Sparbeceda je abeceda Spar Slovenija v obliki durum testenin, ki jih pred kuhanjem lahko spremenimo v igro za krepitev besednega zaklada. Testenine Sparbeceda, ki so na voljo v vseh trgovinah Spar po Sloveniji, obsegajo vseh 25 črk slovenske abecede. Iskanje besed pa ima poleg didaktičnega tudi dobrodelni namen. Spar Slovenija bo namreč z donacijo razveselil tri ustanove, ki pomagajo otrokom z učnimi in bralnimi težavami.
Sparbeceda Spar abeceda / nova testeninska besedna igra
Spar Slovenija je k sodelovanju v sklopu projekta Sparbeceda povabil mladinskega pisatelja Boštjana Gorenca Pižamo. Boštjan bo na socialnih omrežjih in drugih kanalih Spara ustvarjal s črkami, obujal stare besede in iskal rime. Janja Štular, vodja marketinga pri Spar Slovenija pa je odločitev za projekt Sparbeceda pojasnila takole:
V Sparu Slovenija smo videli priložnost, da na zabaven in igriv način nagovorimo otroke in njihove starše ter jim pokažemo, da je lahko igra med pripravo obroka zanimiva spodbuda za bogatenje besednega zaklada.
Sparbeceda v sodelovanju s portalom Frnaček in dobrodelno noto
Donacija v vrednosti 10.000€, ki jo bo Spar Slovenija namenil trem ustanovam, bo razdeljena skladno z glasovi uporabnikov v Spar Plus aplikaciji. Uporabniki bodo lahko izbirali med Centrom za izobraževanje, rehabilitacijo, inkluzijo in svetovanje za slepe in slabovidne IRIS, Zavodom Mavrični bojevnik in Društvom Bravo – društvo za pomoč otrokom in mladostnikom s specifičnimi učnimi težavami. Hkrati pa Sparbeceda nastaja v sodelovanju s portalom Franček, ki je otrokom in mladostnikom prilagojena različica slovenskega spletnega jezikovnega portala Fran. S Frančkom bodo otroci lahko še lažje obogatili svoj besedni zaklad.
Sparbeceda Spar abeceda – navodila
Pri Spar Slovenija so si igranje testeninske besedne igre zamislili za čas preden voda za testenine zavre. Otroci si tako skupaj s starši pred pripravo obroka vzamejo nekaj minut, postavijo črke na mrežo 4×4 na zadnji strani škatle in iščejo besede. V poštev pridejo besede s tremi do šestimi črkami. Točkovanje pa gre takole:
- 3 črke = 1 točka
- 4 črke = 3 točke
- 5 črtk = 6 točk
- 6 črk = 10 točk
Besede iščemo tako, da si izberemo naključno črko in nato s pomočjo sosednje (in njene sosednje …) poskušamo poiskati besedo. Pomikamo se lahko levo-desno, gor-dol ali pa diagonalno. Igralni čas je omejen na čas dokler ne zavre voda.