Mobilna tehnologija pete generacije (5G) ni uporabna zgolj za prebivalstvo, ampak predvsem velike koristi prinaša na področju industrije. Digitalizacija prinaša industrijo 4.0, pa tudi industrijo 5.0, ki med drugim prinašata robotizacijo tovarn, večjo varnost, več senzoričnih podatkov in tako naprej.
Za gospodarstvo je pri tehnologiji 5G najverjetneje najbolj koristna možnosti rezinjenja (slicing) omrežja, ki omogoča uvedbo številnih navideznih namenskih (kampus omrežij). Te lahko ustvarijo za različne vertikale, kot so transport in logistika, industrija, energetika, letališča, pametna mesta, zdravstvo ter zaščita in reševanje.
Pametne tovarne povečajo kakovost proizvodov
Do tistih pravih pametnih tovarn smo v večini še daleč, a tisti prvi premiki so marsikje že narejeni, 5G tehnologija pa bo stvari samo še pospešila. 5G omrežje namreč ponuja velike prenosne kapacitete, majhne zakasnitve in večjo zanesljivost. To posledično omogoči stroškovno optimizacijo strojev in robotov, s senzoriko pa zagotovilo za še višjo raven kakovosti proizvodov.
Pametna pristanišča prinašajo optimizacijo procesov
Nove tehnologije omogočajo optimizacijo procesov v pristaniščih. S pametnimi pristanišči zasledujejo predvsem cilj izboljšanja varnosti zaposlenih in seveda povečanje pretovora. Primer uporabe novih tehnologij je npr. poljsko pristanišče Gdynia S.A. kjer so se lotili izboljšanja pretoka prometa v cestnem dostopu do pristanišča in iz njega, da bi zagotovili pravočasne dobave in prevoz tovora. 5G tehnologijo so vzpostavili tudi v Luki Koper. Koprsko razvojno-testno omrežje 5G bo namenjeno razvoju ter testiranju rešitev za optimizacijo procesov, večjo učinkovitost in zmanjševanje vplivov na okolje na konkretnih primerih uporabe pri upravljanju transportne logistike.
Pa tudi večjo varnost
Skupaj z digitalizacijo tovarn prihajajo pametnejši stroji, ki s tipali zaznavajo in beležijo ogromne količine podatkov. Tukaj do izraza prihaja internet stvari (IoT), ki z zbiranjem podatkov omogoči iskanje odstopanj ter nadaljnjo izboljšavo procesov.
Napredna robotizacija tovarn
Del pametnih tovarn so poleg 5G omrežja tudi roboti. Ti so navadno postavljeni na eno mesto kjer opravljajo predvideno nalogo. 5G mobilno omrežje pa jim daje mobilnost. Audi tako načrtuje, da bodo roboti v proizvodnji postali brezžični. Gre za enega prvih primerov avtomatizacije, ki v ospredje postavlja tudi varnost zaposlenih. Primer takšnega delovanja je, da se robotska roka ustavi v primeru, če se v območju robotovega delovanja pojavi človeška roka. Trenutno testiranja tovrstne tehnologije potekajo v laboratorijih.