Dostopnost parkirnih mest za invalide ni zgolj vprašanje pravičnosti, temveč neposredno vpliva na kakovost življenja oseb z omejeno mobilnostjo. V zadnjih letih so napredne tehnologije, kot so pametne mobilne aplikacije za upravljanje parkiranja, preoblikovale način, kako se te osebe vključujejo v urbana okolja. Integracija tehnoloških rešitev z ureditvijo parkirišč omogoča veliko več kot zgolj lažji dostop do parkirnih mest. Gre namreč za izboljšanje avtonomije in povečanje mobilnosti ter kakovosti vsakdanjega življenja.
Kazni kot odvračilni ukrep za zaščito parkirnih mest
Ključna rešitev za povečanje dostopnosti v mestih je rezervacija parkirnih mest na javnih ulicah, namenjenih izključno za osebe z invalidnostjo. Ker kultura ni vedno na najvišjem nivoju, so kazni za neustrezno parkiranje na teh mestih tiste, ki igrajo ključno vlogo pri zaščiti dostopnosti. V številnih državah so kazni za nepooblaščeno parkiranje na mestih za invalide zasnovane tako, da s svojo višino odvračajo. V Združenem kraljestvu lahko kršitelji plačajo do tisoč funtov kazni, medtem ko so kazni v ZDA, odvisno od zvezne države, lahko tudi višje od tisoč dolarjev. Po drugi strani so kazni v večini evropskih držav nekoliko nižje, a še vedno učinkovite pri varovanju teh prostorov. V Sloveniji je kazen za napačno parkiranje na invalidskih mestih približno 80€.
Tehnologija kot rešitev za boljšo dostopnost
Čeprav je zagotavljanje rezerviranih parkirnih mest za invalide ključnega pomena, pa uporaba naprednih rešitev, kot je npr. mobilna aplikacija EasyPark, zagotovi še dodatno raven dostopnosti. S tovrstnimi orodji lahko osebe z omejeno gibljivostjo najdejo prosto parkirno mesto. Prav tako tudi enostavno upravljajo s parkirnino brez fizičnega stika s parkirnimi avtomati. Invalidom, še posebej tistim, ki imajo težave pri gibanju, je tako prihranjeno iskanje parkomata.
Preprostejše upravljanje parkiranja in polnjenje električnih vozil
Plačevanje prek mobilnih rešitev tudi poenostavlja plačilo same parkirnine, kar odpravlja potrebo po iskanju prostih avtomatov, vstavitvi listkov ali povratku k vozilu za podaljšanje parkiranja. Poleg tega pametne aplikacije nudijo funkcijo plačevanja za polnjenje električnih vozil. To je ključnega pomena v kontekstu vedno večje elektrifikacije avtomobilov. EasyPark, ki je npr. na voljo v 30 državah, tudi Sloveniji, omogoča uporabo enotnega uporabniškega računa za plačevanje v več kot 4.500 mestih.