Portorož je včeraj gostil osrednji dan NT konference 2022. Največja slovenska poslovno-tehnološka prireditev je v ospredje letos postavila okrevanje gospodarstev in trajnostno rast v zaostrenih geopolitičnih in ekonomskih razmerah. Precej pozornosti pa so namenili tudi kibernetski varnosti. NT Konferenca 2022 poteka od ponedeljka 26.9. do vključno danes, 28.9.2022. Več kot 1.600 udeležencev bo v treh konferenčnih dneh prisluhnilo več kot 130 predavanjem in praktičnim delavnicam v sklopu katerih se bodo seznanili z najnovejšimi digitalnimi trendi in Microsoftovimi rešitvami.
Novi časi prinašajo več priložnosti, a hkrati tudi več odgovornosti
Michelle Simmons, generalna direktorica Microsofta za regijo CEE Multi-Country je v sklopu uvodnega nagovora povedala:
Slovenija pospešuje svojo pot digitalne preobrazbe. Je med vodilnimi evropskimi državami pri digitalizaciji izobraževanja ter med prvimi desetimi pri integraciji digitalnih tehnologij v poslovne dejavnosti. Delež podjetij, ki uporabljajo storitve v oblaku, je 38 odstotkov, kar je nad povprečjem EU. Ključna prednostna naloga za Slovenijo je zato digitalizacija javnih storitev, kar bo državljane spodbudilo, da še bolj uporabljajo sodobne tehnologije ter tako sproti okrepijo svoje kompetence.
Hkrati pa se je dotaknila vedno večje vloge kibernetske varnosti v aktualnih razmerah:
Še pred nekaj leti smo na kibernetsko varnost gledali kot na tehnično vprašanje, ki ga rešujejo IT-strokovnjaki. Danes vidimo, da gre za enega ključnih izzivov in groženj samemu obstoju organizacij. Microsoft z več kot 8500 varnostnimi strokovnjaki v 77 državah po svetu ter bilijoni varnostnih signalov nudi najbolj celovit pregled nad trenutnimi varnostnimi razmerami. Svoje stranke v oblaku varujemo skupaj z nami. V povezanem svetu ni izoliranega sistema.
Microsoft z vlaganji v raziskave in inovacije razvija Microsoft Cloud for Sovereignity, ki omogoča prilagodljivo in celovito rešitev za digitalno suverenost. Ta strankam javnega sektorja omogoča vzpostavitev in digitalno preoblikovanje delovanja v oblaku. S prihajajočim načrtom EU Data Boundary pa bodo zagotovili, da bo Microsoft ne le hranil, ampak tudi obdeloval podatke strank znotraj Evropske unije, je še dodala Michelle Simmons.
Slovenija v IT sektorju potrebuje večje število žensk
Barbara Domicelj, direktorica slovenskega Microsofta pa se je v uvodnem nagovoru osredotočila na pospešitev digitalnega razvoja v Sloveniji. Izpostavila je, da je treba dati več pozornosti prilagodljivim oblikam dela in zastopanosti žensk v panogi IT. Barbara Domicelj je povedala:
Po podatkih LinkedIna je bilo marca 2020 razmerje med službami, ki so nudile možnost dela na daljavo, in tistimi, ki tega niso vključevale, 1 proti 67. Dve leti kasneje je bilo to razmerje že 1 proti 7. Zaposlitveni oglasi z možnostjo dela na daljavo so deležni 2,5-krat več ogledov in pritegnejo 3-krat več prijav kandidatk in kandidatov
in hkrati dodala, da je drugo področje, kjer moramo narediti več, spolna uravnoteženost.
V Sloveniji se radi pohvalimo z visoko vključenostjo žensk na trgu dela. A Microsoftov indeks Digital Futures je razkril, da temu ni tako v IT-panogi, saj smo pri deležu žensk med IT-strokovnjaki podpovprečni. Tudi sicer slovenska podjetja zaposlujejo manj IKT-strokovnjakov, kot znaša regijsko povprečje, hkrati pa jih tudi težje pridobijo zaradi podpovprečnega deleža diplomantov, ki so se izobraževali za IKT-poklice.
Več kot 130 predavanja je slušateljem na voljo v sklopu treh konferenčnih dni
Na NT konferenci 2022 konferenci, ki se danes, 28.9.2022 zaključuje, se bo odvilo več kot 130 predavanj. Tehnološki strokovnjaki se bodo lahko po bližje seznanili z novostmi s celotnega nabora informacijsko-komunikacijskih tehnologij. Včeraj so bili med predavatelji tudi:
- Mark Kroese, Microsoftov generalni direktor za trajnostne rešitve, s predstavitvijo Microsoftovih načrtov, da do leta 2030 postane ogljično negativno podjetje (carbon negative).
- dr. Emilija Stojmenova Duh, ministrica za digitalno preobrazbo.
- Nenad Pacek iz svetovalnega podjetja GSA Global Success Advisors o razmerah v evropskem in svetovnem gospodarstvu ter napovedih za prihodnost.
- Valeriya Ionan, namestnica ukrajinskega ministra za digitalno preobrazbo, ki bo predstavila delovanje ministrstva med napadom na Ukrajino.