Samsung Galaxy Z Fold 6 je najnovejši prepogljiv telefon, ki se odpira po daljši stranici. Lanskoletni različici je zelo podoben, tako oblikovno kot v ostalih podrobnostih. A vsako leto izboljšave stremijo k temu, da telefon še bolj sodi v premium segment. Letos so velik napredek naredili z izgledom, ki po zasnovi nekako sledi Galaxy S24 Ultra. Ta pa je najnaprednejši telefon S serije. Vsekakor pa je sprednji zaslon večji in z bolj primernim razmerjem stranic. Vse to pa telefonu v zaprtem stanju daje »klasični telefonski« izgled.
Manjša teža in vitkejši in elegantnejši dizajn
Če začnemo pri teži. Samsung Galaxy Z Fold 6 se lahko pohvali, da je 14g lažji od predhodnika, saj tehta 239g. Tudi njegova debelina je s 5.6mm v odprtem in 12.1mm v zaprtem stanju manjša, a še vedno se ne more pohvaliti, da gre za slok telefon. To je nekaj pri čemer bo Samsung še moral kaj postoriti. Velik napredek pa je zaznati pri sami obliki / izgledu. Kot rečeno, so se odločili slediti ideji, ki je bila zastavljena z Galaxy S24 Ultra telefonom. Robovi so bolj odločni in izraziti, kar telefonu daje več elegance in premium izgled. Ko je telefon odprt, zaradi tega izgleda kot list papirja ali pa e-bralnik. Če pa smo čisto iskreni, je od telefona, po katerem se zgleduje, le nekaj gramov težji. Kaj je precejšen tehnološki dosežek.
Nadgrajena zaslona zdaj še bolj svetla
Notranji zaslon ostaja 7.6 inčni, a s precej boljšo svetilnostjo. Ta po specifikacijah dosega do 2.600 nitov. Tisto, kar je moč reči, je, da se izboljšana svetilnost pozna, predvsem pri neposredni sončni svetlobi. Še ene podrobnost je Samsung izboljšal pri notranjem zaslonu in to je vidnost vdolbine.
Z vsako generacijo je boljša in že pri prejšnji je bila rahlo vidna, pri tej je še manj. A pri prepogljivih telefonih je tako, da se uporabniki s časom tudi navadijo in jih tudi tisti majhen lom svetlobe na sredini ne moti več. Zunanji zaslon pa je tisti, ki je bil deležen precejšnjih sprememb.
Samsung ga je iz 6.2 inča nadgradil na 6.3 inča, a to niti ni največja novost. Ker je Galaxy Z Fold 6 rahlo širši in krajši, je sam izgled zaprtega telefona bolj klasičen. Posledično pa telefon deluje bolj naravno, kar precej izboljša njegovo uporabnost. Tudi zunanji zaslon je bil deležen nadgradnje v boljšo svetilnost (vrhna je 2.600 nitov). Nadgradnja pri slednjem zaslonu je morda še bolj koristna kot pri notranjem.
Čitalec prstnih odtisov je klasično umeščen na rob oz. še bolj natančno na spodnji rob. Ta se ob odprtju postavi na desno stran. Odklepanje v zaprtem stanju je hitro in enostavno. Ko je telefon odprt, pa je širina telefona precejšnja in odklepanje ni povsem enostavno, saj je potrebnega kar nekaj privajanja. Za ta zaslon bi bil zelo dobrodošel čitalec prstnih odtisov pod zaslonom. Slednjega pri prepogljivih telefonih trenutno ponuja le par kitajskih proizvajalcev, tako da to nekako ni kritika, bolj veselje, da bo najverjetneje pri prihodnjih različicah to možnost ponudil tudi Samsung.
Galaxy Z Fold 6 tokrat s certifikatom IP48
Z Fold 6 je zdaj že druga generacija, ko se telefon povsem zapre in med polovicama pri tečajih ni prostora. Novost pa je, da ima telefon nadgrajeno odpornost, ki je potrjena s certifikatom. Tako kot Flip 6, ima tudi Fold 6 IP48 certifikat. To pomeni, da so IPX8 certifikatu, ki je zagotavljal vodotesnost telefona do 1m do 30 minut dodali še certifikat za zaščito pred prahom. 4. stopnja pove, da v telefon ne morejo vstopiti delci večji od 1mm.
One UI 6.1.1 poln umetne inteligence
Nov osemjedrni Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy procesor poganja Android 14 z One UI 6.1.1 preobleko. Slednja prinaša še več funkcionalnosti umetne inteligence. Bolj natančno gre za sedem novih rešitev.
Risanje novih stvari na slikah in Pretvorba čečkarij sta tista, ki večata kreativnost. Prevajanje klicev se je razširilo tudi na aplikaciji WhatsApp, Google Meet in Facebook Messenger. Nova funkcionalnost, ki uporablja oba zaslona je, »Prevajanje pogovora z uporabo obeh zaslonov«. Novosti so podrobno predstavljene v tem članku. Samsung gre z novimi funkcionalnostmi vsekakor v pravo smer. Vsekakor pa bi bilo zelo dobrodošlo, če bi teh funkcij, ki so namenjeni uporabi dveh zaslonov še več. To bi namreč Galaxy Z serijo še bolj močno ločilo od konkurence.
