Samsung je letos poleti predstavil svojo peto Flip različico, ki sliši na ime Samsung Galaxy Z Flip 6. To pomeni, da je že lepo število uporabnikov izkusilo funkcionalnosti katerega od Flip modelov, ki predstavljajo preklopne telefone. Torej, tiste, ki se prepogibajo po krajši stranici in marsikoga spomnijo na kakšnega od modelov nepametnih telefonov, ki ga je imel v preteklosti. Napredek tehnologije pomeni, da so telefoni vedno boljši in funkcionalno izpopolnjeni. Pri obstoječih uporabnikih katerega od Flip modelov tukaj nastopi vprašanje, ali so razlike dovolj velike, da se mi splača vzeti nov telefon. Pri tistih, ki bi se prvič soočali s preklopnim telefonom, pa pride do vprašanja, ali so proizvajalci telefonov prebrodili vse prvotne izzive, povezane s takšnim tipom telefona.
PODROBNO – Test telefona Samsung Galaxy Z Flip 6
Samsung Galaxy Z Flip 6 vs Samsung Galaxy Z Flip 4
Prav zato je zanimiva primerjava telefona Samsung Galaxy Z Flip 6 in Samsung Galaxy Z Flip 4. Dve leti je takšna doba, ko se obstoječi uporabniki že spogledujejo z novimi modeli. Hkrati pa dve leti pomenita, da je proizvajalec zagotovo uvedel precejšno mero novosti, ki bi lahko prepričale nove in obstoječe uporabnike v nakup. Samsung je Galaxy Z Flip 4 predstavil avgusta 2022. Samsung Galaxy Z Flip 6 pa julija 2024.
Oblikovna zasnova in dizajn prinašata več elegance in premium izgled
Na področju oblikovne zasnove samega telefona se je res veliko spremenilo. Samsung Galaxy Z Flip 6 ohranja večino novosti, ki jih je prinesel že Flip 5, le da so jih še bolj izpopolnili in izrazili eleganco telefona z ostrimi linijami. Medtem ko Flip 4 v primerjavi z letošnjo generacijo izgleda precej igrivo. Zgornjo stran telefon Flip 6 skoraj v celoti prekriva zaslon, medtem ko je pri Flip 4 zaslon čisto majhen pas, ki se nadaljuje od fotoaparatov. Slednja sta pri Flip 4 postavljena navpično, pri Flip 6 pa vodoravno, obročka pa sta v stilu izbrane barve.
Samsung Galaxy Z Flip 6 je najtanjši Samsungov preklopni telefon do zdaj. Debelina v odprtem stanju je pri obeh 6.9mm. Zaprt Flip 4 meri od 15.9 do 17.1 mm, Flip 6 pa 14.9 mm. Kot je moč opaziti, je debelina pri telefonu Samsung Galaxy Z Flip 4 podana v razponu. Razlog je ta, da je telefon pri tečajih debelejši, kot na drugi strani, hkrati pa je pri tečajih še vidna luknja.
Vsega tega pri Flip 6 ni. Telefon se povsem zapre, hkrati pa je dobil tudi IP68 certifikat. Flip 4 ima IPX8, kar pomeni, da je telefon vodotesen na globini 1.5m do 30 minut. Letošnja generacija pa dodaja še certifikat odpornosti proti trdim delcem s številko 4 (lestvica se razprostira od 0 do 6). To pa pomeni, da v Flip 6 ne morejo vstopiti delci večji od 1 mm in poškodovati notranjost telefona. To je še posebej pomembno pri prepogljivih napravah, ki imajo zaradi tečajev veliko gibljivih delov.
Zaslon je z novo generacijo pol svetel, zunanji pa tudi konkretno večji
Notranji zaslon se po velikosti med Flip 6 in Flip 4 ne razlikuje, oba sta velika 6.7 inčev, oba imata 120Hz osveževanje in ločljivost 1080 x 2640 pik. A razlike videne s prostim očesom. Tisti res veliki sta dve. Vrhna svetilnost je bila it 1.200 nitov dvignjena na 2.600 nitov.
