Skupina United Group, ki jo večinoma poznamo po telekomunikacijskih in medijskih naložbah, je z naložbo v obnovljive vire energije v Bolgariji naredila korak k energetski neodvisnosti. Projekt, ki je vreden 120 mio €, vključuje gradnjo treh sončnih in ene vetrne elektrarne, ki bodo zagotavljale električno energijo za poslovanje skupine. Hkrati pa prispevale k zmanjšanju emisij ogljikovega dioksida za približno 120.000 ton letno.
Victoriya Boklag, glavna izvršna direktorica United Group, je ob tem poudarila:
Ta naložba je več kot le poslovna odločitev. Gre za obljubo prihodnjim generacijam. Z izkoriščanjem moči sonca in vetra ne zagotavljamo le energije za svoje poslovanje, temveč spodbujamo spremembe.«
Do leta 2027 bodo elektrarne v Bolgariji zagotavljale 160% električne energije, ki jo skupina potrebne za poslovanje v tej državi. Hkrati pa pokrivale 65% skupne porabe električne energije skupine v vseh državah, kjer posluje.
Energetski potencial projektov
Prva sončna elektrarna v bližini Stare Zagore že deluje, dve dodatni elektrarni bosta zgrajeni v Kjustendilu in Vidinu. Sončne elektrarne s skupno zmogljivostjo 52 MW bodo skupaj proizvedle 73 GWh letne energije. Vetrna elektrarna Kremena s zmogljivostjo 72 MW, pa bo prispevala 240 GWh letne proizvodnje.
Skupna zmogljivost vseh štirih elektrarn bo znašala 124 MW, njihova letna proizvodnja pa bo dosegla 310.000 MWh, kar je dovolj za oskrbo približno 60.000 gospodinjstev. Projekti vključujejo tudi sodobne akumulatorske sisteme, ki omogočajo shranjevanje 1,5-kratnika največje dnevne proizvodnje energije. To bo povečalo stabilnost oskrbe z energijo in zmanjšalo odvisnost od vremenskih pogojev.
Sončna elektrarna Mogila že obratuje od septembra 2024. Gradnja sončne elektrarne Barakovo se je začela decembra 2024, njeno delovanje je predvideno za junij 2025. Gradnja sončne elektrarne Gramada bo zaključena do začetka leta 2026. Vetrna elektrarna Kremena pa bo zgrajena do januarja 2027.
Pomen za slovenski trg
Naložba United Group bo imela širši vpliv tudi poslovanje skupine v Sloveniji, kjer pod njeno okrilje sodijo Telemach, N1, Forbes, Sportklub in Shoppster. S povečano proizvodnjo zelene energije bo skupina zmanjšala svoj ogljični odtis, kar je ključno za dolgoročno trajnost poslovanja.
Tomislav Čizmić, predsednik poslovodstva Telemach Slovenija, je ob tem povedal:
Z vse večjimi potrebami po prenosu podatkov po naši infrastrukturi se povečuje tudi poraba energije, zato je ta pobuda izjemnega pomena za slovenski prostor in našo prihodnost. S ponosom podpiramo ambiciozen korak skupine pri uresničevanju zaveze k trajnostnem poslovanju.
Dolgoročni cilji trajnosti
United Group stremi k ambicioznemu cilju doseči ničelne emisije v celotni vrednostni verigi do leta 2040. Projekt v Bolgariji je eden izmed ključnih korakov k uresničitvi te strategije, ki vključuje prehod na obnovljive vire energije. Pa tudi zmanjšanje energetske intenzivnosti in izboljšanje učinkovitosti procesov.
Victoriya Boklag je ob tem poudarila:
Skupina United Group je s ponosom prevzela vodilno vlogo na področju proizvodnje zelene električne energije. Skupaj gradimo svetlejšo in bolj zeleno prihodnost za Bolgarijo in jugovzhodno Evropo.
Vpliv na Bolgarijo in regijo
Projekt ima tudi širši gospodarski in okoljski pomen za Bolgarijo, kjer delež obnovljivih virov energije trenutno znaša manj kot četrtino celotne končne porabe. Poleg okoljskih koristi bo naložba spodbujala gospodarsko rast z revitalizacijo industrijskih zemljišč, ustvarjanjem novih delovnih mest in uvajanjem naprednih tehnologij. Na dogodku pa je sodeloval tudi podpredsednik bolgarske vlade in minister za promet in komunikacije Grozdan Karadjov, ki je povedal:
V zadnjih 20 letih se je delež zelene energije v celotnem spektru energetskih virov Evropske unije potrojil. Bolgarija sledi temu trendu, vendar je delež obnovljivih virov še vedno premajhen. Zato so takšne naložbe ključnega pomena za trajnostni razvoj bolgarskega gospodarstva.