S prihodom tehnologije v zdravstvo se je olajšalo delo zdravnikov, postopki so vodeni celo avtomatično, delo je izvedeno bolj natančno… Izboljšave, ki smo jim priča vsak dan, so v raziskavah pripeljale do spoznanja, da v bolnišnicah kjer uporabljajo sodobno tehnologijo imajo pacienti 15% manj možnosti, da umrejo kot v tistih kjer jih ne. Tako strokovnjaki ocenjujejo, da v ZDA vsako leto rešijo 100.000 življenj več kot bi jih drugače.
Moderna tehnologija, v veliko primerih tudi prepreči kakšen zaplet, ki bi se lahko zgodil zaradi nepazljivosti medicinskega osebja. Uporaba zdravil in nasprotno učinkovanje, ki lahko povzroči smrt je že eden od problemov, ki se jih lahko reši preden nastanejo.
V Ameriki, kjer je zdravstvena oskrba večinoma odvisna od tega koliko denarja imaš, je novoizvoljeni predsednik Barack Obama je kot prioriteto postavil zdravstvene reforme, saj kot pravi se zaveda, da je potrebno poskrbeti za vse ljudi tako, da bodo vsi deležni enakega zdravljenja.
Kot so raziskave pokazale sodobna tehnologija pripomore predvem pri srčnih zastojih, bypassih (žilni obvod) ter pljučnicah. Povsod je možnost za zaplet oz lahko tudi smrt manjša vsaj za 10%. Včasih je dovolj že videokonferenčni klic v drugo bolnišnico, ki je bolj specializirana in problem je rešen brez zapletov. Vojska naprimer uporablja že daljinsko vodeno operacijsko dvorano, ki se nahaja v vozilu. Tako kirurg opravlja operacijo v bazi ali bolnišnici, pravo operacijo pa vrši robot na terenu. Kot so povedali kirurgi, da sploh lahko opravljaš takšno operacijo je potrebno zelo dolgo in intenzivno učenje.