To je pri dnevni svetlobi očitno, pri neposredni sončni svetlobi pa zelo očitno. Druga s prostim očesom vidna razlika pa je usločenost zaslona na pregibu. Če je bila pri Flip 4 zelo očitna in celo moteča, je pri Flip 6 smo še zaznavna. Res je, da je še vedno tam, a dejansko precej hitro pozabimo, da je tam.
Zunanji zaslon pa je bil deležen več kot očitnih sprememb. Kot omenjeno na začetku, je Samsung s Flip 5 vpeljal zunanji zaslon v velikosti 3.4 inča (720 x 748 pik). Slednjega ohranja tudi pri Flip 6. Zgolj za primerjavo, pri Flip 4 je bil zaslon velik le 1.9 inča, njegova ločljivost pa 260 x 512 pik. Sicer se Samsung pri letošnji generaciji ni odločil slediti nekaterim tekmecem, ki so z zaslonom pokrili skoraj čisto celotno zgornjo stran, je pa zaslon vseeno nadgradil v primerjavi z lanskoletnim. Tako kot pri notranjem, je tudi tukaj svetilnost višja in dosega do 1600 nitov. Zato je vidnost ob sončni svetlobi veliko boljša.
Funkcionalno zunanjega zaslona med Flip 4 in Flip 6 skorajda ne moremo primerjati, saj sta svetovna leta narazen. Sicer še vedno večina stvari sloni na widgetih, a vseeno zdaj lahko na zunanjem zaslonu zaženemo tudi aplikacije. Med drugim tudi Netflix.
Zmogljivost in jo uspešno ohlaja izparilna komora
Samsung Galaxy Z Flip 4 je začel s Qualcommovim Snapdragon 8+ Gen 1 procesorjem. Flip 6 pa prinaša tretjo generacijo (Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3), ki je prav tako osemjedrna in grajena na 4nm tehnologiji. Seveda pa tiktaka pri višjem taktu in z veliko drugimi izboljšavami, ki omogočajo poganjanje Samsungove umetne inteligence (AI), ki je del One UI. Nadgradili so tudi količino RAM-a, saj so prešli iz 8 GB na 12 GB ter hitrost spomina iz UFS 3.1 na UFS 4.0. To pomeni hitrejše nalaganje aplikacij, igric in hitrejši prenos datotek. Wi-Fi ima pri Flip 6 podporo za 6E ter trifrekvenčno delovanje.
Naprednejša tehnologija pomeni tudi več toplote. Čeprav je bilo segrevanje pri visokih obremenitvah težava že pri Flip 4, se je to pri Flip 5 samo še stopnjevalo. Zato je zelo dobrodošlo, da je s Flip 6 serija prvič dobila izparilno komoro, ki odvaja toploto od vročih elementov. Tako pa zagotavlja čimbolj optimalno delovanje komponent npr. daljše snemanje videa, igranje igric ali pa brezžično polnjenje. Samsung je omenil, da je komora 50% večja od tiste, ki je del Galaxy S23 serije.
One UI še bolj poln umetne inteligence
Že tako funkcionalno dodelan One UI, Samsung z vsako različico še izboljša. Samsung Galaxy Z Flip 4 je originalno prišel z operacijskim sistemom Android 12L in One UI 4.1.1 preobleko. Z nadgradnjami je prišel na Android 14 z One UI 6.1 in to je različica, ki je bila na testu.
Samsung Galaxy Z Flip 6 pa izvirno prihaja z Android 14, ampak novejšo preobleko, ki sliši na ime One UI 6.1.1. Slednja prinaša še več funkcionalnosti umetne inteligence, ki so zdaj urejene pod okvir Galaxy AI. Nekaj teh funkcionalnosti ima tudi 6.1, a 6.1.1. jih nadgrajuje in dopolnjuje. Še ena pomembna podrobnost je pomembna pri posodobitvah, Samsung se je pri Flip 4 zavezal, da bo 5 let nudil posodobitve programske opreme. Pri Flip 6 pa so obljubo dvignili na kar 7 let po izdaji. Torej vse do leta 2031.
