Pod okriljem Fundacije FIHO je v Ljubljani potekal forum z naslovom »Partnerstvo za prihodnost«. Dogodek je združil predstavnike gospodarstva, nevladnih organizacij in družbeno odgovornih podjetij, da bi razpravljali o nujnih korakih za izboljšanje življenja v Sloveniji. V ospredju foruma je bila ideja, da vsak član družbe zasluži enake možnosti za dostojno življenje. Še posebej pa so se udeleženci osredotočili na pomen trajnostnih rešitev in družbene odgovornosti.
Družbena odgovornost: Potrebne so spremembe
Forum je ponudil priložnost za razpravo o tem, kako lahko podjetja in organizacije prispevajo k bolj vključujoči družbi. Eden glavnih poudarkov dogodka je bil na konceptu ESG (okolje, družbena odgovornost in upravljanje), ki postaja ključen standard za podjetja. Tako pri njihovem notranjem poslovanju kot tudi v širši družbeni odgovornosti.
Predstavniki gospodarstva so poudarili, da brez trajnostnega upravljanja virov in osredotočenosti na družbeno odgovornost dolgoročni napredek ne bo mogoč. Podjetja, ki že danes vlagajo v družbeno odgovornost, prepoznavajo koristi za širšo skupnost A hkrati opozarjajo, da morajo to slediti tudi ostala podjetja.
Konkretni koraki: Kako pomagati ranljivim skupinam?
Ena ključnih točk foruma je bila razprava o tem, kako lahko podjetja bolj aktivno pomagajo ranljivim skupinam v družbi. Direktor Fundacije FIHO, Borut Sever, je izpostavil nujnost vzpostavitve partnerskih mrež, ki bi omogočile lažje zbiranje sredstev in pomoč tistim, ki jo najbolj potrebujejo. »S sodelovanjem lahko ustvarimo sistem, kjer vsak prispeva po svojih zmožnostih, bodisi finančno bodisi skozi delo ali donacije,« je dejal Sever.
Sodelujoči na forumu so poudarili, da je pomembno ozaveščanje javnosti o tem, kako lahko sodelujejo pri družbeno odgovornih akcijah. Dobre prakse iz gospodarstva so pokazale, da lahko podjetja z majhnimi, a premišljenimi koraki, dolgoročno prispevajo k izboljšanju življenja v svojih lokalnih okoljih.
Inovacije in sodelovanje: Iskanje novih poti
Kot ključ do uspeha se je pokazalo sodelovanje med podjetji, nevladnimi organizacijami in posamezniki. Ena od pobud, ki so bile izpostavljene, je iskanje inovativnih načinov financiranja za pomoč ranljivim. To ne vključuje le tradicionalnih metod zbiranja donacij, ampak tudi razvoj novih oblik socialnega podjetništva. Torej oblike pri katerih podjetja preko svojih dejavnosti ustvarjajo rešitve za družbene izzive.
Ivo Boscarol, uspešen podjetnik in filantrop, je poudaril, da je potrebna nova miselnost, ki ne temelji na prisili, temveč na motivaciji za prostovoljno vračanje družbi. »Motivacija je ključ do uspeha. Če bomo znali ljudi spodbuditi, bo učinek bistveno večji, kot če se zanašamo zgolj na obveznosti,« je dodal.
Potrebujemo trajnostne rešitve
»Partnerstvo za prihodnost« je bil jasen klic k skupnemu iskanju rešitev za prihodnost. Medtem ko so bile razprave intenzivne, je bilo vzdušje optimistično. Prisotni so izrazili upanje, da bodo tovrstni dogodki spodbudili večjo družbeno odgovornost in trajnostne ukrepe. Ključno sporočilo foruma je, da lahko le z aktivnim sodelovanjem vseh deležnikov dosežemo bolj vključujočo in pravično družbo. Pri Fundaciji FIHO, ki s svojim delom pomaga skoraj 400.000 ljudem po vsej Sloveniji, so se zavezali, da bodo še naprej igrali pomembno vlogo pri povezovanju nevladnih organizacij, podjetij in posameznikov.