Večopravilnost na zavidljivi ravni
Uporabniški vmesnik One UI je eden najbolj dodelanih in omogoča široko personalizacijo funkcionalnosti. Veliki notranji zaslon je še posebej dobrodošel za početje, ki bi ga navadno počeli na tablici, no odličen pa je tudi za igranje igric na večjem zaslonu. Pri večopravilnosti je dobrodošlo dejstvo, da je Samsung hkratno uporabo večih aplikacij na zaslonu naredil zelo intuitivno.
Nekoliko manj je sicer dodelan prehod iz notranjega na zunanji zaslon. Privzeto se namreč ob zaprtju zaslon ugasne. Je pa v nastavitvah to možno prilagoditi in potem deluje točno tako, kot smo si sami zamislili. Flip 6 na zunanjem zaslonu sicer ponuja enako uporabniško izkušnjo kot na notranjem.
Baterija in polnjenje brez večjih sprememb
Pri bateriji stvari ostajajo enake. Pravzaprav so enake vse od generacije Fold 4. Samsung Galaxy Z Fold 6 ima tako 4.400 mAh baterijo, ki omogoča 25W žično, 15w brezžično in 4.5W povratno polnjenje. Polnjenje baterije od 0 do 100% prek žice tako traja dobro uro in pol. To, da Samsung že tri generacije ni nadgradil baterije in moči polnjenja, si ne morejo šteti ravno v čast. S24 Ultra, ki ima 45W polnjenje se npr. napolni pol ure hitreje. Honor in Xiaomi pa npr. že lep čas uporabljata 66W polnjenje. Avtonomija delovanja pri Fold 6 je nekoliko izboljšana v primerjavi s prejšnjo generacijo. Tako pri uporabi notranjega in zunanjega zaslona. Kljub izboljšavam, pa tukaj Samsung že počasi opazneje zaostaja za konkurenco.
Tudi fotoaparati brez večjih novosti, a še vedno solidni
Žal tudi na področju strojne opreme fotoaparatov Galaxy Z Fold 6 ne prinaša novosti. Trio na zadnji strani ostaja enak že tri Fold generacije. Primarni fotoaparat je 50MP (Samsung ISOCELL GN3) z 1.0µm veliko piko, dual pixel PDAF in optično stabilizacijo slike (OIS). Telefoto je 10MP (Samsung ISOCELL 3K1) z 1.0µm veliko piko, PDAF, optično stabilizacijo slike in seveda 3x optičnim zoomom. Ultraširoki pa je 12MP (Samsung ISOCELL 3LU) z 1.12µm veliko piko in 123° pogledom. Nato pa sta še dve selfi kameri. Na zunanjem zaslonu je 10MP (Sony IMX 374) z vidnim izrezom. Na notranjem pa je 16MP (Sony IMX 471) vgrajena pod zaslon. Nič novega torej, a Galaxy Z Fold 6 ponuja zelo soliden nabor vsega kar si lahko zamislimo.
Primarni fotoaparat pri dnevni svetlobi deluje zelo dobro. Fotografije imajo malo šuma, dinamični razpon je zelo dober, tudi belina je ustrezna. Fotografije so za strojno opremo, ki je vgrajena, resnično odlične. 2x zoom prav tako opravi primarni fotoaparat in tudi tukaj so rezultati zadovoljivi.
Telefoto se vklopi pri 3x zoomu. Fotografije narejene s tem fotoaparatom imajo dovolj izrazite podrobnosti, barve so dobre, prav tako je dober dinamični razpon.
Ultraširok fotoaparat se prav tako relativno dobro obnese ob dnevni svetlobi, kar je glede na manjko samodejnega ostrenja precej dobro. Za test pri slabi svetlobi je bil uporabljen »Nočni način«, čeprav Samsung tudi pri klasični fotografiji uporabi funkcionalnosti nočnega načina. Tako kot pri dnevni fotografiji, se glavni fotoaparat tudi pri slabši osvetlitvi zelo dobro obnese. Prav tako sta relativno dobra telefoto in ultraširoki fotoaparat. Pri snemanju videa je dobro vedeti to, da je 8K s 30 slikami na sekundo moč snemati le z glavno kamero. 4K s 60 slikami na sekundo pa z vsemi tremi.
Za zaključek
Samsung Galaxy Z Fold 6 prinaša nekatere izboljšave, ki že tako zanimivemu prepogljivemu telefonu vsekakor govorijo v prid. Če začnemo pri izgledu, ki je s seboj prinesel tudi boljše razmerje stranic pri zunanjem zaslonu in nadaljujemo pri veliko obeh veliko svetlejših zaslonih. Prav zaslona sta v povezavi s Samsungovo One UI programsko opremo polno umetne inteligence trenutno neprekosljiva kombinacija. Nekoliko pa se stvari zataknejo pri dejstvu, da baterija in fotoaparati že tri generacije niso dobili nadgradnje. Fotoaparati sicer delujejo več kot zadovoljivo in bo večini ponudil več, kot potrebujejo, a vprašanje ostaja za tiste, ki so trenutni uporabniki Folda 5 ali 4. Ali so razlike dovolj velike, ki opravičujejo nakup? Pri Fold 6 pa nenazadnje ne smemo pozabiti tudi dejstva, da zdaj nosi IP48 certifikat. Samsung Galaxy Z Fold 6 je vsekakor odličen telefon s prepogljivim zaslonom, ki zelo dobro zapolnjuje premium segment. Vsekakor pa Samsungu ostaja kar nekaj možnosti za izboljšavo, ki se jih nadejamo v naslednji Fold generaciji.