Kontron (včasih smo ga poznali pod imenom Iskratel) je v sodelovanju s Telekomom Slovenije v Cinkarni Celje vzpostavilo prvo komercialno zasebno 5G omrežje v državi. Gre za prvo omrežje v regiji, ki temelji na »standalone« (SA) tehnologiji 5G in prinaša napredno brezžično povezljivost na celotni proizvodni lokaciji, vključno s sedmimi skladišči, kar bo omogočilo digitalizacijo procesov in optimizacijo delovanja podjetja.
Kot poudarja Janez Öri, izvršni direktor PE Komunikacijske rešitve v Kontronu, gre za pomemben korak naprej: »Naša rešitev za zasebno mobilno omrežje 5G, ki je plod slovenskega razvoja, zagotavlja robustno in varno pokritost v tovarniških prostorih in skladiščih. Omrežje je zasnovano za industrijsko uporabo in uporablja funkcije za enostavno upravljanje omrežja ter naprav.«
Kaj pomeni »standalone« 5G in zakaj je to pomembno?
Nova tehnologija temelji na »standalone« (SA) tehnologiji 5G, kar pomeni, da ne potrebuje podpore komercialnega mobilnega omrežja temveč deluje povsem neodvisno. Takšen pristop omogoča večjo prilagodljivost, višjo hitrost prenosa podatkov, nižjo zakasnitev in večjo zanesljivost povezljivosti. To pa je ključnega pomena za industrijska okolja, kjer so stabilne povezave nujne za avtomatizacijo in pametno upravljanje procesov.
Poleg tega zasebno 5G omrežje odpira vrata novim industrijskim aplikacijam, kot so pametni senzorji, avtonomna vozila in napredni logistični sistemi, kar bo močno vplivalo na nadaljnjo digitalizacijo proizvodnih podjetij.
Povezljivost, prilagojena industrijskemu okolju
Kontronova rešitev vključuje programsko in strojno opremo za implementacijo jedrnega omrežja 5G SA, medtem ko Telekom Slovenije zagotavlja zanesljivo radijsko omrežje 5G (RAN – Radio Access Network). »Prek našega omrežja 5G v Cinkarni Celje zagotavljamo zmogljivo in zanesljivo zasebno mobilno omrežje, prilagojeno zahtevam industrijskega okolja,« pojasnjuje Kristijan Melinc, vodja tima Naprednih digitalnih rešitev v Telekomu Slovenije.
Z namensko postavitvijo baznih postaj so dosegli optimalno pokritost proizvodnih prostorov, skladišč in zunanjih površin, kar omogoča stabilen, odziven in varen prenos podatkov tudi ob večjem številu povezanih naprav. To zagotavlja pogoje za aplikacije v realnem času in nemoteno delovanje ključnih industrijskih procesov.
Digitalizacija skladišč in pametna mobilnost
V prvi fazi bodo v Cinkarni Celje, ki zaposluje približno 720 ljudi, zasebno omrežje uporabljali predvsem za optimizacijo skladiščnega poslovanja. Med ključnimi izboljšavami so sledenje materialom z bralniki črtnih kod in uporaba senzorjev s povezljivostjo 5G, kar omogoča hitrejšo in natančnejšo obdelavo podatkov.
Po besedah Aleša Skoka, predsednika uprave Cinkarne Celje, prinaša ta korak pomembne izboljšave: »Z uvedbo prvega komercialnega 5G omrežja v Sloveniji smo v Cinkarni naredili pomemben korak naprej k digitalni preobrazbi podjetja. Omrežje nam omogoča hitrejši in zanesljivejši prenos podatkov, kar je ključno za izboljšanje učinkovitosti in produktivnosti.«
Avtomatizacija in industrijski internet stvari
Tehnologija 5G ni zgolj hitrejša, temveč omogoča tudi povezovanje naprednih naprav in senzorjev v industrijskem internetu stvari (IIoT – Industrial Internet of Things).
Janez Öri izpostavlja ključne prednosti tega omrežja: »Omrežje omogoča brezhibno mobilnost za ljudi, sredstva in blago, povečuje produktivnost in učinkovitost, hkrati pa daje prednost varnosti, zanesljivosti in optimizaciji stroškov ter podpira različne aplikacije.«
Poleg tega omogoča uporabo avtonomnih mobilnih vozil (AGV – Automated Guided Vehicle), ki lahko samodejno prevažajo surovine in izdelke po proizvodnih obratih, zmanjšujejo stroške in povečujejo varnost zaposlenih. To pomeni, da se bo delo v Cinkarni Celje še dodatno avtomatiziralo, kar bo povečalo konkurenčnost podjetja na trgu.
Temelj za pametno industrijo prihodnosti
Digitalizacija industrije ni več stvar prihodnosti, temveč postaja realnost. Kristijan Melinc poudarja dolgoročne cilje zasebnega 5G omrežja: »Z uporabo najsodobnejših radijskih tehnologij omogočamo visoke hitrosti prenosa podatkov, nizko latenco ter varno in zanesljivo povezljivost. S tem je zasebno omrežje 5G pomemben temelj za digitalno preobrazbo Cinkarne Celje in prehod v pametno tovarno prihodnosti.«
Ta projekt odpira vrata nadaljnji avtomatizaciji in pametnim industrijskim rešitvam, ki bodo povečale konkurenčnost slovenskih podjetij na globalnem trgu. Poleg tega ustvarja osnovo za nadaljnje inovacije in digitalizacijo drugih industrijskih sektorjev.