajejo prav poseben unikaten izgled. Na levi strani je fotografski otok v obliki elipse, ki nosi tri fotoaparate (50MP + 50MP + 12MP) in LED bliskavico. Obroba telefona je plastična, kar je pri telefonu srednjega razreda običajno.
Svetel zaslon, ki mu sonce ne dela težav
Zaslon na sprednji strani pa 6.78 inčni OLED s 120Hz osveževanjem in tehnologijo 3840Hz PWM zatemnitve. Slednja zmanjšuje obremenitev oči pri dolgotrajni uporabi v slabih svetlobnih pogojih. Vrhna svetilnost je 4.000 nitov, kar je več kot enkrat več kot pri prejšnji generaciji.
To se pokaže še posebej koristno pri neposredni sončni svetlobi. Zaslon je na robovih ukrivljen in tako zagotavlja prijeten občutek med držanjem telefona v roki. Da ne prihaja do nenamernih klikov po zaslonu, pa skrbi posebna tehnologija.
Telefon ima IP65 zaščito pred prahom in vodo. Prejšnja generacija certifikata namreč ni imela. Ima pa prav tako v zaslon vgrajen optični čitalec prstnih odtisov, ki, tako kot vedno, deluje natančno in zanesljivo. Morda je zanimivo izpostaviti, da je Honor v telefon 200 Pro vgradil tudi IR. Slednji je zanimiv predvsem, če želimo telefon uporabiti kot daljinec.
MagicOS 8.0 in Snapdragon 8s Gen 3
V Honor se je pri 200 Pro odločil za 4nm Snapdragon 8s Gen 3 procesor. Slednji je bil razvit z namenom ponuditi nekoliko cenejši procesor od tistega za premium telefone, a vseeno zagotoviti odlično procesorsko in grafično zmogljivost. Honor 200 Pro tako ponuja visoko zmogljivost za telefon srednjega razreda. Segrevanje pri obremenitvah je relativno dobro rešeno s pasivnim hlajenjem komponent. Kar se kaže tudi v tem, da pri dolgotrajni obremenitvi procesor deluje na nekje 70%, kar je zelo dobro. Telefon ima sicer 12GB RAM-a in 512GB spomina.
Na telefonu Honor 200 Pro teče operacijski sistem Android 14 s Honor MagicOS 8.0 preobleko. Honor obljublja 4 posodobitve operacijskega sistema in 5 let varnostnih popravkov. Sicer pa je MagicOS 8.0 sila podoben svojim predhodnikom, a vseeno prinaša nekaj novosti. Predvsem so te povezane z umetno inteligenco, a najprej ena, ki ni. Nekako po zgledu Applovega iOS-a so pri Honorju naredili Čarobno kapsulo (Magic Capsule). Ta se ustvari levo in desno od izreza za selfi kamero in jo lahko uporabimo za prikaz odštevalnika, predvajanja glasbe in videa v ozadju. Pod zavihkom Pomočnik, ki ga najdemo v Nastavitvah, pa se skriva še nekaj AI funkcionalnosti. To so: Predlogi z umetno inteligenco, Izboljšava besedila, Čarobni portal, Pomikanje z zračnimi kretnjami, Posnetek zaslona s pestjo in Pomik nazaj z dlanjo.
Zmogljiva baterija in izjemno hitro polnjenje telefona Honor 200 Pro
Honor 200 Pro ima vgrajeno 5.200 mAh silicijevo-karbonsko baterijo, ki so jo razvili pri Honorju. Gre torej za isto tehnologijo kot pri Honor Magic 6 Pro. Telefon brez težav oddela dan in pol zmerne uporabe. Tisti bolj varčni bodo prišli tudi do dveh. Honor se je odločil pri telefonu 200 Pro podpreti 100W polnjenje, kar je zelo dobrodošlo. Škatla sicer polnilca nima več priloženega, je pa 100W polnilec velikokrat del promocije in ga kupec prejme kot darilo.
V okoli 50 minutah je telefon od povsem praznega napolnjen do 100%. 30 minut pa zadostuje za okoli 70%. Ker ima marsikdo doma tudi 66W polnilec, slednji je bil npr. del paketa pri Honor 90, je bilo treba preveriti tudi to. Polnjenje do 100% je trajalo okoli 1 ure. Poleg žičnega polnjenja Honor 200 Pro omogoča tudi 66W brezžično polnjenje. Torej, enako kot njihov najnaprednejši Magic 6 Pro.
Fotoaparati vredni pohvale
Fotoaparat pri Honor 200 Pro veliko obeta, saj so uporabili isto tipalo kot ga ima Magic6 Pro. To je 50MP Super Dynamic H9000 z optično stabilizacijo slike (OIS). Telefoto je prav tako 50MP z optično stabilizacijo slike, optično zoom pa je 2.5x. Širokokotni fotoaparat pa je 12MP. Na fotografskem delu Honor pri 200 Pro precej stavi na portretni način, ki so ga še posebej izpopolnili s pariškim studiem Harcourt. Tako je v portretnem načinu možno pri izbiri Harcourt izbrati med poudarjenim, barvnim in klasičnim načinom.
Pri dnevni svetlobi z uporabo glavnega fotoaparata so fotografije pričakovane zelo zelo dobre, žive in z nizko ravnjo nasičenosti. Telefoto fotoaparat se pri dnevni svetlobi prav tako zelo dobro obnese. Morda malenkost slabše kot glavni. Ultraširokemu pa morda na prvi pogled delamo nekoliko krivice, saj pričakujemo slabše rezultate kot jih dejansko dostavi. Fotografije so te povsem zadovoljive.
Za fotografije ob slabši svetlobi je zelo priporočljivo izbrati način Noč, saj so rezultati boljši kot pri samodejni nastavitvi. Pri fotografijah s slabšo svetlobo so rezultati pričakovano majčkeno slabši, a za telefon srednjega razreda odlični. Snemanje videa je možno v 4K načinu s 60 slikami na sekundo. Pri vseh kamerah je na voljo elektronska stabilizacija, pri glavni pa na pomoč priskoči še optična stabilizacija slike (OIS). Z mirnostjo slike pri snemanju s Honor 200 Pro resnično ni težav.
Za zaključek
Od telefona Honor 200 Pro smo že od začetka pričakovali precej. Predvsem v iskanju podobnega razmerja med ceno in kvaliteto, ki jo je imel Honor 90. In Honor 200 Pro je to dostavil. Svojstven dizajn, ki ga dopolnjuje zelo dober in svetel zaslon, izjemno hitro polnjene baterije, tudi brezžično in velika baterija v 199g težkem telefonu, so le delček tega. Če temu dodamo še dobro fotografijo, pa je že resnično treba poiskati tiste slabše lastnosti. Morda bi nočna fotografija lahko bila boljša in telefoto fotoaparat imel večji optični zoom. A ob dejstvu, da ima tudi premium Honor Magic6 Pro 2.5x zoom, je od telefona, ki sodi v srednji razred, težko pričakovati, da bo boljši od tistega iz višjega razreda. Honor 200 Pro je torej zagotovo telefon, ki bo veliki večini ponudil prav to in še več, kar si od njega želijo.