Butan plin se je kot prvi na slovenskem trgu odločil ponuditi plin 100% pridobljen iz obnovljivih virov energije – biopropan. Biopropan je zdaj del vsake njihove zelene jeklenke s plinom, saj je v vsaki 20% biopropana. Pri Butan plinu so hkrati napovedali, da bodo delež v prihodnje povečevali.
Biopropan Butan plin zdaj polni v zelene jeklenke
Biopropan je obnovljiv plin, ki ga večinoma pridobivamo iz izrabljenih rastlinskih olj in maščob. Predvsem gre za kemični postopek transestrifikacije maščobnih kislin, ki izhajajo iz palmovega olja, olja oljne ogrščice, izrabljenih jedilnih olj, palmovega, sojinega in sončničnega olja. Tako ne gre za plin, ki izhaja iz fosilnih goriv, temveč je popolnoma organskega izvora. Uporablja se ga lahko z obstoječo tehnologijo, ima enako kalorično vrednost kot propan, a njegova proizvodnja zmanjša emisije ogljikovega dioksida (CO2) za do 80%.
Surovine so v postopku izdelave podvržene številnim procesom. Združujejo se z vodikom v procesu imenovanem hidrogenoliza, ki ločuje in prečiščuje njihovo energijsko vsebnost. V postopku rafiniranja nastajajo različni stranski proizvodi, »odpadni plin«, ki vsebuje propan oziroma biopropan. Na vsako tono biodizla ga nastane 50 kg. Tega nato očistijo, da je enak običajnemu propanu.
Cena zelene jeklenke ostaja nespremenjena
Kljub temu, da je proizvodna cena biopropana v primerjavi s propanom veliko višja in so posledično stroški plina v sami jeklenki višji, pa je cena ostala enaka. Tukaj lahko najdemo tudi povezavo s tem, da je v jeklenkah trenutno 20% biopropana in ne morda še več. Butan plin je z dodajanjem biopropana posegel v svojo maržo, da je lahko ohranil enako seno kot je bila prej. Hkrati so se zavezali, da bodo v prihodnje delež povečevali. Žal pa niso mogli napovedati, v kakšnem obdobju in za koliko se bo ta delež poveča. Si pa želijo, da bi za prehod na zeleno imel posluh tudi regulator in poskrbel za ustrezne stimulacije za podjetja, ki vlagajo v razvoj zelene in čistejše energije.