Telefon Xiaomi 12 Lite se je seriji Xiaomi 12 pridružil nekoliko kasneje in predvsem razveseljuje s svojim nekoliko trendi dizajnom ter barvami. Prinaša pa 6.55 inčni 120Hz Amoled zaslon Snapdragon 778G 5G procesor, 108MP fotoaparat in 67W hitro polnjenje baterije. Ključno pri vsem skupaj pa je, da je Xiaomi s telefonom Xiaomi 12 Lite ponudil zanimiv in predvsem relativno kompakten telefon za precej ugodno ceno.
Xiaomi 12 Lite prihaja s 67W polnilcem
Uporabnika že takoj na začetku ob odpiranju škatle s telefonom Xiaomi 12 Lite razveseli priložen 67W hitri polnilec za telefon. To je vsekakor znak v pravo smer. Poleg polnilca sta seveda na voljo tudi USB-A to USB-C kabel in prozorni silikonski ovitek.
Telefon s težo 173g in 59.3 x 73.7 x 7.3 mm je praktično v celoti iz stekla, kar je za telefon srednjega razreda precej presenetljiva stvar. Pravzaprav je plastičen le rob, na sprednji strani je Gorilla Glass 5 steklo, na zadnji pa barvno matirano steklo. Na testu je bila različica v Lite Green barvi, na voljo pa sta še Lite Pike in črna. Dobrodošlo je dejstvo, da matirano steklo relativno dobro zakrije prstne odtise. Da bi jih videli, je treba telefon pogledati ob pravilnem kotu na dobri svetlobi.
Dizajn fotoaparatov na zadnji strani je že poznan iz serije Xiaomi 12, a je tukaj ena pomembna razlika. Poleg dvojno izbočenega primarnega fotoaparata, sta tukaj dodatno izbočena tudi druga dva. Oblikovno tako telefon Xiaomi 12 Lite morda izgleda še bolj zanimiv, a v praksi pride do spremembe. Telefon na ravni površini ne več stabilen in se rahlo maje levo-desno. To težavo sicer enostavno rešimo tako, da uporabimo priložen silikonski ovitek. Leva stran telefona je povsem prazna, na desni sta gumba za uravnavanje glasnosti in prižiganje/ugašanje. Na vrhu so zvočnik, mikrofon ter IR port. Spodnja stran prav tako skriva zvočnik in mikrofon, poleg pa sta še USB-C vhod ter dvojni SIM podajalnik. Žal ne gre za hibridnega, saj sekundarne SIM kartice ni moč nadomestiti s spominsko microSD kartico. Sprednja stran na sredini skriva krožni izrez za selfi fotoaparat, ki je 32 MP s samodejnim.
Ker telefon nima zaobljenega zaslona, je obroba okoli zaslona nekoliko bolj vidna, a ni moteča, saj je široka le nekaj mm. Xiaomi se je, tako kot pri premium modelih Xiaomi 12 in Xiaomi 12 Pro, odločil za virtualni proximity senzor in ne strojnega, kar lahko v določenih primerih za sabo potegne nenamenske klike na zaslon med klicem. A to je v veliki meri odvisno od tega, kako telefon držimo v roki in kako ga prislonimo k ušesu.
Impresivni zaslon za ta cenovni razred
6.55 inčni 120Hz zaslon z ločljivostjo 1080×2400 pik prinaša tudi HDR10+ in Dolby Vision certifikata. Xiaomi 12 Lite se tako ponaša z zaslonom, ki ga ima tudi premium model Xiaomi 12. Le svetilnost je nekoliko nižja. Xiaomi je navedel, da v vrhovih dosega 950 nitov. Zaslon je dovolj svetel in berljiv tudi ob sončni svetlobi.
Privzeta stopnja osveževanja je 60Hz, a v nastavitvah jo lahko dvignemo na 120Hz. Xiaomi 12 Lite prijetno stoji v roki, kljub nekoliko bolj ostrim robovom. Vsekakor pa velja izpostaviti dejstvo, da se je Xiaomi pri tem telefonu čitalec prstnih odtisov, ki je nameščen pod zaslon, odločil postaviti precej blizu spodnjemu robu. Tako je treba telefon držati precej višje v roki, da lahko prst prislonimo na ustrezno mesto.
Super hitro polnjenje baterije
Xiaomi 12 Lite ima vgrajeno 4.300 mAh baterijo. Kot rečeno je v škatli priložen tudi 67W hitri polnilec, ki ga 12 Lite lahko v polni meri izkoristi. Moč polnjenja, ki smo jo sicer navajeni pri nekoliko dražjih modelih, tako zagotovi, da je telefon do 100% napolnjen v manj kot 1 uri. Za več kot 80% napolnjenost pa potrebujemo le 30 minut. Ti relativno kratki časi polnjenja so povezani tudi z nekoliko manjšo baterijo, saj bi pričakovali 4.500 mAh.
