Davek na kriptovalute v Sloveniji bi v primeru uveljavitve predloga Zakona o davku od dobička iz odsvojitve kriptosredstev dobili 1.1.2026. Uvedba enotnega davka na kriptovalute v Sloveniji bi po besedah Ministrstva za finance sledila ureditvam iz tujine in bi za zavezanca predstavljala kar se da malo administrativnih obremenitev. Davek na kriptovalute bi obdavčil dobičke fizičnih oseb, ki so rezidenti Republike Slovenije in so v določenem davčnem letu odsvojili svoje kriptovalute.
Davek na kriptovalute / Višina davka na kriptovalute v Sloveniji
Višina davka na kriptovalute v Sloveniji bi po predlogu ministrstva znašala 25%. Kot rečeno bi bila obdavčena odsvojitev kriprtovalute. To pa so na ministrstvu definirali kot menjavo kriptovalute za fiat valuto (katera od tradicionalnih valut npr. EUR, USD). Pa tudi prenos kriptosredstev v zameno za blago ali storitve ali vsak drug prenos kriptosredstev na drugo osebo. Ne bi pa pod odsvojitev štela menjava kriptosredstev za druga kriptosredstva. Prav tako tudi ne prenosa kriptosredstrev med denarnicami istega imetnika.
Davčna osnova za davek na kriptovalute
Kot davčno osnovo na katero bi se plačal davek na kriptovalute pa bi štel dobiček iz odsvojitve kriptosredstev. Kot dobiček pa bi se štela razlika med seštevkom vrednosti ob odsvojitvi kriptosredstev odsvojenih v davčnem letu ter seštevkom vrednosti ob pridobitvi kriptosredstev pridobljenih v davčnem letu.
Možnost poenostavljenega izračuna dohodnine
Zakon predvideva tudi možnost prostovoljnega poenostavljenega izračuna dohodnine iz dejavnosti za pet let nazaj. V tem primeru bi se davčna osnova določila v višini 40% seštevka vrednosti kriptosredstev na dan 31.12.2025 in vseh odsvojitev kripto sredstev v zadnjih petih letih. Torej, kripto za fiat valuto ali kripto za blago ali storitev.
Nove obveznosti zavezancev, ki imajo kriptovalute
Poleg samega davka na kriptovalute, pa zakon predvideva tudi nove obveznosti za imetnike kriptovalut. Zavezanci (torej, rezidenti Slovenije), ki imajo kriptovalute, bi morali voditi evidenco pridobitev in odsvojitev kriptosredstev. Ta bi morali na zahtevo predložiti davčnemu organu. Prav tako bi FURS-u morali oddati davčni obračun ter plačati davek na kriptovalute.
Predlog Zakona o davku od dobička iz odsvojitve kriptosredstev je objavljena na portalu eDemokracija. Ministrstvo pa predloge sprejema do 5.5.2025.