Omikron simptomi so drugačni kot pri različici koronavirusa COVID-19 delta ali pri različicah s katerimi smo se srečali pred delto. V veliki meri so zelo podobni prehladu. Pri znakih, po katerih smo do zdaj v veliki meri prepoznali koronavirus, je bila do zdaj izguba voha in okusa, a pri omikronu teh simptomov ni med pogostimi.
Pogosti omikron simptomi / omikron znaki
Ker je omikron še nova različica koronavirusa COVID-19 o njej vsak dan izvemo nekaj novega. Do zdaj pa je znano, da so med pogostimi omikron simptomi naslednji:
- boleče in razdraženo grlo
- kašelj
- zamašen nos / izcedek iz nosu
- utrujenost
- močno znojenje, ki je še posebej izrazito ponoči
- glavobol
- trebušni krči
- bruhanje in driska
Znano je tudi, da so omikron simptomi precej blažji, če je oseba cepljenja, še posebej, če gre za poživitveni odmerek. Z omikron različico COVID-19 se lahko okužijo tako necepljeni kot 3x cepljeni kot prebolevniki. Angleška raziskava pa je pokazala, da so sveže polno cepljeni (2-9 tednov po 2. odmerku mRNA cepiva) zelo dobro zaščiteni proti različico omikron. Več kot 80%.
Omikron inkubacijska doba in kužnost
V norveški raziskavi, ki je bila izvedena v novembru in decembru 2021 so ugotovili, da je inkubacijska doba pri različici omikron (3-4 dni) krajša kot pri predhodni različici. To pomeni, da se omikron hitreje širi oz. je bolj kužen. V istem časovnem obdobju se okuži precej več ljudi. Danska raziskava, pa je pokazala, da je verjetnost okužbe ob stiku z virusno različico omikron (31%) precej višja kot pri različici delta (19%).
Angleška raziskava kaže, okužba z različico omikron povzroči 3x manj hospitalizacij kot z različico delta, a je to glede na hitrost širjenja še vedno zaskrbljujoče. Sveže polno cepljeni (2-9 tednov po 2. odmerku mRNA cepiva) so zelo dobro zaščiteni proti različico omikron. Več kot 80%.
Omikron NIJZ
Epidemiologi Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so predlagali, da bi se glede na znane informacije čas karantene z 10 dni skrajšal na 7 dni. Pričakuje se namreč večje število okuženih, posledično pa tudi več ljudi v karanteni. To pa bi lahko povzročilo težave pri delovanju države. V tujini namreč že lahko vidimo, da omikron povzroča težave v letalskem prometu, saj zaradi karanten letalskim družbam primanjkuje pilotov in kabinskega osebja. Posledično zato odpovedujejo lete.
NOVO: Od ponedeljka, 10.1.2022 naprej bodo osebe napotene v karanteno na domu za 7 dni.
Omikron testiranje
Miroslav Petrovec, predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo ter vodja laboratorija za diagnostiko virusnih infekcij je v sklopu novinarske konference 5.1.2022 potrdil, da PCR testi, ki jih uporabljamo v Sloveniji, 100% zaznajo omikron različico COVID-19. Ker njihovo tarčno mesto ni tam kjer je omikron mutiral.
Glede odvzema brisa. Ta se tudi pri omikron različici še vedno odvzema iz nosnožrelnega predela (nazofarinksa). Miroslav Petrovec je v sklopu novinarske konference na vprašanje o odvzemu brisa povedal naslednje:
Pri omikronu je nekoliko večja možnost, da virus dokažemo tudi v žrelu. Ampak še vedno, vsi virusi, ki povzročajo okužbo dihal, zaenkrat preferirajo dihalno sluznico in ne tisto, ki jo imamo v ustih, ki je drugačna. Zato je jemanje brisa iz žrela možno, a bi jo odsvetoval. Morda lahko naredimo to, da se vzameta dve palčki in se en bris odvzame iz nosu in drug iz ustnega dela žrela.