Xiaomi 12 Lite prihaja z Android 12 in MIUI 13 preobleko
Na Xiaomi 12 Lite je prednaložen operacijski sistem Android 12 z MIUI 13 preobleko. Uporabniku je na voljo 128GB spomina in 8GB RAM-a. Slednjega pa sistem že privzeto z uporabo razširitve spomina in izrabo spomina spremeni v 8GB + 3GB oz. skupaj 11GB. Najnovejša MIUI 13 preobleka je prinesla učinkovitejšo izrabo RAM-a in procesorske moči. Deljena statusna vrstica na obvestila in hitre dostope je privzeto izbrana, a je uporabniku dana možnost, da vseeno izbere enotno obvestilno vrstico, ki smo jo poznali v preteklosti.
Kot smo pri Xiaomiju navajeni, so vse aplikacije nameščene na osnovno »Domačo stran«, hkrati pa so na voljo številne bližnjice. Med nedavno odprtimi aplikacijami se zdaj skrivajo tudi Plavajoča okna. Ta funkcionalnost omogoča, da aplikacijo odpremo tako, da lebdi nad ostalimi. Hkrati pa imamo lahko odprto le eno tako plavajoče okno.
Že dobro poznana aplikacija Teme, pa omogoča, da si vmesnik svojega Xiaomi telefona prilagodimo po svojih željah z izbiro številnih možnosti. Druga, prav tako poznana aplikacija je Varnost. Ta skrbi za optimizacijo RAM-a, spomina, baterije in varnostno skeniranje, vključno z upravljanjem dovoljenj nameščenim aplikacijam. Čitalec prstnih odtisov deluje hitro in natančno. Zaradi lokacije pa se ga je treba nekoliko navaditi. Tisti kar je zanimivo, pa je, dodatna funkcija. Če po odklepanju telefona s prstnim odtisom tega še nekoliko zadržimo na zaslonu, se odpre možnost bližnjic. Sicer sta na voljo le čitalec QR kode in iskanje, a upajmo, da bo v prihodnje na voljo možnost ročne izbire želene bližnjice.
108MP fotoaparat in presenečenje pri selfi fotoapratu
Xiaomi 12 Lite ima tri fotoaparate na zadnji strani in en selfi fotoaparat. Primarni ima Samsungovo 108MP ISOCELL HM2 tipalo z 0.7µm veliko piko. Ultraširoki s 120% pogledom je 8MP in z 1.12 µm veliko piko. Makro pa je 2MP. Selfi fotoaparat pa je 32MP z 0.8µm veliko piko in samodejnim ostrenjem, kar je zelo pohvalno za telefon srednjega razreda.
Xiaomi pri aplikaciji Kamera ni prav dosti spreminjal osnovno Android različico. Vseeno pa so dodali nekaj svojih izboljšav. Na voljo so štirje osnovni načini delovanja Pro, Video, Foto in Potret, Več pa skriva še nekoliko širši nabor, npr. tudi 108MP fotografijo. Zanimivo je, da za premikanje med sprednjo in zadnjimi fotoaparati ne moremo uporabiti poteze pomikanja s prstom gor/dol po sliki, ampak uporabiti gumb desno ob sprožilcu. V meniju Več se v skrajnem desnem kotu nahaja povezava do možnosti urejanja nekaterih dodatnih funkcij aplikacije. Tako si lahko na začetni zaslon premaknemo katero od funkcij, spremenimo barvo vmesnika, izberemo zvok in podobno. Zgornja vrstica v osnovnem meniju ponuja nastavitve bliskavice, HDR, AI, dostop do Google Lens, posebnih efektov, končni hamburger menu pa omogoča še nekatere dodatne nastavitve fotografiranja.
Hitro zoomiranje je možno s klikom na enega od treh gumbov, ki ponujajo 0.6x, 1x ter 2x. S funkcijo raztegovanja in približevanja dveh prstov, pa lahko bolj natančno urejamo zoom vse do 10x povečave. Dnevna fotografija je dobre kakovosti. Kot je pri Xiaomiju že v navadi, pa so barve in kontrast privzeto nekoliko bolj izraženi. To je nekaterim všeč, druge pa moti. Čeprav Xiaomi pri 12 Lite ponudi 2x zoom, je očitno, da ne gre za 2x zoom, ki ga ponudi telefoto fotoaparat. Vseeno pa je fotografija dovolj dobra, čeprav majčkeno manj ostra. Tudi širokokotni fotoaparat se kljub le 8MP dokaj dobro obnese. Za fotografiranje v temnejših pogojih je na voljo funkcija Noč (nočni način), ki v primerjavi s klasičnim načinom precej izboljša kakovost slike.
Za zaključek
Xiaomi 12 Lite se giblje v cenovnem razredu ~400€ in ponuja kar nekaj zanimivih rešitev, ki jih sicer najdemo v premium telefonu. Vsekakor je tukaj moč izpostaviti svetel 120Hz OLED zaslon, možnost hitrega polnjenja z močjo 67W, zmogljiv Snapdragon 778G 5G procesor ter 108MP primarni fotoaparat. Žal se Xiaomi ni odločil za možnost razširitve spomina z microSD kartico, prav tako pa bi tudi velikost baterije lahko bila za odtenek večja. Vsekakor pa je Xiaomi 12 Lite s prijetnim in kompaktnim dizajnom odlična »lite« različica svojih dveh bratov Xiaomi 12 in Xiaomi 12 Pro.