Galerija MUZA je nova galerija v centru Ljubljane. Z odprtjem galerije MUZA na Čopovi ulici je slovenski kulturni prostor dobil novo, sodobno umetniško prizorišče, ki s svojo vsebino in konceptom predstavlja pomembno pridobitev za prestolnico. Gre za projekt, ki ga je zasnovala in uresničila NLB Skupina kot del svoje dolgoletne zavezanosti kulturni dediščini in podpori sodobni umetnosti.
Kaj je MUZA?
MUZA je kratica za »Muzej umetnosti za vse«. MUZA združuje funkcije razstavišča, arhiva in kulturnega stičišča, namenjenega dialogu med umetniki, obiskovalci in širšo javnostjo. Prostor se nahaja v samem osrčju mesta, v prenovljenih prostorih v neposredni bližini poslovalnice NLB. NLB tako obiskovalcem prvič omogoča vpogled v bogato umetniško zbirko, ki velja za največjo zasebno umetniško zbirko v Sloveniji. Blaž Brodnjak, predsednik uprave NLB je ob odprtju povedal:
NLB Skupina je tradicionalno pomembna mecenka ne le slovenske, temveč tudi regijske kulture in umetnosti. Želimo si, da bi galerija MUZA postala središče regijske sodobne vizualne umetnosti, predvsem pa, da bi se tu živeči narodi s pomočjo kulture in umetnosti še bolje spoznali, povezali in zaživeli v sožitju. Zato današnji dan ni pomemben le za NLB Skupino, temveč za celotno regijo, ki ji v NLB Skupini pravimo naš dom.
Prva razstava Eho odpira vrata sodobnemu umetniškemu dialogu
Uvodna razstava z naslovom »Eho | NLB sodobna umetnostna zbirka v dialogu« predstavlja kuratorsko premišljeno izbiro umetniških del iz zbirke, ki odsevajo temeljne premene, vprašanja in impulze sodobne slovenske družbe. Poudarek razstave je na dialogu med različnimi generacijami umetnikov, med raznolikimi umetniškimi praksami ter med umetninami in gledalci. Postavitev vključuje tako ikonična dela slovenskega modernizma kot tudi sveže prispevke sodobnih ustvarjalce. To pa razstavo postavlja v vlogo prostora refleksije, spomina in aktualnosti hkrati. Kustosinja razstave je umetnostna zgodovinarka Nataša Petrešin-Bachelez, ki je s svojo mednarodno uveljavljeno kariero razstavo zasnovala v duhu odprtosti in vsebinske raznolikosti. Razstavo Eho si bo moč ogledati do vključno vključno 8. februarja 2026.
Zbirka NLB kot odsev družbenih in umetnostnih premen
Zbirka NLB šteje več kot 1.700 umetniških del, ustvarjenih pretežno po drugi svetovni vojni, zlasti v drugi polovici 20. stoletja in začetku 21. stoletja. Gre za izjemno raznoliko zbirko, ki vključuje slike, risbe, grafike, fotografije in video umetnost. Med avtorji pa najdemo številna imena, ki so zaznamovala slovensko likovno sceno. Vse od Jožeta Ciuhe, Zorana Mušiča, Franceta Miheliča in Marija Preglja pa vse do sodobnih ustvarjalcev, kot so Maruša Sagadin, Tadej Pogačar in Jasmina Cibic. NLB je s premišljenim zbiranjem gradila identiteto, ki presega finančno ustanovo. Odprtost zbirke javnosti je zato pomembno dejanje, ki presega golo razstavljanje. Gre namreč za akt delitve, angažmaja in transparentnosti.
Dostopnost in program za različne ciljne skupine
Galerija MUZA ne želi biti le prostor ogledovanja umetniških del, temveč tudi prostor srečevanja, dialoga in učenja. Program galerije bo vseboval številne spremljevalne dejavnosti: vodene oglede, delavnice za otroke in mladino, strokovna predavanja, pogovore z umetniki ter sodelovanja z izobraževalnimi ustanovami. Na ta način želi NLB ustvariti most med umetnostjo in različnimi segmenti družbe, ne glede na starost, izobrazbo ali kulturno ozadje. Posebna pozornost bo namenjena tudi dostopnosti za ranljive skupine, saj želi galerija postati inkluzivni prostor, kjer se vsak posameznik lahko sreča z umetnostjo v okolju, ki ga sprejema in spodbuja k raziskovanju. Pri tem se zgleduje po sodobnih muzejskih praksah, ki umetnost razumejo kot družbeni vir, ne le kot estetsko izkušnjo.
Vizija za prihodnost: mednarodna sodelovanja in mobilnost zbirke
Poleg razstav iz lastne zbirke MUZA načrtuje tudi tematske razstave, sodelovanja z umetniškimi in akademskimi institucijami ter vključevanje tujih kustosov in umetnikov. Vizija galerije presega lokalne okvire in sledi cilju, da slovensko umetnost umesti v širši evropski in globalni kontekst. NLB želi s tem ne le internacionalizirati svojo zbirko, temveč tudi ustvariti prostor za kulturno diplomacijo, kjer se slovenska umetnost lahko predstavi v tujih okoljih, hkrati pa gosti tuje umetniške prakse pri nas.