Baterija in polnjenje z le malo spremembami
Samsung je pri kapaciteti baterije v primerjavi med Flip 4 in Flip 6 naredil nekaj napredka, a primerjalno z drugimi proizvajalci npr. Xiaomi in Honor še vedno precej zaostaja. Flip 6 ima tako 4.000 mAh baterijo, Flip 4 pa 3.700 mAh. Hitrost polnjenja pa se žal ni spremenila. Ta ostaja 25W pri žičnem in 15W brezžičnem polnjenju. Povratno polnjenje, ki ga je moč uporabiti za brezžično polnjenje drugih naprav pa je 4.5W. Dodatna kapaciteta ob isti moči polnjenja pomeni, da bo treba počakati kakšno minuto dlje. Vseeno pa so dobrobiti 8% večje baterije poznajo pri avtonomiji. K temu prispevajo tako energijsko bolj učinkovit procesor kot tudi zaslona.
Fotoaparat predstavlja precejšen napredek
Fotoaparat je podobno kot zunanji zaslon, ena od tistih stvari, ki je v tem času doživela ogromno razliko. Čeprav imata oba telefona dva fotoaparata na zunanji/zadnji strani, pa je razlika pri primarnem izjemna. Samsung je v Galaxy Z Flip 6 vgradil 50MP fotoaparat, ki ga lahko najdemo tudi v telefonih Galaxy S24 in S24+. Razlika je tako očitna, da morda celo zgolj to odtehta nadgradnjo iz Flip 4 na Flip 6. Flip 4 namreč ponuja 12MP fotoaparat.
Slednjega za zoom ni ravno najbolje uporabljati, še posebej ne pri slabi svetlobi. Pri Flip 6 pa 2x zoom (seveda gre za digitalni) z lahkoto uporabimo in dobimo dovolj jasne in bolj naravne slike. Strojnih razlik pri širokokotnem fotoaparatu ni. Se pa močnejši procesor in naprednejša obravnava fotografij pozna predvsem pri slikah narejenih ob slabši svetlobi.
Video pri nobenem od telefonov ni na voljo v 8K ločljivosti, čeprav bi to strojna oprema z lahkoto podprla. Najverjetneje gre tukaj za previdnostno odločitev Samsunga, saj takšno snemanje za sabo potegne precejšnje segrevanje. Telefoni s prepogljivim zaslonom pa imajo že tako ali tako zaradi svoje zasnove težave s tem. Imata pa oba na voljo 4K ločljivost s 30 in 60 slikami na sekundo. FullHD 1080p pa je pri Flip 4na voljo s 60 in 240 slikami na sekundo. Pri Flip 6 pa s 60, 120 in 240 slikami na sekundo. Pri videu sta si telefona veliko bolj blizu. Se pa uporaba primarne kamere ob slabši svetlobi neprimerno bolje obnese pri Flip 6, kar je pričakovano.
Za zaključek
Marsikdo bi rekel, da sta si Samsung Galaxy Z Flip 6 in Samsung Galaxy Z Flip 4 zelo podobna. Pa temu ni čisto tako. Samsung je uspel preklopni telefon nadgraditi na prav vseh segmentih in tako marsikoga prepričati v njihov premium telefon. Med tistimi res velikimi je izpopolnjen dizajn brez razmaka, večji zunanji zaslon, bolj svetla zaslona in občutno nadgrajen fotoaparat. Seveda pa so tukaj še procesor, večja baterija in bolj raven notranji zaslon. Za uporabnike telefona Flip 4 je nadgradnja na Flip 6 vsekakor smiselna, saj ponuja precejšnje število izboljšav zaradi katerih je uporaba telefona še boljša. Izboljšave, ki jih je ponudil Samsung, bodo zagotovo prepričale tudi tiste, ki so na začetku dvomili glede preklopnih telefonov. Vsekakor pa ostaja prostor za izboljšave in nadgradnje, ki bi jih lahko prinesel Flip 7. Vsaj, če pogledamo, kaj vse je že predstavila konkurenca.