Xiaomi Watch 2 je pametna ura, ki jo je Xiaomi predstavil v letu 2024 in sodi v serijo tistih na katerih teče Google Wear OS. Xiaomi ima namreč tudi serijo z lastnim HyperOS operacijskim sistemom. Hkrati pa je Xiaomi Watch 2 cenovno bolj dostopna različica. Na voljo je namreč tudi Pro različica, ki med drugim prinaša še eSIM in ohišje iz nerjavečega jekla. A pojdimo nazaj na Xiaomi Watch 2, ki je bila na testu.
Xiaomi Watch 2 prinaša eleganten dizajn in lahkost med nošenjem
Xiaomi se je pri uri Xiaomi Watch 2 odločil za minimalistični in eleganten pristop. Aluminijasto matirano ohišje dodaja občutek robustnosti in vzdržljivosti, a obenem ohranja uro lahko in udobno za vsakodnevno nošenje. Ura je namreč težka 36,8g in je med nošenjem praktično ne čutimo. Na desni strani sta dva gumba. S pritiskom na zgornjega pridemo do nabora aplikacij, na spodnjega pa odpremo zadnjo odprto aplikacijo. Če spodnjega pritisnemo dvakrat pa odpremo Google Denarnico (Google Wallet). Ja, ura omogoča tudi brezkontaktno plačevanje s karticami, ki jih imamo shranjene v Google Denarnici.
Zaslon pri Xiaomi Watch 2 je 1.43 inčni Amoled z ločljivostjo 466×466 pik. Svetilnost pa je do 600 nitov in ima funkcijo samodejnega prilagajanja svetilnosti. Svetel je sicer dovolj, da tudi ob neposredni sončni svetlobi vidimo vse kar je potrebno. Podpira pa tudi Always-on display funkcionalnost. Izbrati je možno med načinom, ki samodejno zazna spanec in AOD izklopi ali pa čas izberemo sami.
Kot rečeno, je nošenje ure zelo prijetno. To je še posebej pomembno med spanje, saj je tudi ob spanju na boku ne bomo čutili. Ena podrobnost, ki jo lahko vzamemo kot dobro ali kot slabo pa je vgrajen vibracijski motor. Ta je namreč resnično močen in je lahko za koga celo moteč, saj jakosti ni moč nastaviti. Je pa zagotovo močna vibracija dobrodošla ob jutranjem bujenju.
Povezljivost in zmogljivost
Pametna ura Xiaomi Watch 2 za povezovanje z napravami uporablja Bluetooth 5.2 in Wi-Fi. To zagotavlja zanesljivo povezavo in povsem zadostuje. Tisti, ki bi želeli tudi eSIM, pa se bodo najverjetneje odločili za Pro različico ure. Seveda ura Xiaomi Watch 2 ob povezavi s telefonom omogoča polno klicno izkušnjo, saj lahko pogovor opravimo kar s pomočjo ure. Ura ima vgrajene sprejemnike za samostojno lociranje. Tako so na voljo GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS in QZSS. To pomeni, da se uri ni treba zanašati na povezavo z mobilno napravo, ampak se na športno aktivnost lahko odpravimo tudi brez telefona.
Gladko delovanje zagotavlja Snapdragon procesor
Xiaomi Watch 2 sicer poganja Snapdragon W5+ Gen 1, ki zagotavlja gladko delovanje ure brez zatikanja. Na uri teče WearOS 3.5, ki ni najnovejši, a procesor je dovolj zmogljiv, tako bo do nadgradnje na WearOS 4.0 s časom najverjetneje prišlo. Tista ključna konkurenčna prednost, ki jo imajo WearOS ure je ta, da ima uporabnik dostop do Google Play trgovine, kjer so na voljo prav za ure prilagojene aplikacije. Seveda pa ura prihaja že z nameščenimi, med njimi sta tudi YouTube in Google Maps, pa tudi Spotify in prej omenjen Google Wallet.
Vse za zdravje: Sledenje srčnemu utripu, SpO2, športnim aktivnostim, pa tudi spanju
Poleg aplikacij za produktivnost in navigacijo je pametna ura opremljena tudi z vsemi pričakovanimi zdravstvenimi funkcijami, kot so merjenje srčnega utripa, SpO2 (nasičenost kisika v krvi), sledenje spanca in aktivnostim. 160 različnih športnih načinov zagotavlja, da je ura pripravljena spremljati skoraj vsako fizično aktivnost. Od hoje in teka pa do drugih bolj specializiranih športov kot sta smučanje in deskanje. Med aplikacijami sta tudi barometer in kompas. Ker ura zdrži do 5ATM, pa je primerna tudi za plavanje.
Ura vključuje tudi sledenje spanca, kjer natančno spremlja različne faze spanja (lahki spanec, globok spanec in REM faza), kar uporabnikom pomaga razumeti in izboljšati kakovost svojega spanca. Sledenje stresu je še ena koristna funkcija, saj ura meri stopnjo stresa na podlagi različnih fizioloških indikatorjev in uporabnikom omogoča, da se ustrezno odzovejo, na primer z izvajanjem sprostitvenih tehnik.
Avtonomija baterije
Xiaomi Watch 2 ima vgrajeno 495 mAh baterijo, ki se polni prek Xiaomijevega lastnega polnilca. Žal brezžično Qi polnjene ni podprto, kar je npr. že ustaljena praksa pri Huaweiju in Samsungu. Xioami je navedel, da je avtonomija ure Watch 2 65 ur. Kar je 7 ur manj kot 3 dni. V praksi se pokaže, da ura zdrži okoli dveh dni klasične uporabe. Če bi bil vklopljen način varčevanja bi najverjetneje bilo malo več kot dva dni, vsekakor pa ne skoraj tri. A to je pravzaprav za uro z operacijskim sistemom WearOS pravzaprav precej. Ni pa toliko kot pričakujemo od ure z neGoogle operacijskim sistemom.
Za zaključek
Xiaomi Watch 2 je izjemno uravnotežena pametna ura, ki združuje funkcionalnost, dizajn in cenovno dostopnost. Njen eleganten aluminijast dizajn, svetel AMOLED zaslon, bogate funkcije Wear OS in zanesljiv dvofrekvenčni GPS, so zagotovo njene prednosti. V tem cenovnem razredu bi si morda želeli, da je polnjenje baterije brezžično. Hkrati pa, da bi bilo zelo dobrodošlo, da bi ura zdržala vsaj pol tedna. Za tiste premium funkcionalnosti, kot je eSIM, pa bo uporabnik najverjetneje posegel po Xiaomi Watch 2 Pro. Xiaomi Watch 2 ponuja dovolj zmogljivosti za povprečnega in naprednega uporabnika, ki išče zanesljivo pametno uro za spremljanje zdravja in športnih aktivnosti, brez pretiranih stroškov. Hkrati pa bi uro rad uporabljal za brezkontaktna plačila in imel dostop bo ogromne knjižnice z aplikacijami.